| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > Zarobki i prawo > Jak określić wysokość wynagrodzenia w umowie o pracę

Jak określić wysokość wynagrodzenia w umowie o pracę

Każda umowa o pracę oprócz stron umowy, jej rodzaju, daty zawarcia oraz warunków pracy i płacy w szczególności powinna określać wynagrodzenie za pracę odpowiadające rodzajowi pracy, ze wskazaniem składników wynagrodzenia. Kodeks pracy nie określa jednak na ile powinno to być szczegółowe.

Wynagrodzenie za pracę stanowi istotny element stosunku pracy. Jest to podstawowe świadczenie ze strony pracodawcy na rzecz pracownika w zamian za świadczoną pracę. Powinno odpowiadać rodzajowi pracy i kwalifikacjom pracownika, a także sprzyjać usprawnieniu pracy i podnoszeniu jej jakości.

Na wynagrodzenie składa się płaca zasadnicza ustalana według określonego systemu, a ponadto w jego skład mogą wchodzić wszelkiego rodzaju dodatki np. funkcyjne, za pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz premie ustalone regulaminem obowiązującym u danego pracodawcy lub określone w przepisach płacowych. 

Wynagrodzenie powinno być określone w umowie o pracę. Czasami można w umowie napisać jedynie, że pracownik jest objęty określonym systemem wynagradzania. W takiej sytuacji w przepisach wewnętrznych musi być doprecyzowane, jakie prowizje czy akordy odnoszą się do danego pracownika.
Wysokość

Obowiązek pracodawcy świadczenia pracownikowi wynagrodzenia za pracę stanowi konieczny składnik stosunku pracy. Wynagrodzenie można ustalić w umowie w sposób bezpośredni, wskazując wysokość jego poszczególnych składników, albo pośrednio odwołując się do obowiązujących w danym dziale zatrudnienia przepisów płacowych.

Dokonuje się tzw. zaszeregowania pracownika do odpowiedniej grupy i z tym zaszeregowaniem przepisy płacowe wiążą określone stawki wynagrodzenia. W przypadku gdy dla danego pracownika przewidziane są różne stawki, przyjmuje się, jeśli inaczej nie postanowiono w umowie, że pracownik ma prawo do wynagrodzenia według niższej stawki.

Postanowienia umowy o pracę nie mogą być jednak dla podmiotów zatrudnionych mniej korzystne niż przepisy płacowe.

Zobacz także: Minimalne wynagrodzenie

Najprostsza zasada ustalania wynagrodzenia polega na obliczaniu go według czasu, w ciągu którego praca jest pełniona - system czasowy. Na ten system może się składać wynagrodzenie miesięczne, dniówkowe, godzinowe. Na wysokość tego wynagrodzenia nie mają wpływu wyniki pracy. Ustalone w ten sposób wynagrodzenie jest najbardziej stabilne.

Wynagrodzenie, którego podstawę stanowią dające się wymierzyć ilościowe wyniki pracy, to wynagrodzenie oparte na systemie akordowym. W tym systemie na pracowniku spoczywa ryzyko ponoszenia skutków obniżenia wydajności pracy z przyczyn leżących po jego stronie. Ryzyko to ulega znacznemu zwiększeniu przy akordzie zespołowym, w którym wysokość wynagrodzenia jest uzależniona od wyników pracy zespołu.

W systemie premiowym wynagrodzenie jest uzależnione od wyników pracy. System ten może występować w połączeniu z czasowym i akordowym. Wynagrodzenie prowizyjne występuje przede wszystkim w handlu. Może być też stosowane wobec akwizytorów i innych pracowników, w których pracy występują powiązania procentowe miedzy wysokością wynagrodzenia a wartością przeprowadzonych transakcji lub usług. 

Zobacz także: Zarobki

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kapała-Sokalska

Adwokat, właściciel Kancelarii Adwokackiej AKS

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »