reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > Zarobki i prawo > Co wchodzi w skład zarobków pracownika

Co wchodzi w skład zarobków pracownika

Wynagrodzenie pracownika to świadczenie pieniężne, jakie pracownik otrzymuje za wykonywaną pracę. Czy zawsze wiemy, z czego dokładnie składa się nasze wynagrodzenie.

Pracownik ma obowiązek świadczyć pracę, w zamian za którą pracodawca wypłaca my wynagrodzenie. Wynagrodzenie pracownik możemy podzielić na wynagrodzenie zasadnicze oraz dodatki do wynagrodzenia. Wynagrodzenie pracownika może się składać ze składników stałych oraz zmiennych. Rodzaj wykonywanej przez pracownika pracy, jej właściwości oraz warunki wpływają na nasze zarobki. Wynagrodzenie składa się z elementów:

  • obowiązkowych – wynagrodzenie za pracę określonego rodzaju lub na określonym stanowisku,
  • nieobowiązkowych – dodatków, które zostały przyznane pracownikowi na podstawie obowiązujących u pracodawcy przepisów.

Obowiązkowe elementy wynagrodzenia za pracę:

1. Wynagrodzenie zasadnicze jest najważniejszym, stałym i obowiązkowym składnikiem wynagrodzenia. Wynagrodzenie zasadnicze jest wynikiem przyjętego w danym zakładzie systemu wynagradzania. Możemy wyróżnić następujące systemy wynagradzania system czasowy, akordowy i prowizyjny.

2. Wynagrodzenie za pracę w nocy. Pracownik, który wykonuje pracę w porze nocnej ma prawo do dodatku za pracę w nocy. Dodatkowe wynagrodzenie przysługuje pracownikowi za pracę w porze nocnej w wysokości 20 proc. stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia. Stawka godzinowa jest ustalana dla każdego pracownika w każdym miesiącu oddzielnie. Może okazać się, że będzie różna nawet dla tego samego pracownika w różnych miesiącach. Stawka godzinowa jest ustalana poprzez podział kwoty minimalnego wynagrodzenia przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w danym miesiącu.

3. Wynagrodzenie za dyżury pełnione poza normalnymi godzinami pracy. Pracownikowi za pracę w godzinach nadliczbowych przysługuje specjalny dodatek. Wysokość dodatku do wynagrodzenia zależy od rodzaju czasu wolnego, poświęconego przez pracownika na wykonywanie tej dodatkowej pracy. Jeżeli praca w godzinach nadliczbowych przypada w nocy, w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,
pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 proc. Dodatek w wysokości 100-proc. przysługuje także za każdą godzinę pracy nadliczbowej z tytułu przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym. Jeśli pracownik wykonuje pracę po godzinach w dni powszednie, w niedziele i święta będące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy przysługuje mu dodatek do wynagrodzenia w wysokości 50 proc.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Ziobrowski Tax & Law

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama