| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > Zarobki w Polsce > Adwokat

Adwokat


Adwokat udziela pomocy prawnej osobom, które się do niego zwrócą.

W zależności od regionu zarobki mogą wynosić od 1,5 tys. zł do 3 tys. zł. Z czasem rosną, gdyż dochodzą do nich premie za wygrane sprawy i różnego rodzaju prowizje. Adwokat, który prowadzi własną może liczyć na dochody w granicach od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

W określonych przez ustawę wypadkach adwokaci udzielają również pomocy prawnej z urzędu. Ten ostatni wypadek dotyczy przede wszystkim osób ubogich, które nie są w stanie ponieść kosztów pracy adwokata.

Udzielana przez adwokata pomoc prawna w szczególności polega na sporządzaniu opinii prawnych, zastępstwie prawnym przed sądami i urzędami, sporządza wzory aktów prawnych oraz udziela porad prawnych.

Adwokatem może być tylko osoba o wykształceniu prawniczym. Adwokat musi ukończyć studia prawnicze i uzyskać co najmniej tytuł magistra. Następnie osoba taka musi dostać się na aplikację adwokacką oraz ją odbyć. Aplikacja taka trwa 3 lata. Po zakończeniu należy zdać egzamin końcowy. Dopiero wtedy można zostać osoba taka może być wpisana na listę adwokatów.

Specyficzne regulacje dotyczą doktorów, doktorów habilitowanych i profesorów nauk prawnych. Oni w poczet palestry przyjmowani są w trochę inny sposób.

Adwokaci mogą wykonywać swoją pracę tylko w ramach kancelarii adwokackiej. Kancelaria natomiast może być prowadzona albo jako jednoosobowa działalność gospodarcza albo jako spółka cywilna bądź spółka jawna, partnerska lub komandytowa. Z tego wynika, że adwokat nie może być zatrudniony na etacie (umowa o pracę) u żadnego przedsiębiorcy. Po drugi nie może wykonywać działalności w ramach spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjnej, spółki komandytowo-akcyjnej, stowarzyszenia, fundacji itd.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

Artykuł partnerski

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »