reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > Zarobki w Polsce > Adwokat

Adwokat


Adwokat udziela pomocy prawnej osobom, które się do niego zwrócą.

W zależności od regionu zarobki mogą wynosić od 1,5 tys. zł do 3 tys. zł. Z czasem rosną, gdyż dochodzą do nich premie za wygrane sprawy i różnego rodzaju prowizje. Adwokat, który prowadzi własną może liczyć na dochody w granicach od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

W określonych przez ustawę wypadkach adwokaci udzielają również pomocy prawnej z urzędu. Ten ostatni wypadek dotyczy przede wszystkim osób ubogich, które nie są w stanie ponieść kosztów pracy adwokata.

Udzielana przez adwokata pomoc prawna w szczególności polega na sporządzaniu opinii prawnych, zastępstwie prawnym przed sądami i urzędami, sporządza wzory aktów prawnych oraz udziela porad prawnych.

Adwokatem może być tylko osoba o wykształceniu prawniczym. Adwokat musi ukończyć studia prawnicze i uzyskać co najmniej tytuł magistra. Następnie osoba taka musi dostać się na aplikację adwokacką oraz ją odbyć. Aplikacja taka trwa 3 lata. Po zakończeniu należy zdać egzamin końcowy. Dopiero wtedy można zostać osoba taka może być wpisana na listę adwokatów.

Specyficzne regulacje dotyczą doktorów, doktorów habilitowanych i profesorów nauk prawnych. Oni w poczet palestry przyjmowani są w trochę inny sposób.

Adwokaci mogą wykonywać swoją pracę tylko w ramach kancelarii adwokackiej. Kancelaria natomiast może być prowadzona albo jako jednoosobowa działalność gospodarcza albo jako spółka cywilna bądź spółka jawna, partnerska lub komandytowa. Z tego wynika, że adwokat nie może być zatrudniony na etacie (umowa o pracę) u żadnego przedsiębiorcy. Po drugi nie może wykonywać działalności w ramach spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjnej, spółki komandytowo-akcyjnej, stowarzyszenia, fundacji itd.

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama