reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > ZUS > Jakie świadczenia przysługują pracownikowi z ubezpieczenia chorobowego

Jakie świadczenia przysługują pracownikowi z ubezpieczenia chorobowego

Pracownicy należą do grupy osób objętych ubezpieczeniem chorobowym obowiązkowo. Składki na to ubezpieczenie pracownicy opłacają w całości ze swojej kieszeni. Co otrzymują w zamian?

Składka na ubezpieczenie chorobowe wynosi 2,45 proc. podstawy wymiaru. Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe stanowi podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i ubezpieczenia rentowe. Natomiast podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pracowników stanowi ich przychód.

Pracownik nabywa prawo do zasiłku chorobowego po upływie okresu wyczekiwania, który dla pracowników wynosi 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Nie wszyscy pracownicy muszą czekać, aż 30 dni, aby móc skorzystać z zasiłku w razie choroby. Bez okresu wyczekiwania, czyli już od pierwszego dnia pracy na zasiek chorobowy mogą liczyć absolwenci szkół lub szkół wyższych, którzy zostali objęci ubezpieczeniem chorobowym lub przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu ukończenia studiów wyższych, pracownicy, których niezdolność do pracy spowodowana została chorobą zawodową lub wypadkiem w pracy albo wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy.

Pan Marcin przyszedł do nowej pracy. Rozchorował się już po 2 tygodniach zatrudnienia. Może liczyć na zasiłek chorobowy ponieważ posiada co najmniej 10-letni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego z poprzedniego zatrudnienia.

Na zasiłek chorobowy bez okresu wyczekiwania mogą również liczyć posłowie i senatorowie, którzy przystąpią do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od ukończenia kadencji.

Zasiłek chorobowy przysługuje pracownikowi, który stał się niezdolny do pracy w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby lub niemożności wykonywania pracy nie dłużej jednak niż przez 182 dni, a jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą lub występuje w trakcie ciąży nie dłużej niż przez 270 dni. Co jednak w przypadku, kiedy pracownik nadal jest niezdolny do pracy. Przysługuje mu prawo do świadczenia rehabilitacyjnego. Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje pracownikowi, jeśli dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy.

Zobacz także dział: Zasiłek chorobowy

Zasiłek wyrównawczy przysługuje pracownikowi z ubezpieczenia chorobowego, jeśli miesięczne wynagrodzenie osiągane podczas rehabilitacji jest niższe od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Zasiłek przysługuje pracownikowi ze zmniejszoną zdolnością do pracy, który wykonuje pracę w zakładowym lub międzyzakładowym ośrodku rehabilitacji zawodowej lub u pracodawcy na wyodrębnionym stanowisku pracy, dostosowanym do potrzeb adaptacji lub przyuczenia do określonej pracy.

O potrzebie przeprowadzenia rehabilitacji zawodowej orzeka wojewódzki ośrodek medycyny pracy lub lekarz orzecznik ZUS.

Zasiłek macierzyński przysługuje w trakcie urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz urlopu na zasadach urlopu macierzyńskiego.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje pracownikowi, który zwolniony jest z wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat w przypadku, chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat oraz innym chorym członkiem rodziny.

Zobacz także serwis: Zasiłki

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009r. nr 205, poz. 1585 z późn. zm.)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Witold Modzelewski Radca Prawny

Kancelaria prawnopodatkowa w grupie Instytutu Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama