reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > ZUS > Kto obowiązkowo podlega ubezpieczeniu chorobowemu

Kto obowiązkowo podlega ubezpieczeniu chorobowemu

Podleganie ubezpieczeniu chorobowemu daje prawo do świadczeń z tytułu choroby i macierzyństwa, czyli między innymi do zasiłku chorobowego i zasiłku macierzyńskiego.

Obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu podlegają przede wszystkim pracownicy.

Obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu podlegają pracownicy od dnia nawiązania stosunku pracy do dnia ustania tego stosunku. W przypadku, kiedy pracownik zawiera z pracodawcą umowę zlecenie lub umowę o dzieło, również z tych tytułów podlega ubezpieczeniu chorobowemu.

Składki na ubezpieczenie chorobowe w całości opłacają sami ubezpieczeni. Wysokość składki na ubezpieczenie chorobowe wynosi 2,45 proc. podstawy wymiaru.

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe stanowi podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, z zastrzeżeniem, że podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe osób podlegających temu ubezpieczeniu dobrowolnie nie może przekraczać miesięcznie 250 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale.

Na pracodawcy ciąży obowiązek zgłaszania na piśmie do ubezpieczenia społecznego pracowników, w ciągu 7 dni od daty nawiązania stosunku pracy. Pracodawca ponadto oblicza składki, potrąca składki z dochodu pracownika i odprowadza je do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych za każdy miesiąc kalendarzowy.

Pracownik ma również swoje obowiązki w zakresie ubezpieczeń społecznych. Musi on przedstawiać stan faktyczny mający wpływ na prawo lub wysokość świadczenia. Ponadto ma obowiązek informować o wszelkich zmianach mających wpływ na świadczenie.

Zobacz także: Wzrost składek ZUS w 2011 roku

Ponadto obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu podlegają członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych oraz osoby odbywające służbę zastępczą.
Członkowie spółdzielni podlegają obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu od dnia rozpoczęcia wykonywania pracy na rzecz spółdzielni do dnia zakończenia jej wykonywania.

Ubezpieczony ma prawo do określonych świadczeń z ubezpieczenia chorobowego. Ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego.

Z ubezpieczenia chorobowego przysługuje również świadczenie rehabilitacyjne. Świadczenie przysługuje ubezpieczonemu, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy.

Pracownikowi przysługuje prawo do zasiłku wyrównawczego gdy ma zmniejszoną sprawnością do pracy i wykonuje pracę w zakładowym lub międzyzakładowym ośrodku rehabilitacji zawodowej lub u pracodawcy na wyodrębnionym stanowisku pracy, dostosowanym do potrzeb adaptacji lub przyuczenia do określonej pracy, jeżeli jego miesięczne wynagrodzenie osiągane podczas rehabilitacji jest niższe od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Z ubezpieczenia chorobowego przysługują również świadczenia związane z rodzicielstwem. Ubezpieczony ma prawo do zasiłku macierzyńskiego oraz do zasiłku opiekuńczego. 

Zobacz także serwis: Zasiłki

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009r. nr 205, poz. 1585 z późn. zm.)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

PrawoSocjalne.pl

Portal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama