| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek chorobowy > Zasiłek chorobowy na wypowiedzeniu

Zasiłek chorobowy na wypowiedzeniu

Znajdując się w okresie wypowiedzenia umowy o pracę mamy takie same prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych, jak podczas całego trwania stosunku pracy. Niezależnie od tego kto wypowiada umowę – pracownik, czy też pracodawca – zatrudniony ma prawo do płatnego zwolnienia lekarskiego podczas trwania umowy o pracę i bezpośrednio po jej rozwiązaniu.

Prawo do wynagrodzenia chorobowego i zasiłków mamy do końca trwania stosunku pracy. Dzieje się tak, ponieważ przez cały okres zatrudnienia jesteśmy objęci ubezpieczeniem chorobowym, nawet gdyby pracodawca zwolnił nas z obowiązku świadczenia pracy.

Świadczenia chorobowe należą się nam również w przypadku, kiedy w okresie wypowiedzenia wykorzystujemy pozostały urlop wypoczynkowy. Niezdolność do pracy potwierdzona zwolnieniem lekarskim przerywa bowiem nasz urlop w takiej sytuacji. Za czas choroby należy się wynagrodzenie chorobowe bądź zasiłek, a urlop możemy wykorzystać go później. Jeśli nie zdążymy do końca trwania umowy, pracodawca wypłaci nam ekwiwalent.

Urlopu wypoczynkowego nie przerywa fakt pobierania zasiłku opiekuńczego z tytułu sprawowania opieki nad dzieckiem lub członkiem rodziny.

Należy zaznaczyć, że w czasie usprawiedliwionej nieobecności lub w trakcie urlopu, pracodawca nie może wypowiedzieć umowy nam o pracę (za wyjątkiem ogłoszenia upadłości/likwidacji pracodawcy, bądź możliwości rozwiązania umowy bez wypowiedzenia).

Co jednak, kiedy umowa się kończy, a my dalej chorujemy? Nie oznacza to pozbawienia nas zasiłku chorobowego. Pracownik pobiera nadal od lekarza zwolnienia ZUS ZLA, na którym jako płatnika wpisuje byłego pracodawcę,

Jeżeli choroba rozpoczęła się w trakcie trwania umowy o pracę i nieprzerwanie trwa bezpośrednio po zakończeniu umowy – zwolnienie, które jest wystawione jeszcze za okres zatrudnienia pracownik dostarcza pracodawcy, a następne, przypadające na okres po ustaniu zatrudnienia przekazuje do swojego oddziału ZUS. Tam też pracodawca powinien przesłać pełną dokumentację potrzebną do wypłaty zasiłku chorobowego. Odtąd ZUS staje się zawsze płatnikiem zasiłku chorobowego i jemu należy dostarczać dalsze zwolnienia lekarskie.

Kiedy pracownik zachorował już po rozwiązaniu umowy o pracę, prawa do płatnego zwolnienia lekarskiego nabywa przy zachowaniu 2 warunków: choroba trwa nieprzerwanie minimum 30 dni i wystąpiła nie później niż w ciągu 14 dni od ustania zatrudnienia (bądź nie później niż w ciągu trzech miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego – jeśli to choroba zakaźna, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni, lub inna, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby).

Zwolnienia lekarskie również powinny być wystawione na byłego pracodawcę, ale dostarczone do ZUS przez pracownika w momencie, kiedy w sumie będą obejmować przynajmniej 30 dni niezdolności do pracy. Były pracownik musi również w takiej sytuacji pobrać z firmy wypełniony druk Z-3, który składa wraz z dokumentami do swojej jednostki ZUS.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Finesia Consulting Sp. z o.o.

Usługi księgowe i kadrowo-płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »