REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zasiłek chorobowy na wypowiedzeniu

Ewa Zawiślak-Szatańska

REKLAMA

REKLAMA

Znajdując się w okresie wypowiedzenia umowy o pracę mamy takie same prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych, jak podczas całego trwania stosunku pracy. Niezależnie od tego kto wypowiada umowę – pracownik, czy też pracodawca – zatrudniony ma prawo do płatnego zwolnienia lekarskiego podczas trwania umowy o pracę i bezpośrednio po jej rozwiązaniu.

Prawo do wynagrodzenia chorobowego i zasiłków mamy do końca trwania stosunku pracy. Dzieje się tak, ponieważ przez cały okres zatrudnienia jesteśmy objęci ubezpieczeniem chorobowym, nawet gdyby pracodawca zwolnił nas z obowiązku świadczenia pracy.

REKLAMA

Świadczenia chorobowe należą się nam również w przypadku, kiedy w okresie wypowiedzenia wykorzystujemy pozostały urlop wypoczynkowy. Niezdolność do pracy potwierdzona zwolnieniem lekarskim przerywa bowiem nasz urlop w takiej sytuacji. Za czas choroby należy się wynagrodzenie chorobowe bądź zasiłek, a urlop możemy wykorzystać go później. Jeśli nie zdążymy do końca trwania umowy, pracodawca wypłaci nam ekwiwalent.

Urlopu wypoczynkowego nie przerywa fakt pobierania zasiłku opiekuńczego z tytułu sprawowania opieki nad dzieckiem lub członkiem rodziny.

REKLAMA

Należy zaznaczyć, że w czasie usprawiedliwionej nieobecności lub w trakcie urlopu, pracodawca nie może wypowiedzieć umowy nam o pracę (za wyjątkiem ogłoszenia upadłości/likwidacji pracodawcy, bądź możliwości rozwiązania umowy bez wypowiedzenia).

Co jednak, kiedy umowa się kończy, a my dalej chorujemy? Nie oznacza to pozbawienia nas zasiłku chorobowego. Pracownik pobiera nadal od lekarza zwolnienia ZUS ZLA, na którym jako płatnika wpisuje byłego pracodawcę,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Jeżeli choroba rozpoczęła się w trakcie trwania umowy o pracę i nieprzerwanie trwa bezpośrednio po zakończeniu umowy – zwolnienie, które jest wystawione jeszcze za okres zatrudnienia pracownik dostarcza pracodawcy, a następne, przypadające na okres po ustaniu zatrudnienia przekazuje do swojego oddziału ZUS. Tam też pracodawca powinien przesłać pełną dokumentację potrzebną do wypłaty zasiłku chorobowego. Odtąd ZUS staje się zawsze płatnikiem zasiłku chorobowego i jemu należy dostarczać dalsze zwolnienia lekarskie.

Kiedy pracownik zachorował już po rozwiązaniu umowy o pracę, prawa do płatnego zwolnienia lekarskiego nabywa przy zachowaniu 2 warunków: choroba trwa nieprzerwanie minimum 30 dni i wystąpiła nie później niż w ciągu 14 dni od ustania zatrudnienia (bądź nie później niż w ciągu trzech miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego – jeśli to choroba zakaźna, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni, lub inna, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby).

Zwolnienia lekarskie również powinny być wystawione na byłego pracodawcę, ale dostarczone do ZUS przez pracownika w momencie, kiedy w sumie będą obejmować przynajmniej 30 dni niezdolności do pracy. Były pracownik musi również w takiej sytuacji pobrać z firmy wypełniony druk Z-3, który składa wraz z dokumentami do swojej jednostki ZUS.


Daniel M. złożył wypowiedzenie umowy o pracę 22 września 2009 r. Okres wypowiedzenia obejmuje 2 tygodnie i umowa rozwiąże się z dniem 10 października 2009 r. Daniel M. nie korzystał podczas zatrudnienia ze zwolnień lekarskich. Od 23 września Daniel M. wykorzystuje pozostały urlop wypoczynkowy. W dniu 25 września skręcił nogę i otrzymał zwolnienie lekarskie na okres 3 tygodni.
W związku z powyższym, od 25 września urlop Daniela M. zostaje przerwany jego niezdolnością do pracy. Od 25 września do 10 października 2009 r. należy mu się wynagrodzenie chorobowe finansowane przez pracodawcę. Natomiast od 11 października Daniel M. ma prawo do zasiłku chorobowego wypłacanego przez ZUS po ustaniu zatrudnienia.

Jeżeli po ustaniu zatrudnienia pobieramy zasiłek chorobowy, bądź inne świadczenie, możemy zarejestrować się jako osoby bezrobotne dopiero po zakończeniu pobierania tego świadczenia.

Podstawa prawna:
Kodeks pracy
Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Podwyżki wynagrodzeń nauczycieli - rozporządzenie opublikowane w Dzienniku Ustaw

  W Dzienniku Ustaw, pod poz. 234, zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Edukacji z 19 lutego 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy.

  ZNP: Wyrównań podwyżek 30% i 33% nie można pomniejszać kosztem nauczycieli. Kara grzywny od 1000 zł do 30 000 zł

  Najmniej zarabiający nauczyciele otrzymają nie tylko wyrównanie do podwyżek 30% i 33% licząc od 1 stycznia 2024 r. Otrzymali już dodatki wyrównawcze do poziomu 4242 zł brutto (pensja minimalna) za styczeń i luty 2024 r. Nie wolno im zabierać równowartości tego dodatku z kwot wyrównania podwyżek 30% i 33%.  

  Zakaz używania smartfonów w placówkach oświatowych od 1 września 2024 r.? Jest apel o wprowadzenie tego zakazu

  Zakaz używania smartfonów w placówkach oświatowych od 1 września 2024 r.? Jest apel Instytutu Spraw Obywatelskich o wprowadzenie zakazu.

  Od 500 do 1000 zł dopłaty do kukurydzy. Wnioski o pomoc do 29 lutego 2024 r.

  Od 500 do 1000 zł dopłaty do kukurydzy. Wnioski o pomoc do 29 lutego 2024 r. Biura Powiatowe ARiMR przyjmują wnioski od producentów kukurydzy poszkodowanych w wyniku trudnej sytuacji w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy.

  REKLAMA

  Od 250 zł do 1000 zł dla rolników. Wnioski o pomoc suszową można składać od 29.02.2024 r. do 15.03.2024 r.

  Nabór wniosków o pomoc suszową. Najbardziej poszkodowani rolnicy mogą liczyć na wsparcie w wysokości 1000 zł na ha uprawy.

  Soczewki kontaktowe. Czy można zrefundować ich zakup, gdy lekarz zalecił używanie okularów? Sprawdź, jakie są zasady.

  Pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom okulary lub szkła kontaktowe korygujące wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza. Jednak co to znaczy? Czy pracownikowi, któremu lekarz zaleca używanie okularów korygujących wzrok, pracodawca można zapewnić soczewki kontaktowe?

  Uprawnienia dla Ukraińców w Polsce wydłużone do połowy 2024 roku. Planowane jest kolejne przedłużenie. Co Ukraińcy przebywający w Polsce powinni wiedzieć?

  Prezydent RP Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Ustawa ta została już opublikowana w Dzienniku Ustaw i wejdzie w życie 22 lutego 2024 r. Zakłada ona w szczególności przedłużenie uprawnień dla uchodźców wojennych z Ukrainy w Polsce do 30 czerwca 2024 roku. 

  Turystyka dla seniorów i dla osób z niepełnosprawnościami. Czy wrócą bony turystyczne?

  Promocją turystyki dla seniorów i dla osób z niepełnosprawnościami zamierza się zająć resort sportu i turystyki. W środę (21.02.2024 r.) na plenarnym posiedzeniu Sejmu wiceszef resortu sportu i turystyki Piotr Borys przedstawił sprawozdanie na temat realizacji ustawy o Polskim Bonie Turystycznym.

  REKLAMA

  Komunikat PFRON: Od 1 marca 2024 r. III nabór wniosków o dofinansowanie do zakupu samochody dla osób niepełnosprawnych. Lista rankingowa i punkty. Wyłączenia

  PFRON: 1 marca 2024 r. o godzinie 10:00 rusza kolejna tura naboru wniosków w programie „Samodzielność-Aktywność-Mobilność!” Mobilność osób z niepełnosprawnością. Można otrzymać dofinansowanie do zakupu samochodu.

  6445,71 zł – od tej kwoty należy naliczać odpis na ZFŚS i świadczenie urlopowe w 2024 r.

  W Monitorze Polskim, pod poz. 137, opublikowane zostało obwieszczenie Prezesa GUS z 16 lutego 2024 r. w sprawie przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w 2023 r. i w drugim półroczu 2023 r.

  REKLAMA