REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na jaki zasiłek macierzyński mogą liczyć osoby nie będące pracownikami

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Do zasiłku macierzyńskiego są uprawnieni nie tylko pracownicy. Pozostałym ubezpieczonym, którzy mają prawo do tego świadczenia ustala się kwotę zasiłku w wysokości 100% miesięcznej podstawy wymiaru zasiłku.  

Ustalaniem podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego kierują te same zasady, według których oblicza się zasiłek chorobowy dla osób niebędących pracownikami.

REKLAMA

Podstawa wymiaru i obliczenie zasiłku

Jeśli nie jesteś pracownikiem, podstawę wymiaru zasiłku stanowi dla Ciebie przeciętny miesięczny przychód z okresu 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstanie niezdolność do pracy. Musi być to przychód, od którego opłacona została składka na ubezpieczenie chorobowe. Przy czym uwzględnia się przychód uzyskany w nieprzerwanym ubezpieczeniu chorobowym, z tytułu którego przysługuje zasiłek. (np. kolejne okresy prowadzenia działalności, wykonywania umowy o pracę nakładczą).

Od tego przychodu odlicza się kwotę odpowiadającą 13,71% podstawy wymiaru składek na to ubezpieczenie. Jest to część składek na ubezpieczenia społeczne, którą finansuje ubezpieczony.

REKLAMA

Jeżeli należysz do pozapracowniczej grupy ubezpieczonych ważne jest więc, od jakiej podstawy są opłacane składki na ubezpieczenia społeczne, ponieważ np. osoby prowadzące pozarolniczą działalność mimo osiągania wyższych lub niższych przychodów, opłacają najczęściej składki od zadeklarowanej, minimalnej dla nich ustalonej podstawy wymiaru.

Jeżeli jesteś osobą odbywającą służbę zastępczą, to podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego będzie dla Ciebie stanowić miesięczna kwota świadczenia pieniężnego, określona w przepisach o służbie zastępczej w miesiącu, w którym powstało prawo do zasiłku, po odliczeniu kwoty 13,71% składek na ubezpieczenia społeczne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Szczególne zasady ustalania podstawy wymiaru zasiłku

Jeżeli Twoje ubezpieczenie powstało w trakcie miesiąca, a niezdolność do pracy w następnym, to podstawę wymiaru zasiłku stanowi przychód z pierwszego niepełnego miesiąca.

Może się zdarzyć, że konieczność wypłaty zasiłku wystąpi już w pierwszym miesiącu kalendarzowym, kiedy zaczęłaś podlegać ubezpieczeniu chorobowemu.

Jeżeli jesteś osobą, dla której określono przepisami najniższą podstawę składek na ubezpieczenia społeczne (np. prowadzącą działalność), to w tym przypadku podstawę zasiłku będzie stanowiła właśnie ta najniższa podstawa.

REKLAMA

Jeżeli nie ustanowiono dla Ciebie minimalnej podstawy składek na ubezpieczenia, to w tym przypadku podstawę zasiłku stanowi przychód ustalony jak poniżej, po odliczeniu 13,71% (składki na ubezpieczenia społeczne, finansowane przez ubezpieczonego).

Dla wykonujących pracę na podstawie umowy zlecenia, agencyjnej lub innej umowy o świadczenie usług, dla których odpłatność określono w kwotowej stawce godzinowej lub akordowej albo prowizyjnie – podstawą zasiłku będzie kwota przeciętnego miesięcznego przychodu innych ubezpieczonych, z którymi płatnik zawarł takie same lub podobne umowy, z miesiąca w którym powstało prawo do zasiłku,

Dla wykonujących pracę na podstawie umowy zlecenia, agencyjnej lub innej umowy o świadczenie usług, dla których odpłatność określono kwotowo – podstawą zasiłku będzie kwota przychodu określoną w umowie przypadającą na pierwszy miesiąc kalendarzowy ubezpieczenia chorobowego,

Dla członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych – podstawą zasiłku będzie przeciętny przychód innych członków spółdzielni za miesiąc, w którym powstało prawo do zasiłku,

Dla nakładców – podstawą zasiłku będzie przeciętny miesięczny przychód osób wykonujących pracę nakładczą na rzecz danego płatnika za ten miesiąc, w którym powstało prawo do zasiłku.

Jeżeli u płatnika składek nie ma ubezpieczonych, których przychód powinien zostać przyjęty, to Twoją podstawę wymiaru składek będzie stanowił przychód osiągnięty faktycznie przez Ciebie w pierwszym miesiącu.

Klaudia S. jest osoba prowadzącą pozarolnicza działalność. Od 10 czerwca 2008r. z tego tytułu podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym i przystąpiła do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. W dniu 4 lipca 2008r. Klaudia S. urodziła córkę. Ubezpieczona opłaciła terminowo składki na ubezpieczenia społeczne w miesiącu czerwcu od kwoty 2200,00 zł, a w lipcu od kwoty 1000,00 zł. Zasiłek macierzyński Klaudii S. przysługuje od dnia urodzenia dziecka, t.j. od 4 lipca 2008r. Ponieważ jej ubezpieczenie powstało w trakcie miesiąca, a prawo do zasiłku już w następnym miesiącu, to do obliczenia tego zasiłku będzie wzięty pod uwagę przychód z miesiąca czerwca 2008r. Podstawa wymiaru zasiłku będzie więc wynosić 1898,38 zł [ 2200,00 zł pomniejszone o 301,62 zł (część składek na ubezpieczenia społeczne13,71%).

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

5000 zł na wakacje dla dzieci i młodzieży szkolnej. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000 zł na aktywizację dzieci i młodzieży szkolnej w czasie wakacji, czyli wakacyjna AktywAKCJA. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Aktywnie w żłobku - dla kogo nowe świadczenie? 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko

Aktywnie w żłobku - dla kogo? To nowe świadczenie w wysokości 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko ma przysługiwać na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowaną przez dziennego opiekuna. Na jakich warunkach będzie przyznawane?

REKLAMA

Co ukrywał w domu Zbigniew Ziobro? Ruszy śledztwo

Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, ogłosił, że prokuratura rozpoczyna śledztwo w związku z ukryciem akt nadzoru wytworzonych w byłej Prokuraturze Generalnej. Dokumenty te dotyczą nadzoru nad postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowcu Świętokrzyskim w sprawie narażenia ojca byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za taki czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Umowa zlecenia wliczana do stażu pracy? Ważne zmiany w Kodeksie pracy

To będzie ważna nowelizacja. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dodać do kodeksu pracy nowy przepis, zgodnie z którym do stażu pracy będzie się liczyły m.in. okresy wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i wpłynąć do Sejmu w III kwartale 2024 r. 

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi niemal 50 000 zł. Ile najniższa i od czego to zależy?

Najniższa emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosi zaledwie 1 grosz. Wysokość emerytur i tzw. emerytury groszowe budzą sporo wątpliwości. Od czego zależy wysokość świadczeń?

3200 zł miesięcznie na rehabilitację. Wnioski można składać do 7 czerwca 2024 r.

3200 zł miesięcznie na rehabilitację w ramach programu „Rehabilitacja 25 plus”. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) informuje, że nabór wniosków o przyznanie środków finansowych potrwa do 7 czerwca 2024 r.

REKLAMA

Nawet 10 000 zł dla Kół Gospodyń Wiejskich w 2024 roku. Kwota ma być przeznaczona na działania ekologiczne

Nawet 10.000,- zł dofinansowania na działania w zakresie edukacji ekologicznej oraz promocji postaw proekologicznych w środowisku lokalnym może otrzymać jedno Koło Gospodyń Wiejskich od Fundacji Krajowej Grupy Spożywczej S.A. „Pomaganie krzepi”. Wnioski w programie grantowym „Eko-gospodyni” można składać do 31 lipca 2024 r.

Szkolenie wojskowe w wakacje. MON daje 6 tys. zł za miesiąc, do wyboru trzy terminy

Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) zaprasza na szkolenia wojskowe pod hasłem "Wakacje z wojskiem". Za miesiąc szkolenia wojsko proponuje 6 tys. zł. Chętnie mają do wyboru trzy terminy szkoleń. Projekt wakacyjnej służby wojskowej skierowany jest przede wszystkim do osób pełnoletnich w wieku 18-35 lat.

REKLAMA