| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek macierzyński > Czy zasiłek macierzyński może przysługiwać po ustaniu ubezpieczenia

Czy zasiłek macierzyński może przysługiwać po ustaniu ubezpieczenia

Zasiłek macierzyński jest świadczeniem pieniężnym przysługującym w razie urodzenia dziecka lub przyjęcia dziecka na wychowanie. Zasadą jest, że zasiłek przysługuje w czasie trwania ubezpieczenie. Jednak w określonych sytuacjach prawo przewiduje, że zasiłek przysługuje również po ustaniu ubezpieczenia.

Zasiłek macierzyński po ustaniu ubezpieczenia

Zasiłek macierzyński przysługuje w razie urodzenia dziecka po ustaniu ubezpieczenia chorobowego w dwóch przypadkach. Po pierwsze zasiłek macierzyński przysługuje w razie urodzenia dziecka po ustaniu ubezpieczenia, jeśli ubezpieczenie to ustało w okresie ciąży wskutek ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy. Po drugie, gdy ubezpieczenie chorobowe ustało z naruszeniem przepisów prawa, stwierdzonym prawomocnym orzeczeniem sądu. W pierwszym przypadku zasiłek macierzyński przysługuje za okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego, która przypada po porodzie. Ubezpieczonej będącej pracownicą, z którą rozwiązano stosunek pracy w okresie ciąży z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy i której nie zapewniono innego zatrudnienia, przysługuje do dnia porodu zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego.

Zobacz także: Co należy wiedzieć o zasiłku macierzyńskim?

Zasiłek macierzyński pracownicy zatrudnionej na umowę na czas określony

Przepisy kodeksu pracy stanowią, że umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu. Ubezpieczonej będącej pracownicą zatrudnioną na podstawie umowy o pracę na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy, z którą umowa o pracę została przedłużona do dnia porodu przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego po ustaniu ubezpieczenia. Za okres przypadający po ustaniu ubezpieczenia chorobowego zasiłek wypłaca oddział Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Jakie dokumenty są potrzebne do wypłaty zasiłku macierzyńskiego po utracie zatrudnienia

Matka, która chce otrzymać zasiłek macierzyński po utracie zatrudnienia musi przedstawić:

  • zaświadczenie lekarskie stwierdzające stan ciąży w okresie zatrudnienia,
  • skrócony odpis aktu urodzenia dziecka,
  • świadectwo pracy albo inny dokument potwierdzający rozwiązanie stosunku pracy z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy,
  • prawomocne orzeczenie sądu o rozwiązaniu stosunku pracy z naruszeniem przepisów prawa,
  • zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3.

Zobacz także: Jak uzyskać zasiłek macierzyński?

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 roku o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 1999 r. Nr 60 poz. 636)

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bem & Wspólnicy

Kancelaria radców prawnych specjalizująca się w prawie medycznym, prawie pracy, prawie rodzinnym oraz prawie nieruchomości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »