| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek pielęgnacyjny > Zasiłek pielęgnacyjny Vademecum

Zasiłek pielęgnacyjny Vademecum

Zasiłek pielęgnacyjny jest świadczeniem opiekuńczym, które ma na celu pokryć wydatki niezbędne na opiekę, osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji. Wysokość zasiłku pielęgnacyjnego wynosi 153 zł miesięcznie.

Kto ma prawo do zasiłku pielęgnacyjnego

Prawo do zasiłku pielęgnacyjnego przysługuje niepełnosprawnemu dziecku, osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz osobie, która ukończyła 75 lat. Ponadto zasiłek pielęgnacyjny przysługuje osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia, legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia.

Warunkiem koniecznym otrzymania zasiłku pielęgnacyjnego jest niezdolność do samodzielnej Osoba, która jest niezdolna do samodzielnej egzystencji i wymaga zapewnienia opieki i pomocy innej osoby może liczyć na zasiłek pielęgnacyjny.

Zobacz także: Komu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny

Pomimo spełnienia wszystkich wymaganych warunków niezbędnych do uzyskania prawa do zasiłku pielęgnacyjnego. Prawa do zasiłku pielęgnacyjnego nie otrzyma osoba przebywająca w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie. Zasiłku pielęgnacyjnego nie otrzyma również osoba pobierająca dodatek pielęgnacyjny do swojej emerytury lub renty. Ponadto w przypadku, gdy członkowi rodziny za granicą przysługuje świadczenie na pokrycie wydatków związanych z pielęgnacją osoby, na którą jest składany wniosek, zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje.

Zobacz także: Kto nie ma prawa do zasiłku pielęgnacyjnego

Zasady nabywania prawa do zasiłku pielęgnacyjnego

Prawo do zasiłku pielęgnacyjnego ustalane jest co do zasady na czas nieokreślony. Możliwość ustalenia okresowego prawa do zasiłku pielęgnacyjnego istnieje w przypadku, kiedy orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności zostało wydane na czas określony.

W celu uzyskania zasiłku pielęgnacyjnego należy złożyć wniosek do powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności. W Co ważne wniosek o ustalenie prawa do zasiłku należy złożyć w terminie trzech miesięcy od wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności.

Zobacz także: Zasady nabywania prawa do zasiłku pielęgnacyjnego po raz pierwszy

Jak wspominano wyżej zasadą jest ustalanie prawo do zasiłku pielęgnacyjnego na czas nieokreślony. Co jednak w przypadku, kiedy zostało przyznane prawo do zasiłku na czas określony? Ma to miejsce w przypadku, kiedy orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności zostało wydane na czas określony. W takim przypadku prawo do zasiłku pielęgnacyjnego ustala się do ostatniego dnia miesiąca, w którym upływa termin ważności orzeczeń. Możliwa jest jednak kontynuacja uprawnienia do zasiłku pielęgnacyjnego.

Zobacz także: Kontynuowanie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zasiłek powinien być przeznaczany na częściowe pokrycie wydatki wynikające z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.Fot. Fotolia
Zasiłek powinien być przeznaczany na częściowe pokrycie wydatki wynikające z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.Fot. Fotolia

INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

POLAUDIT Sp. z o. o.

Podatki, rachunkowość, audyt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »