REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawo do zasiłku pogrzebowego w państwach członkowskich Unii Europejskiej

Ewa Zawiślak-Szatańska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przepisy unijne określają, że w przypadku zgonu pracownika najemnego lub osoby pracującej na własny rachunek albo członka jego rodziny zasiłek pogrzebowy wypłacony powinien zostać w państwie właściwym. Państwem właściwym jest to, w którym dana osoba ta podlega ubezpieczeniom społecznym.

Zasiłek pogrzebowy wypłaca instytucja właściwa państwa członkowskiego Unii Europejskiej, zgodnie z obowiązującym ją prawem. Instytucja ubezpieczeniowa zobowiązana jest do wypłaty zasiłku pogrzebowego, nawet jeżeli ubezpieczony umrze na terytorium innego państwa członkowskiego, ponieważ uznaje się, ze umarł w państwie w którym podlegał ubezpieczeniom.

REKLAMA

Zasiłek przysługuje również w państwie właściwym nawet, gdy wnioskodawca mieszka na terytorium państwa członkowskiego innego niż państwo właściwe.

Aby otrzymać zasiłek pogrzebowy na mocy ustawodawstwa państwa członkowskiego innego niż to, w którym zamieszkujemy, musimy złożyć wniosek bądź do instytucji właściwej tego państwa, bądź do instytucji w miejscu zamieszkania. Do wniosku dołącza dokumenty dowodowe wymagane przez ustawodawstwo stosowane przez instytucję właściwą.

Dokumentowanie prawa do zasiłku

REKLAMA

Instytucje właściwe państw członkowskich UE mogą uzależniać nabycie, zachowanie lub odzyskanie prawa do zasiłku pogrzebowego od przebytych okresów ubezpieczenia lub zamieszkania. Wtedy to zaliczone są okresy ubezpieczenia lub zamieszkania nie tylko w państwie właściwym, ale też przebyte w innym państwie członkowskim. Potwierdzeniem tych okresów ubezpieczenia wnioskodawcy jest formularz E 104 " Zaświadczenie dotyczące sumowania okresów ubezpieczenia, zatrudnienia lub zamieszkania", wystawione przez instytucję państwa członkowskiego, któremu ostatnio podlegał. Jeżeli wnioskujący sam nie przedłoży takiego zaświadczenia, o jego wydanie instytucja właściwa, która ma wypłacić zasiłek pogrzebowy sama występuje do instytucji tego państwa członkowskiego.

Polskie przepisy nie uzależniają prawa do zasiłku pogrzebowego ani od okresów ubezpieczenia, ani od okresów zamieszkania, dlatego osoby ubiegające się o zasiłek pogrzebowy zgodnie z polskim prawem nie muszą dokumentować tych okresów przebytych w innym państwie członkowskim. Składają jedynie wniosek Z 12, załączając stosowne dokumenty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pan Andrzej P. wyjechał do studiującego we Francji syna, który pozostawał na jego utrzymaniu. W trakcie pobytu za granicą Andrzej P. zmarł. W Polsce Andrzej P. aż do śmierci pobierał rentę z tytułu niezdolności do pracy. Jego syn przyjechał do Polski, sprowadził zwłoki ojca, zorganizował pogrzeb i poniósł koszty pochówku, po czym niezwłocznie musiał wrócić do Francji. Synowi pana Andrzeja P. będzie przysługiwał zasiłek pogrzebowy w Polsce, mimo iż on sam nie mieszka w Polsce a ojciec umarł za granicą. Świadczenie przysługuje synowi według prawa unijnego w państwie gdzie zmarły był ubezpieczony. Natomiast zgodnie z polskimi przepisami do zasiłku pogrzebowego ma prawo członek rodziny rencisty, jeśli poniósł koszty pogrzebu. Wniosek o zasiłek syn zmarłego może złożyć w Polsce do ZUS, bądź do instytucji właściwej we Francji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowy rejestr w kodeksie pracy. Wpiszesz do niego prace szczególne i pracowników je wykonujących [posiedzenie rządu 16 kwietnia]

  Nowe przepisy w kodeksie pracy mają wyeliminować (albo ograniczyć) kontakt pracowników z takimi substancjami jak toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, estry kwasu ftalowego czy metale – ołów, kadm, rtęć i ich związki. To tzw. substancje reprotoksyczne.

  Zmiana, która wpłynie na miliony Polaków. ZUS od umów-zleceń. Data reformy jest już znana

  Rewolucja, która była zapowiadana przez kilka lat, teraz staje się nieunikniona. Chodzi o wprowadzenie składek ZUS dla wszystkich umów-zleceń. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej potwierdziło, że reforma w tym zakresie jest utrzymana w Krajowym Planie Odbudowy bez zmian. Ma ona wejść w życie 1 stycznia 2025 r.

  Dodatkowe 2 dni urlopu z powodu działania siły wyższej. Jak w praktyce skorzystać?

  Urlop z powodu działania siły wyższej to prawo do zwolnienia od pracy w przypadku nagłych zdarzeń rodzinnych, takich jak choroba lub wypadek, wymagających natychmiastowej obecności pracownika. Omawiamy, jak w praktyce można skorzystać z tego urlopu.

  Rozwodnicy a prawo do preferencji podatkowej. RPO interweniuje, MF odpowiada

  Obecna interpretacja przepisów podatkowych praktycznie wyklucza możliwość jakiegokolwiek udziału drugiego rodzica w wychowywaniu dziecka, aby rodzic faktycznie samotnie wychowujący dziecko mógł skorzystać z preferencji podatkowej. Wydaje się to sprzeczne z polityką prorodzinną państwa, której celem jest zapewnienie systemowego wsparcia dla rodziców, zwłaszcza tych samotnych - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich w piśmie do Ministerstwa Finansów.

  REKLAMA

  Wykluczenie cyfrowe seniorów. Zapobiegnie mu młodzież. Szkoły będą otwarte nie tylko dla dzieci. Trwają prace nad bonem senioralnym.

  Szkoły będą otwarte dla seniorów, a młodzież nauczy ich korzystania ze smartfonów i internetu. Wszystko po to, by ułatwić życie i dogonić europejską średnią.

  Finansowanie inwestycji z KPO będzie usprawnione. Zmieni się też Kodeks pracy. Sprawdź, nad czym pracuje rząd

  We wtorek zbierze się rząd. Zajmie się projektem usprawniającym finansowanie inwestycji z części pożyczkowej KPO i zmianami w Kodeksie pracy.

  Będą kary pieniężne za rozpowszechnianie w internecie treści o charakterze terrorystycznym i spójny mechanizm blokowania i usuwania ich z sieci

  MSWiA pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o działaniach antyterrorystycznych. Będzie spójny mechanizm usuwania z sieci oraz blokowania treści o charakterze terrorystycznym i kary pieniężne za rozpowszechnianie.

  Lekarze stażyści będą płacić mniejsze składki ZUS. Zdaniem SN mogą korzystać z ulgi na start

  9 kwietnia 2024 r. Sąd Najwyższy podjął uchwałę (sygn. III UZP 9/23), w której stwierdził, że lekarz wykonujący działalność gospodarczą, na rzecz byłego pracodawcy, u którego był wcześniej zatrudniony na podstawie umowy o pracę jako lekarz stażysta, może korzystać z ulgi na start oraz z prawa do opłacania składek od obniżonej podstawy wymiaru, nie niższej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia.

  REKLAMA

  Popyt na nieruchomości ciągle rośnie. Ceny w 2024 r. nie spadną. Warszawa, Kraków i Trójmiasto to nadal mocne lokalizacje.

  Warszawa, Kraków i Trójmiasto – to w tych lokalizacjach inwestorzy najbardziej poszukują gruntów. Swoją pozycję zwiększa też Poznań. Nie ma co liczyć na spadek cen nieruchomości w 2024 r.

  1900 zł, 1500 zł lub 500 zł miesięcznie babciowego. Kto może skorzystać z nowych świadczeń?

  9 kwietnia 2024 r. został przyjęty przez rząd projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka –„Aktywny rodzic”. Ustawa przewiduje nowe rodzaje świadczeń dla rodziców oraz  określa warunki nabywania prawa do powyższych świadczeń oraz zasady przyznawania i ich wypłacania.

  REKLAMA