REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiana dłużnika, wierzyciela – ciekawostki z wokandy

Zmiana dłużnika, wierzyciela – ciekawostki z wokandy / Fot. Fotolia
Zmiana dłużnika, wierzyciela – ciekawostki z wokandy / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Często się zdarza, że w toku postępowania sądowego nasz dłużnik sprzedaje rzecz, której jesteśmy właścicielami. Przyczyną takiego postępowania jest chęć uniknięcia odpowiedzialności. Wyobraźmy sobie też taką sytuację, że postępowanie trwa już 2 lata i sąd pierwszej instancji uznał nasze roszczenie przyznając, że jesteśmy właścicielami samochodu, w którego posiadaniu był dłużnik. W wydanym wyroku zobowiązał naszego dłużnika do zwrotu pojazdu. Dłużnik wniósł apelację i w toku postępowania sprzedał samochód.

Nasza dłużniczka po wszczęciu postępowania egzekucyjnego wyszła za mąż i zmieniła nazwisko, a tytuł egzekucyjny wystawiony jest na jej nazwisko panieńskie.

REKLAMA

Kolejna sytuacja - w toku postępowania egzekucyjnego wierzyciel dokonał zmiany firmy.

Co robimy?

Powyższe przypadki należy rozważyć odrębnie dla sytuacji, gdy jesteśmy w procesie powodem i pozwanym.

Jako powód możemy skorzystać z instrumentu prawnego dopozwania, co oznacza tyle, że Sąd na nasz wniosek wezwie osobę trzecią do udziału w postępowaniu. Tego rodzaju pismo odnosi taki sam skutek jak wytoczenie powództwa. W tym przypadku bierność szkodzi osobie trzeciej (dopozwanej). Sąd w wydanym wyroku  rozstrzygnie nasze powództwo również co do tej osoby.

Wyjawienie majątku dłużnika

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z kolei posiadanie w procesie statusu poznanego wymaga, abyśmy skorzystali z instytucji procesowej przypozwania. Sporządzamy do Sądu pismo procesowe, w którym żądamy  wezwania  przez Sąd  do wzięcia udziału w postępowaniu osobę, która nabyła rzecz od naszego dłużnika. Za zgodą obu stron postępowania ta osoba może wejść w miejsce naszego dłużnika. Skutek będzie taki, że dotychczasowy dłużnik będzie zwolniony z odpowiedzialności. Możliwa jest jednak sytuacja, w której osoba trzecia nie chce uczestniczyć w toczącym się postępowaniu. Ma do tego prawo.

Kolejne działania

Fakt, że toczy się postępowanie, w którym stroną jest osoba niebędąca posiadaczem rzeczy, nie wpływa na możliwość jego dalszego prowadzenia. Czekamy do wydania przez Sąd wyroku rozstrzygającego przez nieuczciwego dłużnika wniesionej apelacji. Należy podkreślić, że pomimo tego, iż wyrok nie zapadł pomiędzy nami, a nabywcą, nie pozbawia nas to prawa do windykacji należności. Reasumując należy zaznaczy, że wyrok wydany z udziałem zbywcy odnosi bezpośredni skutek wobec nabywcy. Następnie po jego uprawomocnieniu wnioskujemy o nadanie klauzuli wykonalności na rzecz osoby trzeciej, tj. nabywcy rzeczy. Podstawą uwzględnienia naszego wniosku jest udowodnienie przejścia obowiązku dokumentem urzędowym lub prywatnym z podpisem urzędowo poświadczonym .W orzecznictwie przyjmuje się, że takim dokumentem - w przypadku zbycia prawa - może być część wstępna wyroku z której wynika następstwo prawne osoby trzeciej. Należy wspomnieć, że zgodnie z  przeważającym stanowiskiem judykatury, Sąd nie może badać przedłożonych mu dokumentów pod kątem, czy przejście praw lub obowiązków na osobę trzecią  rzeczywiście nastąpiło, czy jest zgodne z prawdą. Oczywistym  jest, że przysługuje mu uprawnienie do badania warunków formalnych pisma, np. czy jest podpisane, sporządzone przez właściwy organ.

Spółka cywilna przed sądem


Niestety możliwa jest również sytuacja, gdy nie posiadamy dokumentu dowodzącego następstwa osoby trzeciej wobec dłużnika, czyli tzw. sukcesji uniwersalnej, singularnej osoby trzeciej. W takim przypadku należy jesteśmy zmuszeni wytoczyć odrębne powództwo przeciwko osobie trzeciej . W powództwie takim należy żądać ustalenia, że miało miejsce przejście prawa, obowiązku na osobę trzecią.

Jak może się bronić osoba trzecia?

Nieprzystąpienie osoby trzeciej do postępowania pomimo wezwania Sądu nie oznacza, że sprawa jest zakończona. Jak już wspomniałam, wierzyciel może być uparty i wnieść nadanie klauzuli wykonalności na rzecz nabywcy rzeczy.

Co zrobić, gdy dłużnik wyzbywa się majątku?

Co robimy?

W postępowaniu egzekucyjnym nie możemy być już bierni i  musimy wytoczyć powództwo przeciwegzekucyjne.

Uwaga!

Wyjątkiem jest zmiana osoby dłużnika w przypadku rzeczy oznaczonych do gatunku. Wówczas nadal możemy żądać spełnienia świadczenia przez dotychczasowego dłużnika.

Przyjmuje się, że po nadaniu klauzuli wykonalności zmiana dłużnika, jak również wierzyciela, nie wymaga wystąpienia ponownie z wnioskiem o nadanie klauzuli na rzecz nowego podmiotu. Koniecznym jest jednak udowodnienie przejścia prawa lub obowiązku za pomocą dokumentu urzędowego lub prywatnego z podpisem urzędowo poświadczonym.

W praktyce często się zdarza, że dłużnik w toku postępowania miał majątek, a już na etapie egzekucji  nie ma z czego ściągnąć wierzytelności.

,,Sprytny” dłużnik może bowiem przeprowadzić czynność prawną bez zgody małżonka, wyzbyć się majątku osobistego. Wówczas pozostanie pokaźny majątek wspólny jego i małżonki.

Również w tej sytuacji się nie poddajemy. Na podstawie art. 51 §1 KRiO żądamy ustanowienia przez Sąd rozdzielności majątkowej pomiędzy dłużnikiem a jego małżonkiem.

Następnie zajmujemy prawo naszego dłużnika do żądania podziału majątku wspólnego małżeńskiego. Po zajęciu prawa żądamy dokonania podziału tego majątku, tak  aby w końcu móc zaspokoić się z wybranych przez nas składników majątkowych, które przypadłyby dłużnikowi w wyniku podziału majątku małżeńskiego.

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego  (Dz.U. 2014, poz.101 t.ekst jedn. ze zm.) - art. 84 k.p.c., art. 192 pkt 3 k.p.c., art. 194 § 1, k.p.c, art. 788 k.p.c.,

- Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. z 2012, poz. 788 ze zm.) -  art. 51 § 1 k.r.o.

Katarzyna Kujawska, aplikantka radcowska

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ponieśliście straty wskutek phisingu. Kto odpowiada za szkody, gdzie i jak domagać się rekompensaty poniesionych strat

  Problem ze stratami poniesionymi wskutek phishingu polega na tym, że o stratach dowiadujemy się zazwyczaj dopiero wtedy gdy oszust ulotnił się już z naszymi pieniędzmi. Czy to oznacza, że jesteśmy na z góry przegranej pozycji?

  Nowy wzór legitymacji emeryta-rencisty w formie dokumentu mobilnego (mLegitymacja). Od kiedy? Co się zmieni?

  Minister Rodziny i Polityki Społecznej przygotował nowy wzór legitymacji emeryta-rencisty w formie dokumentu mobilnego (mLegitymacja) m.in. w celu dostosowania do standardów technicznych w zakresie prezentacji dokumentów mobilnych w mObywatel 2.0. Gotowy jest już projekt rozporządzenia w tej sprawie, które ma wejść w życie po upływie 14 dni od daty jego ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

  46.000.000,00 zł i 1100 zadań. Rozpoczęły się kolejne edycje budżetów obywatelskich. Pomysłów do realizacji nie brakuje. Są też pieniądze.

  Budżety obywatelskie na stałe wpisały się w codzienną działalność samorządów. Tworzą je nie tylko te z nich, które mają taki obowiązek. Budżet obywatelski to szczególna forma konsultacji społecznych. Dzięki niemu mieszkańcy w bezpośrednim głosowaniu decydują corocznie o części wydatków budżetu.

  Pojazdy sił zbrojnych 10 państw przemieszczają się po polskich drogach. Przeczytaj, dokąd jadą. Pamiętaj, nie rób zdjęć!

  Szef MON zaapelował o niefotografowanie i niewrzucanie do sieci materiałów przedstawiających przemieszczające się po drogach pojazdy sił zbrojnych. Chodzi o manewry DRAGON24, które minister będzie jutro obserwował wraz z Prezydentem.

  REKLAMA

  ZUS wypłaca już emerytury po waloryzacji (decyzje od kwietnia, także dot. trzynastki). Można teraz sprawdzić czy ZUS dobrze obliczył świadczenie. Jak obliczyć emeryturę na nowych zasadach?

  Od 1 marca 2024 r. ZUS wypłaca już emerytury i renty oraz dodatki do tych świadczeń po tegorocznej waloryzacji o wskaźnik 112,12 proc. 

  2 mld zł – o tyle NFZ zwiększył budżet na 2024 r. Będą pieniądze m.in. na leczenie szpitalne, leki, chemioterapię i rehabilitację

  NFZ zwiększył budżet o 2 mld złotych. Będzie więcej pieniędzy m.in. na leczenie szpitalne, chemioterapię i rehabilitację. Środki trafią do placówek jeszcze w marcu.

  VAT od taksy notarialnej – RPO apeluje o zmiany. Obywatele płacą za dużo - zyskują notariusze i budżet państwa. Czy rząd Tuska i Sejm X. kadencji zatrzymają nieprawidłową praktykę notariuszy?

  Już od ponad 28 lat notariusze doliczają VAT do taksy notarialnej. Zdaniem Ministra Finansów jest to nieprawidłowe ale resort finansów nie podjął żadnych działań - ani w celu zmiany przepisów, ani w celu zmiany praktyki notariuszy. Także zdaniem prof. Marcina Wiącka, Rzecznika Praw Obywatelskich obowiązujące prawo nie pozwala na podwyższenie wynagrodzenia notariusza o VAT. Poprzedni rząd ani Sejm poprzednich kadencji nie załatwiły tej sprawy mimo licznych wystąpień RPO. Teraz 29 lutego 2024 r. Rzecznik wystąpił w tej sprawie do Adama Bodnara, ministra sprawiedliwości i przewodniczących komisji praw człowieka w Sejmie i Senacie. Sprawę zainicjował portal infor.pl, kierując prośbę o interwencję do Rzecznika Praw Obywatelskich w 2020 roku.

  J. Grabiec i A. Bodnar o uchwale w sprawie Trybunału Konstytucyjnego

  Celem projektu uchwały ws. Trybunału Konstytucyjnego jest uporządkowanie sytuacji prawnej w Polsce. Dziś nie mamy TK, ten organ nie spełnia konstytucyjnych reguł - powiedział w poniedziałek szef Kancelarii Premiera Jan Grabiec.

  REKLAMA

  381,78 zł czy 387,00 zł składki zdrowotnej zapłacą od 1 lipca przedsiębiorcy? Czy składka wzrośnie razem z minimalnym wynagrodzeniem?

  Minimalna składka zdrowotna jest ustalana na rok składkowy trwający od 1 lutego danego roku do 31 stycznia roku następnego. Jednak jej wysokość jest uzależniona od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Czy to oznacza, że od 1 lipca wzrośnie razem z nim?

  Jak wyliczyć, kiedy skończy się okres wypowiedzenia? W prawie pracy obowiązują szczególne reguły. Sprawdź jakie [WYLICZENIA]

  Rozumienie niektórych słów na gruncie prawnym bywa inne, niż potoczne. To bywa mylące dla osób, które muszą stosować przepisy w praktyce. Tak jest np. w przypadku wyliczania okresów wypowiedzenia, gdy miesiąc nie zawsze jest równy miesiącowi kalendarzowemu.

  REKLAMA