reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Władza rodzicielska > Pozbawienie władzy rodzicielskiej – czy od orzeczenia sądu można się odwołać?

Pozbawienie władzy rodzicielskiej – czy od orzeczenia sądu można się odwołać?

Pozbawienie władzy rodzicielskiej polega na odebraniu rodzicowi możliwości o decydowaniu o dziecku. Rodzic nie ma „władztwa” nad dzieckiem – nie może współdecydować nawet o najistotniejszych sprawach dotyczących dziecka. Drugi z rodziców jest jedynym decydentem w sprawach dziecka.

Pozbawienie władzy rodzicielskiej

Sąd Rejonowy Wydział Rodzinny i Nieletnich w postępowaniu nieprocesowym, postanowieniem pozbawia jednego z rodziców lub oboje władzy rodzicielskiej w przypadku gdy:

1. istnieje trwała przeszkoda w wykonywaniu tejże władzy (np. nieuleczalna choroba psychiczna lub gdy jedno lub oboje rodziców zaginęło, na stałe wyjechało za granicę całkowicie nie interesując się dzieckiem lub gdy nastąpiło skazanie na długoletnią karę pozbawienia wolności);

2. rodzice nadużywają władzy nad dzieckiem(np. karcą dziecko w sposób zagrażający fizycznemu i emocjonalnemu zdrowiu dziecka, skłaniają dziecko do popełnienia przestępstwa, prowadzenia niemoralnego trybu życia, wywierają negatywny wpływ na dziecko);

3. rodzice w sposób rażący zaniedbują swe obowiązki względem dziecka(np. głodzą dziecko, tolerują pijaństwo, prostytucję lub działalność przestępczą, porzucili dziecko itp.);

4. mimo udzielonej pomocy z zewnątrz (kurator, placówki, instytucje) rodzice trwale nie interesują się dzieckiem.

Apelacja

Od postanowienia sądu o pozbawieniu władzy rodzicielskiej można wnieść apelację (art. 518 kpc).

Apelację wnosi się do sądu, który wydał zaskarżone orzeczenie w terminie dwutygodniowym od doręczenia postanowienia wraz z uzasadnieniem. Jeśli strona skarżąca nie żądała sporządzenia uzasadnienia orzeczenia w terminie tygodniowym od ogłoszenia postanowienia, termin do wniesienia apelacji biegnie od dnia, w którym upłynął termin do żądania uzasadnienia.

W praktyce, jeśli strona nie zażądała sporządzenia uzasadnienia, będzie mieć trzy tygodnie na sporządzenie apelacji, lecz termin ten liczy się od ogłoszenia wyroku, a nie od jego doręczenia.

Warto jednak skorzystać z możliwości złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia orzeczenia w terminie siedmiu dni, bowiem pisząc apelację będziemy opierać zarzuty na argumentacji Sądu podanej w uzasadnieniu. Brak uzasadnienia mocno utrudni sporządzenie prawidłowej apelacji od postanowienia sądu o pozbawieniu władzy rodzicielskiej.

Zobacz również: Pozbawienie władzy rodzicielskiej a kontakty z dzieckiem

Podsumowanie

Od każdego postanowienia sądu pozbawiającego władzy rodzicielskiej przysługuje stronie apelacja. W pierwszej kolejności należy wystąpić z wnioskiem do Sądu o sporządzenie uzasadnienia orzeczenia.

Wniosek należy złożyć w terminie siedmiu dni od ogłoszenia orzeczenia.

Należy pamiętać, iż nieobecność na terminie rozprawy, nie wstrzymuje ogłoszenia sentencji orzeczenia i terminu na złożenie wniosku o sporządzenie uzasadnienia. Po otrzymaniu uzasadnienia, mamy dwa tygodnie na sporządzenie apelacji.

Opłata od apelacji wynosi 40 zł. 

W apelacji należy wskazać zakres zaskarżenia, tj. czy zaskarżamy postanowienie w całości czy w części. Należy sporządzić zarzuty oraz określić czy chcemy uchylenia niekorzystnego rozstrzygnięcia, czy też jego zmiany podając sposób zmiany. 

Zobacz również serwis: Władza rodzicielska

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

3 Z Kancelaria Radcy Prawnego Izabela Odziemiec

ekspert z zakresu prawa pracy i prawa cywilnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama