REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Pozbawienie władzy rodzicielskiej – czy od orzeczenia sądu można się odwołać?

Małgorzata Woźniak
Adwokat - ekspert w dziedzinie prawa rodzinnego
Od orzeczenia, w którym sąd pozbawia władzy rodzicielskiej można wnieść apelację.
Od orzeczenia, w którym sąd pozbawia władzy rodzicielskiej można wnieść apelację.

REKLAMA

REKLAMA

Pozbawienie władzy rodzicielskiej polega na odebraniu rodzicowi możliwości o decydowaniu o dziecku. Rodzic nie ma „władztwa” nad dzieckiem – nie może współdecydować nawet o najistotniejszych sprawach dotyczących dziecka. Drugi z rodziców jest jedynym decydentem w sprawach dziecka.

Pozbawienie władzy rodzicielskiej

Sąd Rejonowy Wydział Rodzinny i Nieletnich w postępowaniu nieprocesowym, postanowieniem pozbawia jednego z rodziców lub oboje władzy rodzicielskiej w przypadku gdy:

REKLAMA

1. istnieje trwała przeszkoda w wykonywaniu tejże władzy (np. nieuleczalna choroba psychiczna lub gdy jedno lub oboje rodziców zaginęło, na stałe wyjechało za granicę całkowicie nie interesując się dzieckiem lub gdy nastąpiło skazanie na długoletnią karę pozbawienia wolności);

2. rodzice nadużywają władzy nad dzieckiem(np. karcą dziecko w sposób zagrażający fizycznemu i emocjonalnemu zdrowiu dziecka, skłaniają dziecko do popełnienia przestępstwa, prowadzenia niemoralnego trybu życia, wywierają negatywny wpływ na dziecko);

3. rodzice w sposób rażący zaniedbują swe obowiązki względem dziecka(np. głodzą dziecko, tolerują pijaństwo, prostytucję lub działalność przestępczą, porzucili dziecko itp.);

4. mimo udzielonej pomocy z zewnątrz (kurator, placówki, instytucje) rodzice trwale nie interesują się dzieckiem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Apelacja

Od postanowienia sądu o pozbawieniu władzy rodzicielskiej można wnieść apelację (art. 518 kpc).

REKLAMA

Apelację wnosi się do sądu, który wydał zaskarżone orzeczenie w terminie dwutygodniowym od doręczenia postanowienia wraz z uzasadnieniem. Jeśli strona skarżąca nie żądała sporządzenia uzasadnienia orzeczenia w terminie tygodniowym od ogłoszenia postanowienia, termin do wniesienia apelacji biegnie od dnia, w którym upłynął termin do żądania uzasadnienia.

W praktyce, jeśli strona nie zażądała sporządzenia uzasadnienia, będzie mieć trzy tygodnie na sporządzenie apelacji, lecz termin ten liczy się od ogłoszenia wyroku, a nie od jego doręczenia.

Warto jednak skorzystać z możliwości złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia orzeczenia w terminie siedmiu dni, bowiem pisząc apelację będziemy opierać zarzuty na argumentacji Sądu podanej w uzasadnieniu. Brak uzasadnienia mocno utrudni sporządzenie prawidłowej apelacji od postanowienia sądu o pozbawieniu władzy rodzicielskiej.

Zobacz również: Pozbawienie władzy rodzicielskiej a kontakty z dzieckiem

Podsumowanie

Od każdego postanowienia sądu pozbawiającego władzy rodzicielskiej przysługuje stronie apelacja. W pierwszej kolejności należy wystąpić z wnioskiem do Sądu o sporządzenie uzasadnienia orzeczenia.

Wniosek należy złożyć w terminie siedmiu dni od ogłoszenia orzeczenia.

Należy pamiętać, iż nieobecność na terminie rozprawy, nie wstrzymuje ogłoszenia sentencji orzeczenia i terminu na złożenie wniosku o sporządzenie uzasadnienia. Po otrzymaniu uzasadnienia, mamy dwa tygodnie na sporządzenie apelacji.

Opłata od apelacji wynosi 40 zł. 

W apelacji należy wskazać zakres zaskarżenia, tj. czy zaskarżamy postanowienie w całości czy w części. Należy sporządzić zarzuty oraz określić czy chcemy uchylenia niekorzystnego rozstrzygnięcia, czy też jego zmiany podając sposób zmiany. 

Zobacz również serwis: Władza rodzicielska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. Premier Tusk: w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok

Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. - Płaca minimalna będzie podniesiona o tyle, co wymaga ustawa w związku z inflacją, czyli blisko 5 proc., w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok - powiedział premier Donald Tusk. Podkreślił, że w tej chwili państwo musi zadbać o bezpieczeństwo szczególnie małych i średnich firm.

Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

REKLAMA

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

REKLAMA

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

REKLAMA