REKLAMA

REKLAMA

Kategorie

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Postępowanie odwoławcze w przedmiocie ustanowienia separacji w Kościele

Mateusz Łątkowski
Adwokat kościelny, Aplikant adwokacki
Apelacja w postępowaniu separacyjnym toczonym według przepisów pisemnego procesy spornego składa się z dwóch etapów/ Fot. Fotolia
Apelacja w postępowaniu separacyjnym toczonym według przepisów pisemnego procesy spornego składa się z dwóch etapów/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Prawo do apelowania wynika z naturalnego uprawnienia człowieka do obrony przed niesprawiedliwością i jego celem jest weryfikacja i ponowne rozpatrzenie sprawy.

Zgodnie z dyspozycją kanonu 1628 Kodeksu Prawa Kanonicznego (dalej k.p.k.) strona, która czuje się pokrzywdzona wyrokiem ma prawo apelować od wyroku do wyższego sędziego. Tym samym apelacja w postępowaniu separacyjnym, podobnie zresztą jak i w innych postępowaniach sądowych stanowi odwołanie od trybunału, który wydał wyrok w pierwszej instancji do trybunału wyższego rzędu. Składana jest przez stronę powodową lub pozwaną, a jej celem jest weryfikacja i ponowne rozpatrzenie sprawy. Ponowne rozpatrzenie sprawy zmierza natomiast do utrzymania zaskarżonego wyroku w mocy lub uchylenia rozstrzygnięcia wydanego w sprawie.

REKLAMA

Prawo do apelowania wynika z naturalnego uprawnienia człowieka do obrony przed niesprawiedliwością.

Apelacja w procesie pisemnym

Apelacja w postępowaniu separacyjnym toczonym według przepisów pisemnego procesy spornego składa się z dwóch etapów:

1. pierwszego stopnia – wtedy odbywa się w trybunale, który wydał taki wyrok,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2. drugiego stopnia – wtedy odbywa się w trybunale, który ma sprawę ponownie rozpatrzyć.

Zgodnie z kanonem 1630 k.p.k. apelację należy zgłaszać sędziemu, który wydał wyrok w zawitym terminie piętnastu dni od powzięcia wiadomości o ogłoszeniu wyroku, a jeśli jest ustna, notariusz winien ją zredagować na piśmie wobec samego apelującego. Następnie apelację należy poprzeć u sędziego, do którego jest kierowana, w ciągu miesiąca od jej zgłoszenia, chyba że sędzia od którego się apeluje, udzielił stronie dłuższego terminu do jej poparcia (zob. kan. 1633 k.p.k.). Tym samym norma z kanonu 1633 k.p.k. zawiera wyraźne polecenie prawodawcy, które często stronom nie jest znane, dlatego też należy o nim wyraźnie strony pouczać. Poparcie takie zgodnie z dyspozycją kan. 1634 § 1 k.p.k. może polegać wyłącznie na tym by strona prosiła sędziego wyższego o zmianę zaskarżonego wyroku, dołączając odpis tego wyroku i podając rację apelacji.

Zgłoszenie apelacji zgodnie z wymaganymi kodeksowymi powoduje, iż zawiesza ona wykonanie wyroku. 

Zobacz również: Jak ustanowić separację w Kościele w ustnym procesie spornym?

Apelacja w procesie ustnym

Odnosząc się natomiast do wyroku wydanego w trybie ustnego procesu spornego trybunał apelacyjny w pierwszej kolejności weryfikuje przede wszystkim kwestię prawidłowości zastosowania prawidłowości zastosowania tego rodzaju trybu procedowania. Prawodawca natomiast w sekcji II, tytule XI, części II k.p.k. więcej o postępowaniu apelacyjnym nie stanowi, dlatego też postępowanie apelacyjne toczono musi być przez strony z zachowaniem ogólnych zasad procesowych.

Podsumowanie

W założeniu ustawodawcy apelacja służy przede wszystkim do zwalczenia wyroku bezpośrednio z racji błędnych ustaleń prawnych lub faktycznych dokonanych przez Sąd I instancji. Jej zadaniem bowiem pozostaje usunięcie krzywdy, której doznała strona wskutek wydanego wyroku. 

Zobacz również serwis: Rozwód kościelny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo w tej sprawie.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo. Wysokość wynagrodzenia nauczyciela to nie tylko wynagrodzenie zasadnicze. To również dodatki do niego, w tym dodatek za wychowawstwo.

Przedawnienie długów w 2024 r. Kiedy kończy się możliwość dochodzenia swoich roszczeń?

28 lipca 2018 r. zmianie uległy terminy przedawnień. Podstawowy termin przedawnienia długu został skrócony z 10 lat do 6. Część roszczeń jednak ulega przedawnieniu dużo wcześniej. Czym jest przedawnienie długu? Jakie warunki trzeba spełniać by dług się przedawnił? Jak liczyć przedawnienie długu?

W roku szkolnym 2024/2025 pojawią się nie tylko mydło i papier toaletowy. Barbara Nowacka mówi o nowym programie pilotażowym.

Od września 2024 r. nie tylko mydło i papier toaletowy w szkołach. Barbara Nowacka mówi o programie pilotażowym. Zdaniem RPO problem ubóstwa menstruacyjnego godzi w konstytucyjne prawo do nauki. MEN chce to sprawdzić.

Pomoc finansowa przy zakupie samochodu osobowego – nowego lub używanego. Od 1 sierpnia można składać wnioski

Zbliża się kolejna tura naboru wniosków o pomoc finansową przy zakupie samochodu osobowego. Wnioski będzie można składać od 1 sierpnia 2024 r. Nabór potrwa do 31 sierpnia 2024 r.

REKLAMA

Ponad 18 tys. nauczycieli będzie stratnych od września 2024 r. Czy można jeszcze liczyć na zmianę przepisów? Czasu jest mało

Ponad 18 tys. nauczycieli będzie stratnych od września 2024 r. A wszystko przez nabycie prawa do emerytury. Czy można jeszcze liczyć na zmianę przepisów? Wydaje się to wątpliwe, jednak środowisko nauczycielskie nie rezygnuje ze swoich starań.

Prezydent skierował do TK nowelę Kodeksu wyborczego - chodzi o głosowanie korespondencyjne

Nowela Kodeksu wyborczego trafi do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli prewencyjnej. Prezydent Andrzej Duda zarzuca, że wyłączające możliwości głosowania korespondencyjnego  wyborach samorządowych dla osób podlegających kwarantannie czy izolacji jest niezgodne z Konstytucją. 

Babciowe od 1 października. Pierwsze wypłaty jednak nie od razu

Wnioski o przyznanie babciowego, czyli do programu Aktywny Rodzic będzie można składać od 1 października 2024 r. Pierwsze pieniądze mają zostać wypłacone rodzicom do końca roku, w listopadzie i grudniu. ZUS ma być gotowy do obsługi wniosków i wypłaty świadczeń.

10 nowych obowiązków pracodawców a tylko 2 miesiące czasu

10 nowych obowiązków pracodawców - czy zdążą je wypełnić? Zostały tylko 2 miesiące czasu. Jakie konsekwencje grożą za niedotrzymanie terminu i nieprzestrzeganie nowych przepisów? Trzeba się spieszyć.

REKLAMA

Popularny lek teraz dostępny bez recepty. Decyzję podjął Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych

Popularny lek na potencję teraz dostępny bez recepty. Decyzję w tej sprawie podjął Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, który zmienił kategorię dostępności leku z Rp na OTC. To oznacza, że do zakupu nie jest potrzebne zalecenie lekarza.

Kolorowe paski na zgrzewach tubek past do zębów i innych kosmetyków. Czy wiesz co znaczą? Ekspert obala mity

Badania pokazują, że 76,9% dorosłych Polaków nie zna znaczenia kolorowych pasków na tubkach past do zębów. Natomiast tylko 7,9% ankietowanych uważa, że wie, o czym one mówią. Natomiast 15,2% badanych twierdzi, że nie pamięta, o co w tym chodzi. Autorzy raportu przekonują, że choć na pierwszy rzut oka temat wygląda dość błaho, to długofalowo wprowadzeni w błąd konsumenci mogą na tym zdrowotnie ucierpieć. Raport obala też mity, że wyżej wskazane paski przynoszą konsumentom jakieś istotne informacje o składzie bądź innych aspektach past do zębów. Jedocześnie eksperci dodają, że właściwie nie mają one żadenego znaczenia, bo są to tylko i wyłącznie oznaczenia o charakterze drukarskim.

REKLAMA