REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Bezrobotny, Fundusz Pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dla kogo staż z urzędu pracy?

Na staż z urzędu pracy mogą liczyć tylko osoby bezrobotne zarejestrowane we właściwym urzędzie pracy. Dzięki stażowi nabywają one praktyczne umiejętności i zdobywają pierwsze doświadczenie zawodowe, co w przyszłości może ułatwić znalezienie pracy.

Co można otrzymać w zamian zasiłku dla bezrobotnych?

Bezrobotni, którzy nie mają prawa do zasiłku mogą zostać skierowani przez starostę do wykonywania prac społecznie użytecznych. Jest to jedna z form aktywizacji zawodowej, która zapewnia bezrobotnym możliwości uzyskania minimalnych przynajmniej środków do życia.

Dodatek aktywizacyjny

Przez dodatek aktywizacyjny należy rozumieć kwotę wypłaconą osobie, która będąc bezrobotnym posiadającym prawo do zasiłku, podjęła samodzielnie lub w wyniku skierowania przez powiatowy urząd pracy zatrudnienie lub inną pracę zarobkową.

Studia podyplomowe finansowane przez urząd pracy

Jedną z form pomocy udzielanej bezrobotnym jest sfinansowanie przez powiatowy urząd pracy studiów podyplomowych. Podjęcie zatrudnienia w trakcie studiów nie skutkuje zaprzestaniem finansowania ze strony urzędu.

REKLAMA

Konsekwencje pracy na czarno dla pracownika i pracodawcy

Poważnym problemem polskiego rynku pracy pozostaje nadal praca na czarno – bez podpisywania jakiejkolwiek umowy, czy to umowy o pracę lub chociaż umowy cywilnoprawnej. Praca na czarno przynosi korzyści szczególnie dla pracodawców, jednak jej wykrycie wiąże się z wieloma konsekwencjami zarówno dla pracownika jak i pracodawcy. Jakie to konsekwencje?

Składki na FP i FGŚP za pracownicę, która skończyła 55 lat

Nasza pracownica 13 czerwca 2011 r. ukończyła 55 lat. Od którego miesiąca należy zaprzestać opłacania za nią składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych? O możliwości zwolnienia ze składek na FP i FGŚP za tę pracownicę dowiedzieliśmy się dopiero w sierpniu 2011 r. Do tego czasu potrącaliśmy pracownicy składki na te fundusze. Jak powinniśmy postąpić w takiej sytuacji?

Jak liczyć okres zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP za pracownika, który po urlopie macierzyńskim był na urlopie wychowawczym

Zasiłek dla bezrobotnych Vademecum

Osoba, która jest bez pracy może liczyć na zasiłek dla bezrobotnych. W tym celu musi zarejestrować się w urzędzie pracy i spełnić warunki wymagane do otrzymania statusu dla bezrobotnych.

REKLAMA

Czy bezrobotny może dorabiać do zasiłku dla bezrobotnych

Odpowiedź na to pytanie jest negatywna. Osoba bezrobotna nie może dorabiać. Jednakże bezrobotny może uzyskiwać przychód z innych ściśle określonych źródeł.

Czy bezrobotny musi informować urząd pracy o tym, że dorabia

Bezrobotny ma obowiązek poinformować powiatowy urząd pracy o podjęciu zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej lub rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej. Jeśli tego nie uczyni popełni wykroczenie.

Jakie obowiązki ma bezrobotny

Osoba bezrobotna może korzystać z wielu przywilejów, w tym z najważniejszego z prawa do zasiłku dla bezrobotnych. Jednak oprócz praw bezrobotny ma również obowiązki, których przestrzeganie gwarantuje korzystanie z wszystkich korzyści płynących z statutu bezrobotnego.

Bezrobocie wrogiem gospodarki

Prawdopodobnie niektóre firmy, borykające się z problemami finansowymi, wybiorą rozwiązanie, które z punktu widzenia gospodarki jest najgorsze – zwolnienia pracowników. Jeżeli Fundusz Pracy nie zostanie zasilony dodatkowymi środkami na walkę z bezrobociem, to sytuacja na rynku pracy może ulec znacznemu pogorszeniu.

Wnioski o umorzenie składek na Fundusz Pracy tylko do 1 sierpnia

1 sierpnia 2011 r. upływa termin składania w ZUS wniosków o umorzenie zaległych składek na Fundusz Pracy. O umorzenie mogą występować kobiety, które prowadziły działalność gospodarczą lub współpracowały przy jej prowadzeniu, a jednocześnie przebywały na urlopie wychowawczym.

Jaka jest wysokość zasiłku dla bezrobotnych w 2011 roku

Zasiłek dla bezrobotnych podlega waloryzacji z dniem 1 czerwca o średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w poprzednim roku. Nie dokonuje się waloryzacji zasiłku, kiedy poziom cen towarów i usług nie zmienił się lub uległ zmniejszeniu.

Kiedy bezrobotny traci prawo do zasiłku dla bezrobotnych

Zasiłek dla bezrobotnego jest źródłem utrzymania, w okresie kiedy pozbawiony jest pracy. Bezrobotny musi uważać, aby nie utracić prawa do zasiłku.

Zwolnienia z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP za zleceniobiorcę

Obowiązek opłacania składek za zleceniobiorcę na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych nie dotyczy każdej firmy. Ponadto konieczność opłacania tych składek zależy od wieku zleceniobiorcy i wysokości uzyskiwanego przez niego przychodu.

Wyższy zasiłek dla bezrobotnych

Od 1 czerwca 2011 r. wzrosną zasiłki dla bezrobotnych. Osoby uprawnione otrzymają w każdym miesiącu o kilkanaście złotych więcej niż dotychczas.

Zmniejszenie środków na Fundusz Pracy zwiększy bezrobocie

W 2011 r. urzędy pracy mają o 70 proc. mniej środków na walkę z bezrobociem niż w 2010 r. Drastyczne zmniejszanie przez Ministerstwo Finansów środków na Fundusz Pracy doprowadzi do wzrostu bezrobocia.

Składka na Fundusz Pracy w razie zmiany wymiaru czasu pracy

6 miesięcy temu zatrudniliśmy kierowcę w pełnym wymiarze czasu pracy z minimalnym wynagrodzeniem. Od 15 maja br. zmieniliśmy warunki zatrudnienia tego kierowcy. Zmniejszony został wymiar czasu pracy do 1/2 etatu, oraz odpowiednio zmniejszyliśmy wynagrodzenie. Czy w tej sytuacji powinniśmy opłacać za maj i za kolejne miesiące składkę na Fundusz Pracy za tego pracownika?

Nie wszyscy bezrobotni dostaną pieniądze z Funduszu Pracy

Mniej pieniędzy w kasie FP na aktywne formy walki z bezrobociem spowoduje, że tylko część chętnych z nich skorzysta.

Będzie jedna ustawa dotycząca usuwania skutków powodzi

Rząd przyjął projekt ustawy dotyczący skutków usuwania powodzi. Do tej pory przyznawanie pomocy, specjalne procedury, były uchwalane każdorazowo po ataku żywiołu za pomocą specustawy. Obecny projekt ma być uniwersalny.

Ubezpieczenie zdrowotne bezrobotnego

Bezrobotni podlegają obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego pod warunkiem, że nie są objęci ubezpieczeniem z innego tytułu. Warto wyjaśnić, że prawo do świadczeń opieki zdrowotnej osoby bezrobotnej trwa od dnia uzyskania przez nią statusu bezrobotnego, a ustaje po upływie 30 dni od dnia utraty tego statusu.

Staż pracy jako forma aktywizacji zawodowej bezrobotnych

Urząd pracy może skierować bezrobotnego do odbycia stażu. Jest to forma aktywizacji zawodowej, która umożliwia bezrobotnemu nabycie praktycznych umiejętności. W okresie stażu bezrobotny otrzymuje stypendium w wysokości 120 % kwoty zasiłku dla bezrobotnych.

Jakie instytucje rynku pracy pomagają bezrobotnemu

Do instytucji rynku pracy, które pomagają osobom bezrobotnym należą: publiczne służby zatrudnienia, Ochotnicze Hufce Pracy, agencje zatrudnienia, instytucje szkoleniowe, instytucje dialogu społecznego oraz instytucje partnerstwa lokalnego.

Jak nie stracić prawa do zasiłku dla bezrobotnych

Bezrobotni, którzy nie chcę stracić prawa do zasiłku muszą spełnić określone warunki. Przede wszystkim są obowiązani zgłaszać się do urzędu pracy, w którym są zarejestrowani w wyznaczonym przez urząd terminie.

Wysokość zasiłku dla bezrobotnych w 2011 roku

Wysokość zasiłku dla bezrobotnych podlega waloryzacji 1 czerwca każdego roku o średnioroczny wskaźnik wzrostu cen i usług ogółem w ubiegłym roku. W 2011 r. zasiłek dla bezrobotnych wynosi 742,10 zł miesięcznie w okresie pierwszych trzech miesięcy posiadania prawa do zasiłku oraz 582,70 zł miesięcznie w okresie kolejnych miesięcy posiadania prawa do zasiłku.

Czy bezrobotnej kobiecie przysługuje urlop wychowawczy

Urlop wychowawczy jest jednym z uprawnień pracowniczych. Może z niego skorzystać tylko rodzic lub prawny opiekun dziecka, który pozostaje w stosunku zatrudnienia. Oznacza to, że bezrobotnej kobiecie nie przysługuje urlop wychowawczy.

Czy osoba, która opłaciła składki na Fundusz Pracy z tytułu prowadzenia działalności w czasie urlopu wychowawczego, może uzyskać ich zwrot

Prowadziłam działalność gospodarczą w latach 2000–2008. Równocześnie pracowałam na etacie, ale w okresie od 2006 r. do 2007 r. przebywałam na urlopie wychowawczym. W tym czasie płaciłam składki z tytułu działalności. Przeczytałam komunikat ZUS, że osoby, które opłaciły składki na Fundusz Pracy za czas prowadzenia działalności podczas urlopu wychowawczego, mogą starać się o umorzenie tych składek. Jak złożyć taki wniosek i w jakim terminie?

Czym jest stopa bezrobocia i na co wpływa?

Stopa bezrobocia jest to stosunek liczby osób bezrobotnych do liczby osób aktywnych zawodowo. W Polsce stopa bezrobocia kształtuje się na poziomie ok. 13%. Niższa stopa bezrobocia oznacza większy wzrost gospodarczy.

Kiedy bezrobotnemu odmawia się prawa do zasiłku?

Istnieją sytuacje, w których bezrobotnemu odmawia się prawa do zasiłku. Dzieje się tak m.in. wtedy, gdy bezrobotny w okresie 6 miesięcy przed zarejestrowaniem w powiatowym urzędzie pracy rozwiązał stosunek pracy lub stosunek służbowy za wypowiedzeniem albo na mocy porozumienia stron bądź też odbywa płatną praktykę absolwencką.

Czym są szkolenia dla bezrobotnych?

Szkolenia dla bezrobotnych są to zajęcia mające na celu uzyskanie, uzupełnienie lub doskonalenie umiejętności zawodowych potrzebnych do wykonywania pracy i poszukiwania zatrudnienia. Bezrobotny skierowany na szkolenie przez starostę może liczyć na stypendium w wysokości 120 % zasiłku.

Czy każdy bezrobotny może liczyć na staż z urzędu pracy?

Staż z urzędu pracy skierowany jest do określonej grupy bezrobotnych. Mogą na niego liczyć m.in. osoby, które samotnie wychowują dziecko, osoby niepełnosprawne oraz osoby bez kwalifikacji zawodowych. Odbywa się on na podstawie umowy zawartej przez starostę z pracodawcą.

Kiedy bezrobotny może otrzymać stypendium?

Na stypendium może liczyć bezrobotny, który podejmuje dalszą naukę, odbywa staż, szkolenie zawodowe lub studia podyplomowe, a także uczestniczy w szkoleniach zawodowych dorosłych. Warto zapamiętać, że w okresie pobierania stypendium nie można pobierać zasiłku dla bezrobotnych.

Dodatek aktywizacyjny dla bezrobotnego

Dodatek aktywizacyjny mogą otrzymać osoby posiadające status osoby bezrobotnej z prawem do zasiłku, w przypadku podjęcia zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Jest on więc swego rodzaju nagrodą za inicjatywę bezrobotnego w poszukiwaniu pracy. Warunkiem otrzymania dodatku jest wcześniejsze złożenie wniosku we właściwym urzędzie pracy.

Zasady umarzania składek na Fundusz Pracy dla przedsiębiorczych matek

Od 1 lutego do 1 sierpnia 2011 r. osoby, które pomiędzy 1 stycznia 1999 r. a 31 sierpnia 2009 r. prowadziły działalność pozarolniczą w trakcie trwania urlopu wychowawczego, mogą występować do ZUS z wnioskiem o umorzenie składek na Fundusz Pracy. Możliwość ta dotyczy również tych osób, które w obecnej chwili nie prowadzą już działalności lub zawiesiły jej wykonywanie.

Okiem Eksperta: co to jest wywiad środowiskowy?

Rodzinny wywiad środowiskowy przeprowadzany jest przez pracownika socjalnego w celu ustalenia sytuacji osobistej, rodzinnej, dochodowej i majątkowej osób i rodzin, aby na podstawie uzyskanej wiedzy można było przyznać pomoc. Na podstawie przeprowadzonego wywiadu pracownik socjalny dokonuje analizy i oceny sytuacji danej osoby lub rodziny i formułuje wnioski, stanowiące podstawę planowania pomocy.

Fundusz pracy

Fundusz pracy został utworzony w celu gromadzenia środków mających na celu pomoc ludziom bezrobotnym, długo pozostającym bez pracy. Jest to państwowy fundusz celowy, środkami na nim zgromadzonymi dysponuje minister właściwy do spraw pracy.

Czy bankrutująca spółka musi płacić składki na Fundusz Pracy

Wzrośnie kwota dotacji dla bezrobotnych na założenie własnej firmy

Bezrobotni na założenie własnej działalności otrzymają o 1,4 tys. zł więcej niż dotychczas.

Jak otrzymać zasiłek dla bezrobotnych?

Warunkiem koniecznym otrzymania zasiłku dla bezrobotnych jest rejestracja w urzędzie pracy. Przede wszystkim jednak należy posiadać status bezrobotnego.

Zasiłek dla bezrobotnych również dla samozatrudnionych

Zawieszenie działalności gospodarczej umożliwi samo zatrudnionym rejestrację w urzędzie pracy i otrzymywanie zasiłku dla bezrobotnych.

Informacja ZUS - składki na ubezpieczenia społeczne, FGŚP i FP w 2011 r.

ZUS poinformował o najniższej podstawie wymiaru składek oraz kwotach składek na ubezpieczenia społeczne oraz na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) i na Fundusz Pracy (FP) w 2011 r. dla niektórych grup ubezpieczonych.

25.01.2011

Informacja Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 24 stycznia 2011 r. w sprawie najniższej podstawy wymiaru składek oraz kwot składek na ubezpieczenia społeczne oraz na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i na Fundusz Pracy w 2011 r. dla niektórych grup ubezpieczonych.

Umorzenie należności z tytułu składek na Fundusz Pracy

Wyższe składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne

W 2011 r. osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą będą opłacać składki na ubezpieczenia społeczne i na ubezpieczenie zdrowotne w kwocie wyższej o prawie 50 zł niż w roku 2010 r.

Niższe składki za matki powracające do pracy

Przez 3 lata od powrotu pracownika z urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego pracodawca nie musi opłacać za niego składek na FP oraz FGŚP. Okresy pracy pomiędzy poszczególnymi urlopami lub częściami tych urlopów podlegają sumowaniu.

Czy Fundusz Świadczeń Socjalnych jest kosztem firmy?

Jeśli zatrudniasz na dzień 1 stycznia co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty musisz utworzyć Zakładowego funduszu Świadczeń Socjalnych. Gdy zatrudniasz mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, masz dwie możliwości. Jakie? Czytaj w poniższym artykule.

Jak ubiegać się o unijne dotacje na własny biznes?

Unia Europejska w ramach pomocy oraz aktywizacji bezrobotnych wspiera finansowo zakładane przez nich przedsiębiorstwa. Bezzwrotna dotacja na rozpoczęcie działalności wynosi nawet 40 tysięcy zł.

Przepisy obowiązujące od 1 stycznia 2011 roku

Od początku 2011 roku weszło w życie wiele nowych aktów prawnych. Niektóre z nich mogą mieć duże znaczenie dla osób zajmujących się prawem pracy.

Na jak długo można otrzymać zasiłek dla bezrobotnego

Okresy pobierania zasiłku są limitowane. Oznacza to, że po upływie okresu wskazanego w ustawie (okresu zasiłkowego), bezrobotny traci prawo do zasiłku. Długość okresu zasiłkowego zależy m.in. od obszaru działania PUP, na którym bezrobotny ma miejsce zamieszkania.

REKLAMA