| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Zasiłek dla bezrobotnych również dla samozatrudnionych

Zasiłek dla bezrobotnych również dla samozatrudnionych

Zawieszenie działalności gospodarczej umożliwi samo zatrudnionym rejestrację w urzędzie pracy i otrzymywanie zasiłku dla bezrobotnych.

Samozatrudniony, który zawiesi działalność gospodarczą albo odroczy termin jej rozpoczęcia, będzie miał od lutego prawo do ubiegania się o zasiłek dla bezrobotnych.

Pracownik, który stracił pracę i nie podjął innej, albo osoba, która nie jest zatrudniona, może zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotny. Ma wtedy prawo do ubiegania się o zasiłek. Pod warunkiem że w okresie 18 miesięcy poprzedzających dzień zarejestrowania jako bezrobotny łącznie, przez okres co najmniej 365 dni, był zatrudniony za co najmniej minimalne wynagrodzenia, od którego były odprowadzane składki na Fundusz Pracy (FP).

Zobacz również: Jak ubiegać się o unijne dotacje na własny biznes?

Od 1 lutego 2011 roku o zasiłek będą także mogli ubiegać się samozatrudnieni, którzy zawiesili działalność gospodarczą i w tym czasie zarejestrują się jako bezrobotni. Nie dostaną jednak zasiłku od razu. Prawo do tego świadczenia nabędą po 90 dniach od zarejestrowania jako bezrobotny. Oznacza to, że ci, którzy zawieszą biznes od razu z dniem wejścia w życie nowych przepisów, będą mogli uzyskać prawo do zasiłku najwcześniej od 1 maja 2011 roku. Tak wynika z nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2010 r. nr 257, poz. 1275).

Nowelizacja wprowadziła też nowe rozwiązanie dla samozatrudnionych, którzy odroczą termin rozpoczęcia działalności. Także oni będą mogli zarejestrować się jako bezrobotni. Będą posiadać ten status do czasu wskazanej przez siebie daty rozpoczęcia prowadzenia firmy. Te osoby szybciej niż ci, którzy zawieszą biznes, będą mogły uzyskać zasiłek, już po siedmiu, a nie 90 dniach od zarejestrowania.

Pełny tekst: Samozatrudniony otrzyma zasiłek dla bezrobotnych

Zobacz również serwis: Bezrobotny

Czytaj także

Źródło:

GP

Zdjęcia

Od 1 lutego 2011 roku o zasiłek będą także mogli ubiegać się samozatrudnieni, którzy zawiesili działalność gospodarczą i w tym czasie zarejestrują się jako bezrobotni.
Od 1 lutego 2011 roku o zasiłek będą także mogli ubiegać się samozatrudnieni, którzy zawiesili działalność gospodarczą i w tym czasie zarejestrują się jako bezrobotni.

Webinarium: VAT 2018: split payment, faktura do paragonu, ograniczenia prawa do odliczenia VAT i inne ważne zmiany146.37 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK