REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Bezrobotny, Fundusz Pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kiedy bezrobotny utraci prawo do zasiłku

Bezrobotny traci prawo do zasiłku jeśli upłynie okres, na który został on przyznany bądź też, jeśli odmówi bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji zatrudnienia. Utrata prawa do zasiłku wiąże się jednak przede wszystkim z utratą statusu bezrobotnego.

Czym jest outplacement

Redukcja zatrudnienia w firmie jest trudną decyzją dla pracodawcy i ciężkim przeżyciem dla pracownika. Warto w tej sytuacji skorzystać z usług konsultantów outplacementowych. Są to osoby, które wspierają pracodawcę przy przeprowadzaniu zwolnień, a pracownikowi wskazują nową ścieżkę kariery.

Zleceniobiorcy - zasady opłacania składek na Fundusz Pracy

Konieczność opłacania składek na Fundusz Pracy za osoby zatrudnione na umowę zlecenie zależy od wielu czynników – obowiązku podlegania przez nie ubezpieczeniom społecznym, wysokości przychodu uzyskiwanego z tytułu zlecenia czy wieku zleceniobiorcy. Składkę na Fundusz opłaca się w tych samych terminach, co składki na ubezpieczenia społeczne – a zatem zleceniodawcy ze sfery budżetowej przekazują składki do ZUS do 5., a pozostali płatnicy do 15. dnia każdego miesiąca.

Jak wygląda nowy wzór kontraktu socjalnego?

Kontrakt socjalny jest jednym ze sposobów walki z bezrobociem i wykluczeniem społecznym. Dzięki nowemu rozporządzeniu minister pracy i polityki społecznej istnieją jego dwa nowe wzory.

REKLAMA

Jak liczyć okres zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP, gdy pracownica po urlopie macierzyńskim korzysta z urlopu wypoczynkowego

Naszej pracownicy, która jest zatrudniona na pełny etat, 22 października br. skończył się urlop macierzyński. Od 23 października korzysta z urlopu wypoczynkowego. Do pracy wróci dopiero w grudniu br. Jaką datę należy traktować jako powrót pracownicy z urlopu macierzyńskiego? Od kiedy jesteśmy zwolnieni z obowiązku opłacania za nią składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych?

W 2011 r. mniej pieniędzy dla bezrobotnych

W przyszłym roku urzędy pracy będą mogły przeznaczyć na szkolenia i staże mniej pieniędzy niż dotychczas. Z tego powodu staże dla bezrobotnych ulegną skróceniu z sześciu do trzech miesięcy.

Kto może skorzystać ze szkoleń z Funduszu Pracy?

Nie tylko bezrobotni mogą korzystać z podnoszących kwalifikacje szkoleń finansowanych z Funduszu Pracy. Również niektóre osoby pracujące są do nich uprawnione.

Nowe kontrakty socjalne w pomocy społecznej

Minister pracy i polityki społecznej podpisała rozporządzenie w sprawie nowego wzoru kontraktu socjalnego. Rozporządzenie ma wejść w życie po 30 dniach od publikacji w Dzienniku Ustaw.

REKLAMA

Czy bezrobotny może zarejestrować się poza miejscem swojego zameldowania

Bezrobotny ma obowiązek zarejestrowania się we właściwym, ze względu na miejsce zamieszkania, powiatowym urzędzie pracy. Niekiedy osoba bezrobotna chce zarejestrować się poza miejscem swojego zameldowania. Istnieje taka możliwość, jednak konieczne jest posiadanie w danej miejscowości meldunku czasowego.

Ile wynoszą dotacje na aktywizacje bezrobotnych

W świetle obowiązujących przepisów bezrobotnemu, posiadającemu prawo do zasiłku przysługuje dodatek aktywizacyjny. Może on również otrzymać środki na podjęcie działalności gospodarczej w wysokości nie wyższej niż 6 – krotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia.

Szukanie pracy, czyli praca na dwa etaty

Wszystkie te osoby, które od długiego czasu poszukują zatrudnienia, widzą doskonale, że nie jest to łatwe zadanie. Przede wszystkim istnieje wiele barier, które są kandydatowi do pracy stawiane, a to z kolei bardzo zniechęca do dalszych poszukiwań. Dlatego tez warto mieć świadomość, że poszukiwania pracy jest to proces, a nie tylko jeden epizod w życiu zawodowym.

Mity na temat rynku pracy

Osoby bezrobotne, które wciąż z niepowodzeniem poszukują zatrudnienia, bardzo często – chcąc usprawiedliwić swoje działania – mówią o tym, że pracy nie ma. Dużym usprawiedliwieniem w tym przypadku może być również kryzys, który dotknął światową gospodarkę w ostatnim czasie. Jednak, jeśli analizuje się wzrost bezrobocia, statystykę, jaką prowadzi Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, sytuacja nie jest bardzo niekorzystna i nie ma znaczących różnic w porównaniu z poprzednimi latami.

Kto ma największe trudności ze znalezieniem pracy

Rynek pracy ma swoje wymagania. Wymagania te są najczęściej stawiane przez pracodawców wobec kandydatów do pracy. Zależą od one od bardzo wielu czynników, a są to przede wszystkim tendencje utrzymujące się na rynku gospodarczym, zapotrzebowanie na pracowników w konkretnych zawodach, na specjalistów w danej dziedzinie czy na osoby o określonych kompetencjach zawodowych, kwalifikacjach czy umiejętnościach i cechach charakteru. Te czynniki zmieniają się wraz z rozwojem danej firmy, jej specyfiką czy polityką przedsiębiorstwa. Bez względu na to, jakie są oczekiwania pracodawców, istnieje pewna grupa osób, która bardzo często ma problemy ze znalezieniem zatrudnienia. Tych osób jest w Polsce bardzo wiele i można je podzielić na pewne kategorie osób.

Ciągła zmiana pracy

Praca zawodowa jest niezwykle ważna w życiu większości osób. Poszukiwanie pracy, kiedy nie jest się zatrudnionym jest procesem bardzo trudnym, często mozolnym, a w wielu przypadkach bardzo zniechęcającym przy niepowodzeniach. Coraz więcej osób wychodzi z założenia, że lepiej jest szukać pracy, kiedy pozostaje się w stosunku zatrudnienia. Może to być spowodowane bardzo wieloma czynnikami.

CV jako wizytówka naszej osoby

CV – z łacińskiego Curriculum Vitae – czyli życiorys zawodowy jest jednym z dokumentów, którego od kandydatów do pracy oczekuje pracodawca. Za jego pośrednictwem, można, a nawet trzeba zaprezentować się potencjalnemu szefowi w taki sposób, aby był zainteresowany naszą osobą, a w następstwie zaprosił nas na rozmowę kwalifikacyjną.

Hobby w CV

Dokumenty aplikacyjne są niezwykle istotnym elementem w całym procesie rekrutacyjnym, dlatego, że są one zazwyczaj pierwszą formą kontaktu z pracodawcą. Aby przedstawić się w sposób interesujący warto jest skorzystać ze wszelkich sposobów, dzięki którym pracodawca zwróci na nas uwagę.

Staż czy praca

Obecny rynek pracy jest dość specyficzny. Coraz więcej młodych osób ma trudności ze znalezieniem odpowiedniego zatrudnienia. Zwłaszcza, kiedy jest to osoba, która dopiero niedawno zakończyła edukację szkolną czy ukończyła studia. Zazwyczaj te osoby nie mają doświadczenia zawodowego w zawodzie, który chciałyby wykonywać, a właśnie taką pracę chciałyby podjąć. Jak zatem pogodzić te dwie, wydawałoby się, bardzo rozbieżne sytuacje. Rozwiązaniem jest staż absolwencki.

Wykształcony ale bezrobotny

Wykształcenie jest jednym z podstawowych elementów, na które zwraca się uwagę podczas procesu rekrutacji. Wiedza teoretyczna jest niezwykle ważna, ponieważ dopiero na jej bazie można budować inny potencjał jakim jest doświadczenie zawodowe. Jest to również informacja dla pracodawcy o danym człowieku.

Pierwsza praca

Obecny rynek pracy jest dość trudny dla osób, które poszukują zatrudnienia. Coraz częściej firmy decydują się na oszczędności związane zarówno z kosztami utrzymania przedsiębiorstwa, jak i personelem. Dlatego też ofert pracy nie jest tak dużo, jak było jeszcze kilka lat temu, w momencie, kiedy wiele osób zdecydowało się na wyjazd zagranicę i tam podjąć zatrudnienie, co spowodowało, że polscy pracodawcy często mieli niedobór pracowników w swoich firmach.

Atrakcyjne CV absolwenta

CV jest jednym z podstawowym narzędzi potrzebnych w całym procesie poszukiwania zatrudnienia. Jest to pierwszy dokument, który przedstawia kandydat do pracy przyszłemu pracodawcy. Dlatego tez tak ważne, aby był on stworzony w sposób profesjonalny, a przede wszystkim zachęcający do spotkania i wyjaśnienie pozostałych informacji, które nie zostały zawarte w CV.

Pomoc dla pracodawców poszkodowanych przez powódź

Środki z zfśs i zfron mogą być wykorzystane na cele związane z pomocą poszkodowanym z terenów dotkniętych tegorocznymi powodziami. Pracodawcy, którzy mimo powodzi utrzymają zatrudnienie, mogą liczyć na zwrot kosztów płac z Funduszu Pracy.

Konsekwencje niestawiennictwa w urzędzie pracy

Nieusprawiedliwione niestawiennictwo w urzędzie pracy jest równoznaczne z brakiem gotowości do podjęcia zatrudnienia. W takim przypadku urząd pracy może wykreślić bezrobotnego z rejestru bezrobotnych.

Czym jest zakład aktywności zawodowej

Gmina, powiat oraz fundacja, stowarzyszenie lub inna organizacja społeczna, której statutowym zadaniem jest rehabilitacja zawodowa i społeczna osób niepełnosprawnych, może po spełnieniu odpowiednich warunków utworzyć wyodrębnioną organizacyjnie i finansowo jednostkę i uzyskać dla tej jednostki status zakładu aktywności zawodowej.

Pomysł na efektywność pracownika?

Docenianie pracownika wpływa na jego późniejszą efektywność w pracy. Ciągłe podwyżki płac mogą jednak znacznie uszczuplić firmowy budżet. W takiej sytuacji, dobrym wyjściem okazuje się tanie i niekonwencjonalne wynagradzanie połączone z optymalizacją budżetu Funduszu Świadczeń Socjalnych.

Ministerstwo pracy - pomoc dla pracowników i przedsiębiorców

Na stronach internetowych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS) ukazała się informacja na temat pomocy dla pracowników i przedsiębiorców, dotkniętych skutkami powodzi w 2010 r.

Więcej szkoleń dla bezrobotnych

Bezrobotny będzie mógł wziąć udział w dowolnej liczbie szkoleń w ciągu roku, jeżeli zgodzi się na to dyrektor powiatowego urzędu pracy.

Nie zawsze obaj pracodawcy młodych rodziców są zwolnieni z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP – nowa interpretacja ZUS

ZUS w uzgodnieniu z MPiPS zajął niekorzystne stanowisko dla wielu pracodawców, których pracownicy wrócili z urlopu macierzyńskiego lub dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Jeśli zasiłek macierzyński pobierali zarówno ojciec, jak i matka dziecka (lub przyszli rodzice adopcyjni), może się okazać, że pracodawca jednego z nich nie był zwolniony z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP.

Z kim zawierany jest kontrakt socjalny

Kontrakt socjalny jest umową zawartą przez pracownika socjalnego z rodziną lub osobą ubiegającą się o pomoc. Jego celem jest przezwyciężenie trudnej sytuacji życiowej i przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu.

Kto może skorzystać z praktyk absolwenckich

Praktyki absolwenckie mają pomóc młodym bezrobotnym w zdobyciu odpowiedniego doświadczenia. Co ważne, praktykant może być zarejestrowany w urzędzie pracy oraz pobierać zasiłek dla bezrobotnych.

Przedsiębiorca będzie mógł zarejestrować się w urzędzie pracy jako bezrobotny

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą, ale w tym czasie nie osiągają dochodów, będą mogli zarejestrować się w urzędzie pracy. Skorzystają ze szkoleń, a w pewnych wypadkach otrzymają zasiłek dla bezrobotnych..

Czy płacić składki na FP i FGŚP od zwrotu składek opłaconych po przekroczeniu 30-krotności

W związku z nadpłatą składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za jednego z naszych pracowników, co wynikało z przekroczenia rocznej podstawy wymiaru tych składek, musimy zwrócić te składki pracownikowi. Wiem, że od zwracanej kwoty składek trzeba naliczyć podatek oraz składkę zdrowotną, ale co ze składkami na FP i FGŚP? Czy od kwoty zwracanej pracownikowi nadpłaty należy opłacić również te składki?

Wykluczenie społeczne a szanse zatrudnienia

Ostatnio bardzo często mamy do czynienia z terminem „wykluczenie społeczne”, zwłaszcza w kontekście osób poszukujących pracy czy zamierzających podnosić swoje kwalifikacje. Osoby zagrożone wykluczeniem społecznym są szczególnie narażone na bezrobocie i brak środków na prawidłowe funkcjonowanie.

Młodzi i ich potencjał na rynku pracy

Osoba młoda posiada bardzo duży potencjał, który pracodawca z powodzeniem może wykorzystać w swojej firmie. To od kandydata do pracy zależy, czy zaprezentuje się tak, że pracodawca będzie widział taką potrzebę.

Wakacyjna praca - korzyści

Na obecnym runku pracy można wielokrotnie znaleźć oferty pracy sezonowej. Zwłaszcza teraz, kiedy rozpoczynają się prace związane ze zbiorem owoców i warzyw, przetwórstwem owocowo-warzywnym oraz pracą na roli, branżą rekreacyjno-turystyczną czy handlem, jest znacznie większe zapotrzebowanie na pracowników.

Długotrwałe poszukiwanie pracy

Osoby, które długotrwale poszukują zatrudnienia są skłonne do rezygnacji, ponieważ po pewnym czasie, kiedy działania nie przynoszą pożądanych rezultatów trudno zachować ten sam poziom motywacji, co na początku. Im dłużej pracy się szuka, tym lepiej można się poruszać po rynku pracy, z większą swobodą przychodzą rozmowy z pracodawcami.

Poszukiwanie pracy po powrocie do Polski

Powrót do kraju i poszukiwanie zatrudnienia tutaj może być bardzo trudne na początku. Wynika to z braku przystosowania. Jednak wsparcie rodziny, możliwość swobodnego poruszania się po znanym terenie oraz świadomość „swojskości” przynosi bardzo dobre rezultaty.

Jak dobrze wypaść podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Rozmowa z pracodawcą nie będzie taka straszna, kiedy kandydat do pracy będzie miał świadomość, czego może się spodziewać i w jaki sposób należy przedstawić swoją sylwetkę, aby postrzegana ona była jako atrakcyjna.

Status bezrobotnego dla kobiet w ciąży

Kobieta w ciąży lub po porodzie nie będzie mogła zostać skreślona z rejestru urzędu pracy.

Czy bezrobotny uzyska pomoc w spłacie kredytu hipotecznego?

Czy bezrobotny uzyska pomoc w spłacie kredytu hipotecznego? Rząd snuje plany dotyczące takiej pomocy. Zwiększające się bezrobocie w ostatnich latach przyczyniło się do problemów ze spłatą kredytów hipotecznych.

Przedsiębiorca może być bezrobotnym

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Zgodnie z nowelą przedsiębiorca mający wpis do ewidencji działalności gospodarczej będzie mógł posiadać status bezrobotnego.

Wspieranie innowacyjności przedsiębiorstw w Polsce Wschodniej

Przed przedsiębiorcami kolejna szansa na otrzymanie unijnej dotacji. Tym razem jednak dotyczy ona podmiotów, które zdecydują się realizować swoje inwestycje na terenie 5 województw Polski Wschodniej.

Kto może mieć status bezrobotnego

Najprościej można powiedzieć, że bezrobotnym jest osoba, która utraciła pracę i po spełnieniu warunków określonych przepisami prawa zarejestrowała się w powiatowym urzędzie pracy właściwym ze względu na swoje stałe lub czasowe miejsce zameldowania.

Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych

Państwo powinno prowadzić politykę zmierzającą do pełnego i produktywnego zatrudnienia oraz podejmować odpowiednie kroki, aby łagodzić skutki bezrobocia. Jedną z form pomocy finansowej dla osób, które straciły pracę jest zasiłek dla bezrobotnych. Zasady jego przyznania zostały uregulowane w ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Jak zarejestrować się w urzędzie pracy

Rejestracją bezrobotnych i poszukujących pracy oraz prowadzeniem rejestrów tych osób zajmują się powiatowe urzędy pracy. Osoby, które chcą uzyskać status bezrobotnego muszą posiadać odpowiednie dokumenty, które pozwolą na ustalenie ich uprawnień.

Wzrost zasiłku dla bezrobotnych od 1 czerwca 2010

Z dniem 1 czerwca 2010 r. wzrósł o 3,5% zasiłek dla bezrobotnych. Wyższe świadczenia będą mogli otrzymać bezrobotni, którzy w tym roku rozpoczęli pobieranie zasiłku.

Jak znaleźć pracę po pięćdziesiątce

Wbrew pozorom zaawansowany wiek i nabyte wcześniej doświadczenie mogą  okazać się atutem w znalezieniu nowej pracy. Należy tylko obalić stereotypy i zaprezentować się w dobrym świetle.

Kto może ubiegać się o status osoby bezrobotnej

Status bezrobotnego wiąże się z posiadaniem określonych praw, które ułatwiają odnalezienie się w nowej sytuacji i opuszczenie szeregów bezrobotnych.

Sytuacja na rynku pracy

W maju sytuacja na rynku pracy nieznacznie się poprawiła. Blisko 12 proc. aktywnych zawodowo polaków pozostaje bez stałego zatrudnienia. W porównaniu z kwietniem bezrobocie spadło 0,3 punktu procentowego.

Prawa członka Otwartego Funduszu Emerytalnego

Raz do roku Fundusz Emerytalny ma obowiązek przesłać członkowi OFE roczne rozliczenie, wraz z informacją o stopie zwrotu za ostatni rok i za okres ostatnich trzech lat.

Obowiązki członka OFE

Podstawowym obowiązkiem członka otwartego funduszu emerytalnego jest obowiązek stałego aktualizowania danych zawartych w deklaracji przystąpienia do otwartego funduszu emerytalnego.

REKLAMA