reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek dla bezrobotnych > Jak otrzymać zasiłek dla bezrobotnych?

Jak otrzymać zasiłek dla bezrobotnych?

Warunkiem koniecznym otrzymania zasiłku dla bezrobotnych jest rejestracja w urzędzie pracy. Przede wszystkim jednak należy posiadać status bezrobotnego.

Osoba, która jest bez pracy, aby uzyskać status bezrobotnego musi się zarejestrować w powiatowym urzędzie pracy. Nie może to być jednak dowolny urząd pracy, lecz urząd właściwy ze względu na miejsce zameldowania bezrobotnego. W przypadku, kiedy bezrobotny nie jest nigdzie zameldowany, rejestruje się w urzędzie pracy, na obszarze którego aktualnie przebywa. Musi złożyć oświadczenie, że nie jest zarejestrowany w innym urzędzie pracy.

Osoba rejestrująca się musi mieć przy sobie następujące dokumenty:
• dowód osobisty lub inny dokument tożsamości wraz z potwierdzeniem zameldowania (może być na przykład paszport),
• świadectwo ukończenia ostatniej szkoły (uczelni) w oryginale,
• świadectwa pracy z wszystkich miejsc pracy oraz oryginały dokumentów potwierdzających ewentualne uprawnienia zawodowe,
• numer NIP,
• legitymacja ubezpieczeniowa
• ewentualnie książeczka wojskowa.

Rejestrując się bezrobotny wypełnia kartę rejestracyjną. Wypełnia ją na podstawie posiadanych dokumentów. Wszystkie informacje wpisane do kart, są następnie sprawdzane przez pracownika urzędu pracy z oryginałami wyżej wymienionych dokumentów. Bezrobotny własnoręcznym podpisem poświadcza dane i oświadczenia zawarte w karcie.

Zobacz serwis: Bezrobotny

Bezrobotny, który prowadził własną działalność gospodarczą musi dodatkowo dostarczyć wszystkie decyzje o wykreśleniu z ewidencji działalności gospodarczej. Dołącza także zaświadczenia ZUS o okresach opłacania składek na ubezpieczenia społeczne wraz ze wykazaniem podstaw ich wymiaru.

Bezrobotni, którzy pracowali wcześniej w niepełnym wymiarze czasu pracy (na pół etatu, lub na umowę zlecenie) muszą dodatkowo dostarczyć zaświadczenie z zakładu pracy o wysokości zarobków i o odprowadzonych składkach ZUS. Bezrobotny musi złożyć zaświadczenie za każdy przepracowany miesiąc.

Osoby, które pobierały zasiłek chorobowy, zasiłek rehabilitacyjny, zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego, aby uzyskać zasiłek dla bezrobotnych, muszą przy rejestracji złożyć zaświadczenie z ZUS o okresie pobierania tych zasiłków. Niepełnosprawni bezrobotni składają orzeczenie o niepełnosprawności.

Jeżeli bezrobotny nie dostarczy wymaganych dokumentów lub odmówi złożenia podpisu w karcie rejestracyjnej, to nie zostanie zarejestrowany jako bezrobotny. Brak rejestracji w urzędzie pracy uniemożliwi mu otrzymanie zasiłku dla bezrobotnych.

Zobacz serwis: Zasiłki

Podstawa prawna: Ustawa z dn. 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2004 r., Nr 99, poz. 1001, z późn. zm.)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych należy zarejestrować się w urzędzie pracy.
Aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych należy zarejestrować się w urzędzie pracy.

CIT 2020. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sylwia Uścimiak

Prawnik, specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu prawa i postępowania karnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama