| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Bezrobotny > Zasiłek dla bezrobotnych > Wysokość zasiłku dla bezrobotnych w 2011 roku

Wysokość zasiłku dla bezrobotnych w 2011 roku

Wysokość zasiłku dla bezrobotnych podlega waloryzacji 1 czerwca każdego roku o średnioroczny wskaźnik wzrostu cen i usług ogółem w ubiegłym roku. W 2011 r. zasiłek dla bezrobotnych wynosi 742,10 zł miesięcznie w okresie pierwszych trzech miesięcy posiadania prawa do zasiłku oraz 582,70 zł miesięcznie w okresie kolejnych miesięcy posiadania prawa do zasiłku.

Konstytucja gwarantuje prawo do zabezpieczenia społecznego obywatelowi pozostającemu bez pracy nie z własnej woli i mniemającemu innych środków utrzymania. Sposobem takiego zabezpieczenia jest zasiłek, będący świadczeniem które przysługuje bezrobotnemu czyli najprościej rzecz ujmując osobie bez żadnego przychodu bądź mającej przychód miesięczny w wysokości nieprzekraczającej połowy minimalnego wynagrodzenia.

Bezrobotny traci prawo do zasiłku zawsze, gdy traci, zgodnie z ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, status bezrobotnego, w szczególności w przypadku niestawiennictwa w wyznaczonym terminie w Urzędzie Pracy i nieusprawiedliwienia tego niestawiennictwa w ciągu 7 dni.

Zobacz także dział: Status bezrobotnego

Zasiłek dla bezrobotnych podlega waloryzacji z dniem 1 czerwca i jest wypłacany w okresach miesięcznych z dołu. Zasiłek za niepełny miesiąc ustala się, dzieląc kwotę przysługującego zasiłku przez 30 i mnożąc przez liczbę dni kalendarzowych przypadających w okresie, za który przysługuje zasiłek.

Wysokość zasiłku wynosi:

  • 742,10 zł miesięcznie w okresie pierwszych trzech miesięcy posiadania prawa do zasiłku,
  • 582,70 zł miesięcznie w okresie kolejnych miesięcy posiadania prawa do zasiłku.

Bezrobotnemu, który spełnił warunki konieczne do przyznania prawa do zasiłku dla bezrobotnych i którego łączne okresy zatrudnienia, prowadzenia działalności (staż pracy), wynoszą:

  • do 5 lat stażu pracy przysługuje zasiłek w wysokości 80% zasiłku podstawowego,
  • od 5 do 20 lat stażu pracy przysługuje 100% zasiłku podstawowego,
  • co najmniej 20 lat stażu pracy przysługuje 120% zasiłku podstawowego.

Okresy pobierania zasiłku są limitowane, co oznacza, że prawo bezrobotnego do zasiłku wygasa po upływie wskazanego w ustawie okresu. Długość okresu zasiłkowego jest zróżnicowana m.in. w zależności od wysokości i stopy bezrobocia na obszarze działania PUP, na którym zamieszkiwał bezrobotny i wynosi od 6 do maksymalnie 12 miesięcy. Zasiłki wypłaca się w okresach miesięcznych z dołu.

Zobacz także dział: Zasiłek dla bezrobotnych

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U.2008.69.415).

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wysokość zasiłku wynosi 742,10 zł miesięcznie w okresie pierwszych trzech miesięcy posiadania prawa do zasiłku.
Wysokość zasiłku wynosi 742,10 zł miesięcznie w okresie pierwszych trzech miesięcy posiadania prawa do zasiłku.

Biała lista podatników VAT59.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Rachelski i Wspólnicy Kancelaria Prawna

Uwalniamy od problemów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »