reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Bezrobotny > Status bezrobotnego > Czy bezrobotny musi informować urząd pracy o tym, że dorabia

Czy bezrobotny musi informować urząd pracy o tym, że dorabia

Bezrobotny ma obowiązek poinformować powiatowy urząd pracy o podjęciu zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej lub rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej. Jeśli tego nie uczyni popełni wykroczenie.

Informowanie o zatrudnieniu, pracy lub działalności

Osoba bezrobotna musi poinformować urząd pracy o podjęciu zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub o podjęciu własnej działalności. Czyli dokładnie w jakiej sytuacji musi poinformować pracodawcę? Poprzez zatrudnienie należy rozumieć wykonywanie pracy na podstawie stosunku pracy, stosunku służbowego oraz umowy o pracę nakładczą. W przypadku zaś podjęcia własnej działalności, bezrobotny musi poinformować urząd pracy już o  złożeniu wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej.

Bezrobotnym nie może być osoba zatrudniona.

Informowanie urzędu o przychodach

Bezrobotny ma obowiązek złożyć w urzędzie pracy, w którym jest zarejestrowany pisemne oświadczenie o przychodach pod rygorem odpowiedzialności karnej. W tym względzie bezrobotny musi się liczyć z ograniczeniami czasowymi do 7 dni od daty uzyskania przychodów.

Bezrobotny który jest zarejestrowany w urzędzie pracy z prawem do zasiłku lub mający prawo do innych świadczeń z tytułu bezrobocia musi złożyć oświadczenie. Dopiero po złożeniu oświadczenia urzędnik wydaje dyspozycję, o przekazaniu świadczeń na rachunek bankowy bezrobotnego.

Bezrobotny ma obowiązek składania takie oświadczeń co miesiąc. Dzieje się tak ponieważ zasiłki i inne świadczenia są wypłacane w okresach miesięcznych z dołu.

Co się dzieje w sytuacji, kiedy bezrobotny ma przychody. Jeśli przychód bezrobotnego w danym miesiącu jest wyższy od połowy minimalnego wynagrodzenia, to bezrobotny zostanie wyrejestrowany z ewidencji osób bezrobotnych. Bezrobotny zostanie wyrejestrowany z pierwszym dniem miesiąca, w którym uzyskał przychód.

Podwójna kara dla bezrobotnego

Bezrobotny, który podjął zatrudnienie, inną pracę zarobkową lub działalność gospodarczą bez powiadomienia o tym właściwego powiatowego urzędu pracy, popełnia wykroczenie. Za to wykroczenie bezrobotnemu może grozić kara grzywny nie niższa niż 500 zł. Ponadto bezrobotny może zostać ukarany także przez Państwową Inspekcję Pracy. Państwowa Inspekcja Pracy może zwrócić się z wnioskiem do sądu grodzkiego o ukaranie bezrobotnego grzywną od 500 zł do 5 tys. zł.

Zobacz także dział: Status bezrobotnego

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn. Dz. U. z 2008 r. Nr 69, poz.415 ze zm.)

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Osoba bezrobotna musi poinformować urząd pracy o podjęciu zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub o podjęciu własnej działalności. Fot. Fotolia
Osoba bezrobotna musi poinformować urząd pracy o podjęciu zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub o podjęciu własnej działalności. Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

ChinskiRaport.pl

Serwis umożliwiający weryfikację chińskich firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama