| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Spadki zagraniczne > Jak dziedziczy się we Francji?

Jak dziedziczy się we Francji?

Kwestie dziedziczenia we Francji uregulowane są we francuskim kodeksie cywilnym. Rozróżnia się dziedziczenie testamentowe oraz ustawowe.

W razie, gdy zmarły nie pozostawił po sobie testamentu zastosowanie mają zasady, które tworzą ustawowy system dziedziczenia majątku. Zasady są przypasowywane do realiów, jakie zaistniały po śmierci spadkodawcy.

W przypadku, gdy spadkodawca był osobą bezdzietną oraz stanu wolnego, do dziedziczenia upoważnieni są rodzice oraz rodzeństwo zmarłego, o ile żyją w chwili śmierci zmarłego.

Gdy zmarły nieposiadający małżonka pozostawia po sobie dzieci, to dziedziczą one po nim w częściach równych.

Spadkobiercami osoby, która pozostawiła jedynie małżonka spadek jest dzielony pomiędzy małżonka a rodziców zmarłego. Jeżeli rodzice zmarłego nie żyją, cały majątek dziedziczy małżonek, gdyż krewni w linii bocznej nie dziedziczą w takich okolicznościach.

Gdy zmarła osoba pozostawia współmałżonka oraz dzieci małżonek może wybrać czy przyjmuje prawo użytkowania majątku zmarłego czy też czwartą część własności. Taki wybór jest możliwy, gdy pozostawione dzieci są dziećmi obojga małżonków. W przypadku istnienia dzieci każdego współmałżonka oddzielnie, współmałżonek otrzymuje własność czwartej części majątku. Pozbawiony jest w takim przypadku prawa wyboru.

Partnerzy w związkach partnerskich zarejestrowanych, tak samo jak partnerzy w związkach niezarejestrowanych, nie są objęci dziedziczeniem ustawowym. Mogą dziedziczyć po zmarłym wyłącznie na zasadzie zapisu testamentowego.

Zobacz: Jak uregulowane jest dziedziczenie we Włoszech?

Rezerwa jest zbliżona do funkcjonującego w polskim prawodawstwie zachowku. Rezerwa ogranicza dowolność w sporządzaniu testamentu. Testator może swobodnie dysponować majątkiem do ¾ jego wysokości. Pozostała część przysługuje wyłącznie zstępnym zmarłego w linii prostej oraz małżonkowi.

Dla ważności testamentu muszą być zachowane warunki dotyczące jego formy. Prawodawstwo francuskie przewiduje następujące formy:

• testament autentyczny lub inaczej testament na mocy dokumentu urzędowego, odebrany przez dwóch notariuszy lub przez jednego notariusza i dwóch świadków

• testament holograficzny sporządzany w całości własnoręcznie przez spadkodawcę, z datą i podpisem spadkodawcy

testament mistyczny przekazany w zamkniętej kopercie notariuszowi w obecności dwóch świadków

• testament międzynarodowy (według Konwencji Waszyngtońskiej z dnia 28 października 1973 r.)

Otwarcie spadku następuje w wyniku śmierci danej osoby. W tej chwili spadkobierca obejmuje spadek oraz zaczyna biec dziesięcioletni termin, w którym spadkobierca powinien przyjąć lub odrzucić spadek. Spadkobierca jest odpowiedzialny za długi osoby zmarłej, nawet swoim osobistym majątkiem dziedzicznym. W przypadku odrzucenia spadku, osobę do niego uprawnioną traktuje się tak, jakby nigdy nie była spadkobiercą.

Zobacz serwis: Spadki

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dla ważności testamentu muszą być zachowane warunki dotyczące jego formy.
Dla ważności testamentu muszą być zachowane warunki dotyczące jego formy.

Biała lista podatników VAT59.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 600 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 15 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »