REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak dziedziczy się we Francji?

Jarosław Krasnodęmbski
Dla ważności testamentu muszą być zachowane warunki dotyczące jego formy.
Dla ważności testamentu muszą być zachowane warunki dotyczące jego formy.

REKLAMA

REKLAMA

Kwestie dziedziczenia we Francji uregulowane są we francuskim kodeksie cywilnym. Rozróżnia się dziedziczenie testamentowe oraz ustawowe.

Dziedziczenie ustawowe

REKLAMA

W razie, gdy zmarły nie pozostawił po sobie testamentu zastosowanie mają zasady, które tworzą ustawowy system dziedziczenia majątku. Zasady są przypasowywane do realiów, jakie zaistniały po śmierci spadkodawcy.

W przypadku, gdy spadkodawca był osobą bezdzietną oraz stanu wolnego, do dziedziczenia upoważnieni są rodzice oraz rodzeństwo zmarłego, o ile żyją w chwili śmierci zmarłego.

Gdy zmarły nieposiadający małżonka pozostawia po sobie dzieci, to dziedziczą one po nim w częściach równych.

REKLAMA

Spadkobiercami osoby, która pozostawiła jedynie małżonka spadek jest dzielony pomiędzy małżonka a rodziców zmarłego. Jeżeli rodzice zmarłego nie żyją, cały majątek dziedziczy małżonek, gdyż krewni w linii bocznej nie dziedziczą w takich okolicznościach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gdy zmarła osoba pozostawia współmałżonka oraz dzieci małżonek może wybrać czy przyjmuje prawo użytkowania majątku zmarłego czy też czwartą część własności. Taki wybór jest możliwy, gdy pozostawione dzieci są dziećmi obojga małżonków. W przypadku istnienia dzieci każdego współmałżonka oddzielnie, współmałżonek otrzymuje własność czwartej części majątku. Pozbawiony jest w takim przypadku prawa wyboru.

Partnerzy w związkach partnerskich zarejestrowanych, tak samo jak partnerzy w związkach niezarejestrowanych, nie są objęci dziedziczeniem ustawowym. Mogą dziedziczyć po zmarłym wyłącznie na zasadzie zapisu testamentowego.

Zobacz: Jak uregulowane jest dziedziczenie we Włoszech?

Rezerwa

Rezerwa jest zbliżona do funkcjonującego w polskim prawodawstwie zachowku. Rezerwa ogranicza dowolność w sporządzaniu testamentu. Testator może swobodnie dysponować majątkiem do ¾ jego wysokości. Pozostała część przysługuje wyłącznie zstępnym zmarłego w linii prostej oraz małżonkowi.

Testament

Dla ważności testamentu muszą być zachowane warunki dotyczące jego formy. Prawodawstwo francuskie przewiduje następujące formy:

• testament autentyczny lub inaczej testament na mocy dokumentu urzędowego, odebrany przez dwóch notariuszy lub przez jednego notariusza i dwóch świadków

• testament holograficzny sporządzany w całości własnoręcznie przez spadkodawcę, z datą i podpisem spadkodawcy

testament mistyczny przekazany w zamkniętej kopercie notariuszowi w obecności dwóch świadków

• testament międzynarodowy (według Konwencji Waszyngtońskiej z dnia 28 października 1973 r.)

Otwarcie spadku

Otwarcie spadku następuje w wyniku śmierci danej osoby. W tej chwili spadkobierca obejmuje spadek oraz zaczyna biec dziesięcioletni termin, w którym spadkobierca powinien przyjąć lub odrzucić spadek. Spadkobierca jest odpowiedzialny za długi osoby zmarłej, nawet swoim osobistym majątkiem dziedzicznym. W przypadku odrzucenia spadku, osobę do niego uprawnioną traktuje się tak, jakby nigdy nie była spadkobiercą.

Zobacz serwis: Spadki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rok 2024 zacznie się od wypłaty 800 plus

  Rok 2024 zacznie się od wypłaty 800 plus. "Zaraz jeszcze sukcesem PO okaże się walka z mafiami VAT-owskimi, więcej niż podwojenie budżetu państwa, obniżka podatku PIT i wiele innych, to konkrety PiSU - zareagował dzisiaj w mediach społecznościowych rzecznik rządu Piotr Müller na grafikę PO z hasłem "Nowy rok zacznie się od wypłaty 800+! I to jest konkret!"

  W 2024 r. emerytury stażowe od 1784 zł brutto. Po waloryzacji z 1588,44 zł [projekt ustawy w Sejmie]

  Emerytury stażowe od 1588,44 zł brutto. Ale po waloryzacji w 2024 r. masz 1784 zł brutto. Wymagane okresy składkowe dla kobiet 38 lat, a w przypadku mężczyzn 43 lata. Bez względu na wiek!

  Czy w 2024 r. będzie można zaoszczędzić na podatku od nieruchomości? Niektórzy zapłacą nawet 2193 zł mniej!

  Podatników czeka trudny rok – limity podatkowe na 2024 r. na gruncie VAT, CIT i PIT są dla nich niekorzystne i mniejsza grupa będzie mogła skorzystać na ich podstawie z ustawowych preferencji, maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych wzrosły o 15-proc., a podatek rolny aż o 21-proc. W takiej sytuacji każda oszczędność jest na wagę złota. Warto więc przyjrzeć się temu, czy podatnik ma szansę skorzystać z niższego opodatkowania podatkiem od nieruchomości, bo można zyskać 2193 zł za 100 m2 powierzchni użytkowej!

  Czy pensja 8600 zł wpada w podatek 32%? Od jakiej pensji zaczyna się drugi próg podatkowy w 2024 r.? [Obliczenia, kwoty brutto i netto]

  W 2024 r. jaka pensja jest graniczna dla stawki 12% (PIT). Od jakich kwot brutto i netto pensji, zapłacisz podatek PIT 32%. 

  REKLAMA

  Nowe limity taniego prądu na 2024 r. Są o połowę niższe. 1500 kWh dla wszystkich. Niepełnosprawni 1800 kWh, rolnicy i KDR 2000 kWh [ustawa u prezydenta]

  Koalicja, kierowana przez D. Tuska, obniżyła o połowę limity taniego prądu na 2024 r. Politycy uzasadniają to tym, że są to limity do 30 czerwca 2024 r., czyli na połowę 2024 r. Co ma się zdarzyć po tej dacie, tak naprawdę nikt nie wie.

  To pewne! Dodatek osłonowy po Senacie jest już u prezydenta A. Dudy. Wnioski do 30 kwietnia 2024 r. Świadczenie do 822,25 zł

  Senat nie wniósł poprawek. I przepisy o dodatku osłonowym na 2024 r. są już na biurku prezydenta A. Dudy.

  2000 zł to racjonalna renta socjalna po podwyżce w 2024 r. Niestety przepisy o świadczeniu wspierającym blokują podwyżkę

  W 2024 r. renta socjalna wzrośnie o 12,3% z 1588,44 zł do około 1784 zł. Eksperci mówią o podwyżce o 26% do 2000 zł brutto, aby zrekompensować osobom niepełnosprawnym rzeczywiste koszty inflacji. Wprowadzenie świadczenia wspierającego wyklucza taką podwyżkę renty socjalnej (do 2000 zł). 

  Podwyższony zostanie, z obecnych 10 000 zł do 20 000 zł, limit wartości składników majątku. RM przyjęła projekt ustawy

  Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przedłożony przez ministra finansów. Jednym z najważniejszych rozwiązań jest podwyższony, z obecnych 10 000 zł do 20 000 zł, limit wartości składników majątku , który umożliwia jednorazowe zaliczenie wydatków na nabycie tych składników do kosztów uzyskania przychodów. Projekt ten został przyjęty przez RM, następnie zostanie skierowany do prac legislacyjnych w Parlamencie. 

  REKLAMA

  Fundusz premiowy dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach pomocniczych, robotniczych i obsługi w Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej. RM przyjęła rozporządzenie

  W dniu 8 grudnia 2023 r. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek, przedłożone przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. Co z wynagrodzeniami tych pracowników? Projekt ten został przyjęty przez RM, następnie zostanie skierowany do prac legislacyjnych w Parlamencie. 

  Franczyza na nowych zasadach? Rada Ministrów przyjęła projekt Kodeksu cywilnego. Franczyzobiorca ma być lepiej chroniony

  Czy zmienią się przepisy dotyczące franczyzy? Rada Ministrów 8 grudnia 2023 r. przyjęła projekt Kodeksu cywilnego. Czy zmieni się coś oprócz franczyzy?  Projekt ten został przyjęty przez RM, następnie zostanie skierowany do prac legislacyjnych w Parlamencie. 

  REKLAMA