REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak uregulowane jest dziedziczenie we Włoszech?

Jarosław Krasnodęmbski
Otwarcie spadku następuje wraz ze śmiercią spadkodawcy.
Otwarcie spadku następuje wraz ze śmiercią spadkodawcy.

REKLAMA

REKLAMA

Sprawy dotyczące testamentów, jaki i dziedziczenia za ich pomocą oraz bez ich udziału uregulowane są we włoskim kodeksie cywilnym.

Dziedziczenie beztestamentowe

REKLAMA

Dziedziczeniem beztestamentowym rządzą zasady odpowiadające swoją treścią sytuacji, jaka zaistniała po śmierci osoby posiadającej jakiś majątek. Gdy osoba taka była bezdzietna oraz nie pozostawiła małżonka, uprawnionymi do dziedziczenia są jej rodzice oraz bracia i siostry.

W przypadku, gdy osoba niezamężna pozostawiła po sobie dzieci to właśnie one dziedziczą w równych częściach cały jej majątek.

Gdy zmarły pozostawił po sobie tylko współmałżonka, dziedziczy on cały majątek pod warunkiem braku zstępnych, wstępnych, braci i sióstr.

W razie, gdy spadkodawca pozostawił małżonka oraz dzieci. Majątek jest rozdzielany pomiędzy te osoby. Gdy małżonkowie doczekali się tylko jednego dziecka, małżonek ma prawo do połowy dziedziczonego majątku, gdy liczba dzieci jest większa, nie zależnie o ile, małżonkowi przypada zawsze jedna trzecia spadku. Jeśli dziecko zmarło przez śmiercią swego rodzica - spadkodawcy, to zstępni tego dziecka wchodzą w jego prawa do spadku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gdy osoba zmarła pozostawiając wstępnych oraz małżonka dwie trzecie majątku przypada dla małżonka a pozostała część wstępnym.

Regulacja dziedziczenia ustawowego nie dotyczy związków partnerskich, które w formie zalegalizowanej nie istnieją we Włoszech. Partner może zostać objęty dziedziczeniem wyłącznie w drodze zapisu testamentowego.

Zobacz: Dziedziczenie beztestamentowe w Anglii i Walii

Zachowek

Prawo włoskie przyznaje prawo do zachowku małżonkowi zmarłego oraz jego zstępnym i wstępnym.

Wartość zachowku:

• Jeżeli jest jedno dziecko, ma ono prawo do połowy zachowku.

• Jeżeli jest więcej dzieci, mają prawo do dwóch trzecich zachowku.

• W przypadku małżonka i jednego dziecka, zachowek wynosi dwie trzecie.

• W przypadku małżonka i więcej niż jednego dziecka zachowek wynosi trzy czwarte.

• Jeżeli są wyłącznie wstępni, ich zachowek wynosi jedną trzecią.

• W przypadku zbiegu praw wstępnych i małżonka, zachowek należny małżonkowi wynosi połowę a zachowek należny wstępnym wynosi jedną czwartą.

Forma testamentu

Dla uzyskania ważności testament powinien być zredagowany w jednej z następujących form:

• testament urzędowy odebrany przez notariusza w obecności dwóch świadków

• testament tajny sporządzany przez spadkodawcę i odbierany przez notariusza,

• testament holograficzny sporządzany w całości własnoręcznie przez spadkodawcę, z datą i podpisem spadkodawcy

• testament międzynarodowy

Otwarcie testamentu

Otwarcie spadku następuje wraz ze śmiercią spadkodawcy. Spadkobiercą zostaje się w chwili przyjęcia spadku, zapisobiorcą zaś natychmiast, chyba że osoba taka zapisu się zrzeknie.

Zobacz serwis: Spadki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Sonia
    2023-08-27 16:07:41
    Jeśli szukacie dobrego notariusza od spraw dziedziczenia to polecam kancelarię w Tczewie na Słowackiego.
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
30 listopada ostatnim dniem na wniosek o „Dobry start”

30 listopada upływa termin na złożenie wniosku o świadczenie w ramach programu „Dobry start” na okres 2023/2024. Jak ubiegać się o tzw. 300 plus?

Niektórzy emeryci dostaną dwie emerytury w grudniu 2023 r. Ale za to w styczniu 2024 r. żadnej. Jak to możliwe?

Tak jest każdego roku. Zależy to od zwykłych terminów w jakich ZUS wypłaca emerytury. Część emerytów dostaje emeryturę 1. dnia każdego miesiąca. Jeżeli w ten dzień wypada święto, to ZUS wypłaca emeryturę wcześniej. A że 1 stycznia jest co roku świętem, to z tego powodu ci emeryci dostają dwie wypłaty w grudniu (za grudzień i za styczeń). Następną emeryturę ZUS wypłaci im dopiero 1 lutego.

2924,75 zł za pracownika. Będą wyższe wpłaty na PFRON od 1 grudnia 2023 r.

Od 1 grudnia 2023 r. zwiększy się wysokość wpłat na PFRON. Jest to efekt wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w III kwartale 2023 r.

W 2025 r. opiekun faktyczny za darmo pomoże w domach 50 000 niepełnosprawnych z 84-100 punktami. Dwa lata później dla 70-100 punktów [projekt ustawy o asystencji]

Opiekunowie faktycznie (asystenci) mają przychodzić do domów 50 000 niepełnosprawnych. Pomagać w jego prowadzeniu i codziennym życiu osoby niepełnosprawnej. Wszystko na koszt państwa (za pośrednictwem powiatów). I niezależnie od tego, czy niepełnosprawny jest majętny czy ubogi.

REKLAMA

Od 575,60 zł do 719,50 zł dla młodocianego. Już od 1 grudnia 2023 r. wyższe wynagrodzenia

Wynagrodzenie pracowników młodocianych wzrośnie od 1 grudnia 2023 r. To skutek wzrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w III kwartale 2023 r.

Raport: Mikołaj wciąż liderem na liście świątecznych zawodów

Pracę można znaleźć m.in. w logistyce, sprzedaży ryb czy choinek, pakowaniu prezentów czy promocji produktów, ale jest jej mniej niż rok temu. Eksperci Personnel Service sprawdzili, ile w tym roku można w tych zawodach zarobić.

Podwyżki dla pielęgniarek coraz realniejsze. Sejm na poważnie wziął się do pracy nad projektem obywatelskim

Wszystkie kluby opowiedziały się w środę, podczas pierwszego czytania obywatelskiego projektu ustawy o sposobie ustalania wynagrodzenia pielęgniarek za dalszymi pracami nad nim w komisjach: zdrowia i finansów publicznych. Proponowane w nim zmiany dotyczą m.in. podwyższenia współczynnika pracy.

Recepty na leki psychotropowe. Zmiany od 1 grudnia 2023 r.

Od 1 grudnia 2023 r. nie zrealizujemy recepty papierowej na leki psychotropowe. Jak przypomina Ministerstwo Zdrowia, takich recept nie można wystawiać od 1 listopada, ale przez 30 dni można było wykupić na nie leki

REKLAMA

Historia Trybunału Stanu pokazuje, że raczej nikt przed nim za nic nie odpowie…

Trybunał Stanu (TS) pełni w polskiej polityce rolę miecza Damoklesa. Wisi nad głowami naszych politycznych władców, grozi im, ale nie spada na ich głowy. Trybunałem się u nas bowiem często straszy, ale praktycznie nikogo się przed nim nie stawia. Tymczasem nie jest przecież tak, że polscy politycy są bez skazy. Wielu z nich zasługuje na to, by TS orzekł, czy nie powinni ponieść konstytucyjnej odpowiedzialności za swoje działania. Nasi politycy wolą sobie jednak nawzajem grozić użyciem tej instytucji, niż z niej korzystać. Ponieważ bardzo niedawno Sejm wybrał nowy skład TS, warto przypomnieć jego historię i zastanowić się czy do czegokolwiek właściwie on jest przydatny.

Polacy niechętnie sporządzają testamenty. Ponadto panują błędne przekonania dotyczące dziedziczenia

Sporządzanie testamentu w Polsce nie jest powszechne. Robi to tylko 9% osób powyżej 45 r.ż. Rodacy twierdzą, że albo nie mają co zostawić, albo mają zgodną rodzinę, albo mają jeszcze na to czas. Tymczasem testament to jest jedyny dokument, w którym możemy zadecydować, co się stanie z naszym majątkiem po naszej śmierci. 

REKLAMA