reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > OFE > Dziedziczenie składek OFE

Dziedziczenie składek OFE

Śmierć członka funduszu emerytalnego powoduje, że środki prze niego zgromadzone powinny zostać w odpowiedni sposób podzielone i wypłacone. Dziedziczenie składek OFE następuje według zasad określonych w ustawie o organizacji i funkcjonowaniu fundusze emerytalnych.

Śmierć członka OFE powoduje ustanie członkowstwa w OFE. W związku z tym konieczne jest dokonanie podziału i wypłaty zgromadzonych środków. Zasady wg których należy tego dokonać zostały określone w rozdziale 13 ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych.

Warto pamiętać, aby przy zawieraniu umowy z otwartym funduszem wskazać imiennie jedną lub więcej osób, na których rzecz ma nastąpić, po naszej śmierci, wypłata środków nie wykorzystanych. Co ważne członek otwartego funduszu może w każdym czasie zmienić poprzednią dyspozycję, wskazując inne osoby uprawnione do otrzymania środków po jego śmierci.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, jeżeli w chwili śmierci członek otwartego funduszu pozostawał w związku małżeńskim, fundusz dokonuje wypłaty transferowej połowy środków zgromadzonych na rachunku zmarłego na rachunek małżonka zmarłego w otwartym funduszu, w zakresie, w jakim środki te stanowiły przedmiot małżeńskiej wspólności majątkowej.

Wypłata transferowa jest dokonywana w ostatnim dniu roboczym lutego, maja, sierpnia i listopada, nie wcześniej jednak niż w terminie 1 miesiąca, po przedstawieniu przez małżonka zmarłego odpisu aktu zgonu, odpisu aktu małżeństwa oraz pisemnego oświadczenia stwierdzającego, czy do chwili śmierci członka funduszu nie zaszły żadne zmiany w stosunku do treści oświadczenia o stosunkach majątkowych między małżonkami.

Zobacz także serwis: Małżeństwo

Spadek

Środki zgromadzone na rachunku zmarłego członka OFE, które nie zostaną przekazane w formie wypłaty transferowej na rachunek małżonka, przekazywane są osobom wskazanym przez zmarłego, a w przypadku braku osoby wskazanej – w częściach równych członkom najbliższej rodziny zmarłego. Jeżeli nie ma członków najbliższej rodziny, środku te wchodzą w skład spadku.

Otwarty fundusz dokonuje wypłaty środków należnych osobie wskazanej przez zmarłego w terminie 3 miesięcy, nie wcześniej jednak niż w terminie 1 miesiąca, od dnia przedstawienia funduszowi urzędowego dokumentu stwierdzającego tożsamość osoby uprawnionej. Co ważne wypłata środków przypadających małżonkowi zmarłego może być przekazana na jego żądanie na rachunek w otwartym funduszu.

Należy również wyjaśnić, że wypłata dokonywana bezpośrednio na rzecz osoby wskazanej przez zmarłego następuje w formie wypłaty jednorazowej lub w formie wypłaty w ratach płatnych przez okres nie dłuższy niż 2 lata, zgodnie z pisemną dyspozycją osoby uprawnionej.

Zobacz także serwis: Spadki

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Śmierć członka OFE powoduje ustanie członkowstwa w OFE.
Śmierć członka OFE powoduje ustanie członkowstwa w OFE.

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Inwestycje w Kurortach

Serwis nieruchomościowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama