Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dziedziczenie w spółce cywilnej

Monika Pązik
przystąpienie spadkobierców do spółki w miejsce zmarłego wspólnika, wypłata zysków /fot. Fotolia
przystąpienie spadkobierców do spółki w miejsce zmarłego wspólnika, wypłata zysków /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Spółka cywilna jest najprostszą formą prowadzenia działalności gospodarczej, nie posiadającą osobowości prawnej. Co do zasady prawa i obowiązki wspólników nie podlegają dziedziczeniu. Jednakże, jeżeli w umowie spółki cywilnej zawarte zostanie odpowiednie postanowienie to spadkobiercy zmarłego wspólnika mogą wstąpić w jego miejsce.

Wspólnicy w spółce cywilnej

Wspólnicy odpowiadają za zobowiązania spółki całym majątkiem. Każdy ze wspólników jest na równi uprawniony do całości majątku z pozostałymi wspólnikami. Podczas całego okresu trwania spółki cywilnej nie można zbyć swoich udziałów i jednocześnie nie można przenieść udziału na inną osobę. Wszyscy udziałowcy mają określone prawa i obowiązki wynikające z umowy spółki a sam udział w spółce co do zasady jest niedziedziczny.

REKLAMA

Zobacz: Pomyśl o tym, jeżeli masz spółkę cywilną

Dziedziczenie udziałów

Samodzielne prawa i obowiązki wspólnika są ściśle związane z jego osobą. Oznacza to, że nie mogą podlegać dziedziczeniu. Do działu spadku można jedynie zaliczyć takie prawa majątkowe, które mogą stanowić przedmiot obrotu. Jednakże same udziały nie podlegają dziedziczeniu, a w przypadku śmierci jednego ze wspólników spółka ulega rozwiązania. Wyjątkiem od tej zasady jest możliwość wstąpienia spadkobierców zmarłego wspólnika w jego miejsce w spółce. Jednakże nie można określić tego mianem dziedziczenia. Art. 872 kodeksu cywilnego przewiduje taką możliwość, jeżeli umowa spółki zawiera postanowienie, zgodnie z którym spadkobiercy mogą wejść do spółki w miejsce zmarłego wspólnika. W takim przypadku spółka cywilna nie ulegnie rozwiązaniu i będzie mogła kontynuować swoją działalność.

Brak postanowienia umownego

Jeżeli umowa spółki nie zawiera postanowienia o możliwości wstąpienia spadkobierców zmarłego wspólnika w jego miejsce, to spadkobiercom przysługuje roszczenie o zapłatę wartości wkładu, którą miał on w chwili wniesienia do spółki przez zmarłego. Ponadto do składu spadku wchodzą wszystkie wierzytelności, które powstały po stronie wspólnika, w szczególności dotyczące wypłaty części zysku. Jednakże spadkobiercom nie zwraca się wartości wkładu, który mógł polegać na świadczeniu usług bądź używaniu przez spółkę rzeczy zmarłego. Jeśli w umowie spółki nie znajdzie się postanowienie, że w miejsce zmarłego wspólnika wejdą do spółki jego spadkobiercy, będzie miał zastosowanie przepis kodeksu cywilnego o rozliczeniu występującego wspólnika (postanowieniem SN z 22 maja 1973 r. II CR 184/1973, OSNC 1974/3/52)

Zobowiązania spadkobierców

REKLAMA

Spadkobiercy, którzy na mocy postanowienia umowy spółki wchodzą w miejsce zmarłego wspólnika traktowani są jako jeden wspólnik oraz uzyskują wszystkie prawa i obowiązki łącznie, wynikające z przystąpienia do spółki w miejsce zmarłego. Ponadto spadkobiercy zobowiązani są do wskazania jednej osoby, która będzie wykonywała w spółce ich prawa. Niekoniecznie musi to być jeden ze spadkobierców. Może to być przedstawiciel wyłoniony z grona wspólników bądź osoba trzecia. Jednakże odpowiedzialność za wykonywanie wszelkich obowiązków spoczywa na wszystkich spadkobiercach. W zakresie stosunków wewnętrznych między spadkobiercami istnieje wspólność w częściach ułamkowych, chyba że są oni uprawnieni łącznie do majątku spółki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku braku odpowiedniego zastrzeżenia umownego dotyczącego wstąpienia spadkobierców w miejsce zmarłego wspólnika bądź w przypadku braku chęci uczestnictwa w działalności spółki, spadkobiercy mogą wypowiedzieć udział na takich samych zasadach jak każdy ze wspólników.

Zobacz: Jak założyć spółkę cywilną?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Darmowe muzea, wystawy, spektakle, projekcje filmów, koncerty, warsztaty od 29 września do 1 października 2023 r. w całej Polsce. Sprawdź kto i gdzie wejdzie za darmo w Twoim województwie!

  Darmowe muzea, wystawy, spektakle, projekcje filmów, koncerty, warsztaty dla seniorów. „Weekend seniora z kulturą” potrwa od 29 września do 1 października 2023 r. Sprawdź co możesz zobaczyć bezpłatnie w swoim miejscu zamieszkania. 

  W Dorohusku po polskiej stronie granicy w 32-godzinnej kolejce stoi ok. 800 tirów

  Około 32 godzin czekają w niedzielę kierowcy tirów na wyjazd z Polski na Ukrainę przez przejście w Dorohusku (Lubelskie). W kolejce stoi ok. 800 ciężarówek – poinformowała Izba Administracji Skarbowej w Lublinie.

  W Bielsku-Białej powstanie 205 lokali komunalnych. Na ten cel przeznaczono ponad 13 mln zł

  Bielsko-Biała otrzyma ponad 13 mln zł wsparcia na budowę mieszkalnictwa komunalnego. Z tych środków powstanie 205 lokali mieszkalnych, które są w zasobach gminnych. Dzięki temu będziemy mieć w mieście więcej mieszkań dla osób z niskimi dochodami i zagrożonych wykluczeniem społecznym – mówił w piątek (22 września 2023 r.) minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

  Nowe zasady planowania i zagospodarowania. Urzędnicy przejdą cykl szkoleń

  Rusza długo oczekiwana reforma planowania i zagospodarowania przestrzennego. Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało, że właśnie weszły w życie przepisy głęboko reformujące proces planowania i zagospodarowania przestrzennego. By wspomóc pracę urzędników w samorządach, Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało cykl szkoleń stacjonarnych i online.

  REKLAMA

  1000 zł - tyle zapłacą kierowcy za skasowanie punktów karnych

  Rośnie zainteresowanie kursami redukującymi punkty karne. Może być ciężko dostać się na wrzesień. Sprawdź, które ośrodki przeżywają największe oblężenie. 

  24 września odbędzie się 45. Maraton Warszawski. Utrudnienia w ruchu w Warszawie. Sprawdź które ulice będą zamknięte

  24 września odbędzie się 45. Maraton Warszawski. Utrudnienia w ruchu w Warszawie. Sprawdź które ulice będą zamknięte. Jak poruszać się po mieście środkami komunikacji?

  Kiedy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy? W jakiej wysokości wypłacana jest odprawa ekonomiczna?

  Jak ustala się wynagrodzenie za wykonaną pracę? Kiedy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy? W jakiej wysokości wypłacana jest odprawa ekonomiczna?

  Za co pracownik ponosi odpowiedzialność porządkową? Jakie są konsekwencje wyrządzenia szkody pracodawcy?

  Za co pracownik ponosi odpowiedzialność porządkową? Jakie są konsekwencje wyrządzenia szkody pracodawcy? Sprawdź co grozi pracownikowi!

  REKLAMA

  Jak reagować w sytuacji doświadczania mobbingu? Jak są rodzaje dyskryminacji?

  Czym jest mobbing? Jak reagować w sytuacji doświadczania mobbingu? Jak są rodzaje dyskryminacji?

  Zatrudnianie pracowników młodocianych. Sprawdź aktualnie obowiązujące przepisy

  Kto jest pracownikiem młodocianym w rozumieniu przepisów prawa pracy? W jaki sposób zatrudnić osobę młodocianą? le dni urlopu wypoczynkowego przysługuje młodocianemu w pierwszym roku pracy?

  REKLAMA