REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Egzekucja, Postępowanie sądowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak bronić się przed egzekucją z majątku wspólnego?

Kiedy egzekucja prowadzona jest z majątku wspólnego małżonków, a kiedy jedynie z osobistego? Czy prawo daje małżonkowi możliwość ochrony swojego mienia?

Postępowanie wobec dłużnika alimentacyjnego 2012

W przypadku uchylania się od zobowiązań alimentacyjnych można skierować wniosek do starosty o zatrzymanie prawa jazdy. Jednakże nie można wydać decyzji o uznaniu rodzica za uchylającego się od płacenia świadczeń alimentacyjnych, jeżeli w ostatnim półroczu płacił on 50% kwoty zasądzonych alimentów.

Prokurator

Prokurator to funkcjonariusz publiczny, powoływany do wyodrębnionego pionu organów państwowych- prokuratury. Najważniejsze zadania jakie realizuje w ramach swej działalności to strzeżenie praworządności oraz czuwanie nad ściganiem przestępstw.

Zwolnienie od kosztów komorniczych

Podczas postępowania egzekucyjnego komornik pobiera od wierzyciela zaliczki na przeprowadzenie postępowania. Jakie są to zaliczki i czy można uzyskać zwolnienie od kosztów komorniczych?

REKLAMA

Zwolnienie od kosztów w postępowaniu egzekucyjnym

Postępowanie egzekucyjne często generuje znaczne koszty egzekucyjne. Jak można zwolnić się od sądowych kosztów postępowania egzekucyjnego?

Pełnomocnictwo i opłata skarbowa w postępowaniu egzekucyjnym

W niniejszym artykule wyjaśnię czy istnieje obowiązek uiszczenia opłaty skarbowej od pełnomocnictwa, które zostało udzielone profesjonalnemu pełnomocnikowi do występowania stricte w postępowaniu egzekucyjnym.

Naruszenie prawa procesowego i prawa materialnego jako zarzuty w apelacji

Warto przeczytać uzasadnienie wyroku sądu I instancji, który chcemy zaskarżyć, aby później prawidłowo uzasadnić zarzuty w apelacji. Zarzuty w apelacji mogą dotyczyć zarówno uchybień prawno-materialnych, jak i procesowych.

Skarga na złe funkcjonowanie sądu lub sędziego

Z dniem 28 marca 2012 r. wejdą w życie zmienione przepisy ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz innych ustaw, które określają zasady składania skarg i wniosków na funkcjonowanie sądów w Polsce.

REKLAMA

Rośnie zainteresowanie sądami polubownymi

Rośnie zainteresowanie sądownictwem polubownym. Jedną z przyczyn jest jego sprawność, fachowość, poufność i tempo rozpoznawania spraw – zalety szczególnie istotne dla przedsiębiorców. Zbyt rzadko jednak korzystają oni z możliwości, jakie daje arbitraż.

Dowód z radaru można zakwestionować

W postępowaniu o wykroczenie drogowe również obowiązuje zasada domniemania niewinności.

Opłata komornicza

Wierzyciel obowiązany jest do uiszczenia opłaty komorniczej temu organowi egzekucyjnemu, który dokonał ściągnięcia należności lub w wyniki działania którego dług został spłacony.

Ministerstwo Sprawiedliwości planuje reorganizację sądów rejonowych

Przekształcenie najmniejszych sądów w wydziały zamiejscowe większych. Takie zmiany proponuje Minister Sprawiedliwości.

Upadłość konsumencka - kiedy sąd oddali wniosek?

W pewnych sytuacjach ogłoszenie upadłości konsumenckiej przez dłużnika będącego osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej jest niemożliwe. I to już na etapie składania samego wniosku.

Dochodzenie drobnych należności w sprawach gospodarczych

Przepisy postępowania gospodarczego mogą się krzyżować z innymi trybami procedowania. To istotna wiadomość zwłaszcza w sytuacji dochodzenia drobnych należności pomiędzy przedsiębiorcami.

Kryzys 2012: Czego nie może windykator?

Czas kryzysu to okres żniw dla firm windykacyjnych. Coraz większa liczba konsumentów ma problemy z windykatorami. Jakie mamy prawa podczas windykacji? Co może, a czego nie może windykator?

Elektroniczne postępowanie upominawcze

Z dniem 1 stycznia 2010 r. weszły w życie przepisy regulujące elektroniczne postępowanie upominawcze. Tzw. e-sąd pozwolił na odciążenie sądu od orzekania w sprawach drobnych. Komunikacja pomiędzy sądem elektronicznym a powodem odbywa się wyłącznie drogą elektroniczną, co znacząco obniża koszty korespondencji.

Wniosek o dostarczenie wyroku z uzasadnieniem

Strona postępowania sądowego powinna zapoznać się z treścią wyroku. Najłatwiejszym sposobem jest obecność na odczytaniu wyroku, jednak nie zawsze jest to możliwe. Jak dowiedzieć się, co zawiera treść orzeczonego wyroku?

Kiedy można ubiegać się o adwokata z urzędu w sądzie pracowniczym i rodzinnym?

Wiele osób prowadzących spór w sądzie nie może pozwolić sobie na opłacenie adwokata czy radcy prawnego. Osoby takie, które spełniają odpowiednie warunki mogą ubiegać się o przyznanie im adwokata z urzędu. Kiedy możliwie jest przyznanie adwokata z urzędu w sprawach rodzinnych i pracowniczych?

Do jakiego sądu pozew o zapłatę?

Aby powództwo było ważne należy składać je do właściwego sądu. Właściwość sądu jest kluczową sprawą w każdym postępowaniu sądowym. Jaki sąd jest właściwy do rozpatrywania spraw związanych z roszczeniami o zapłatę?

Jak usprawiedliwić nieobecność świadka w sądzie?

Często zdarza się, że osoba, która jest świadkiem w sprawie nie może stawić się w wyznaczonym terminie przed sądem. Czy można usprawiedliwić nieobecność świadka oraz jakie okoliczności usprawiedliwiają nieobecność świadka w sądzie?

Prawa i obowiązki świadka w sądzie

Świadkowie w rozprawach sądowych posiadają wiele obowiązków, które muszą koniecznie wypełnić. Ale oprócz nałożonych na nich obowiązków istnieje również szereg praw przysługujących świadkom sadowym. Jakie prawa i obowiązki posiada świadek w sądzie?

Co zrobić gdy do wyroku sądu zakradł się błąd?

Niekiedy w treści samej sentencji wyroku, jak też w jego uzasadnieniu mogą znaleźć się widoczne błędy pisarskie albo rachunkowe. Mogą one mieć istotne znaczenie dla powoda i pozwanego. Co z nimi zrobić?

Trybunał Obrachunkowy

Trybunał Obrachunkowy sprawuje kontrolę rachunków Unii.

Wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa

Wysoki przedstawiciel prowadzi wspólną politykę zagraniczną i bezpieczeństwa Unii. Przyczynia się, poprzez swoje propozycje, do opracowania tej polityki i realizuje ją działając z upoważnienia Rady. Dotyczy to także wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony. Wysoki przedstawiciel przewodniczy Radzie do Spraw Zagranicznych.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej obejmuje Trybunał Sprawiedliwości, Sąd i sądy wyspecjalizowane. Zapewnia on poszanowanie prawa w wykładni i stosowaniu Traktatów.

Zmiany w przepisach dotyczących eksmisji

Na gminach spoczywa już obowiązek wydzielenia z zasobu mieszkaniowego pomieszczeń tymczasowych, które będą przeznaczane na wynajem osobom eksmitowanym. Weszła w życie nowelizacja ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy.

Kara za fałszowanie dokumentów

Przestępstwo fałszerstwa dokumentów został znowelizowany przez ustawę z dnia 5 listopada 2009 r. i od 8 czerwca 2010 roku ma nowe brzmienie – dodany został do jego treści § 2a, który znacząco może łagodzić dolegliwość karną dla sprawcy przestępstwa, jeśli zachodzi tzw. wypadek mniejszej wagi. W takim przypadku ustawodawca przewidział bowiem zagrożenie karą alternatywnie grzywną, ograniczeniem wolności lub pozbawieniem wolności, a to umożliwia warunkowe umorzenie wobec sprawcy lub odstąpienie od wymierzenia kary w stosunku do niego (co dotychczas nie było możliwe).

Sądowe stwierdzenie nabycia spadku

Orzeczenie stwierdzające nabycie spadku służy głównie legitymizacji stanu majątkowego, jaki powstał w wyniki otwarcia spadku. Z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku można udać się do sądu spadku.

Pozew konsumenta. Co musisz wiedzieć zanim go wniesiesz?

Konsumenci swoich roszczeń przeciwko przedsiębiorcom mogą dochodzić w sądzie. Najczęściej właściwe ku temu będzie postępowanie uproszczone. To oznacza, że pozew powinien być wniesiony na formularzu. Co jeszcze powinieneś wiedzieć?

Bankowy tytuł egzekucyjny w e-sądzie

Ministerstwo sprawiedliwości chce wprowadzenia elektronicznego bankowego tytułu egzekucyjnego i elektronicznej procedury zajęcia rachunku bankowego przez komornika. Rozpoznawanie tych spraw w e-sądach ma przyspieszyć egzekucję.

Jak wszcząć egzekucję?

Uzyskanie korzystnego i prawomocnego wyroku sądowego zasądzającego nasze roszczenie to dopiero pierwszy krok. Następnym będzie przeprowadzenie egzekucji. Jak ją wszcząć?

Klauzula wykonalności na następcę prawnego dłużnika

Eksperta portalu Prawnik.pl radzi: kiedy i w jaki sposób można nadać klauzulę wykonalności w stosunku do następcy prawnego dłużnika?

Rejestr dłużników niewypłacalnych

Rejestr dłużników niewypłacalnych stanowi część Krajowego Rejestru Sądowego.

Hipoteka przymusowa

Hipoteka przymusowa to jeden ze sposobów zabezpieczenia wykonania zobowiązań podatkowych. Skarbowi Państwa i jednostce samorządu terytorialnego przysługuje hipoteka na wszystkich nieruchomościach podatnika, płatnika, inkasenta, następcy prawnego lub osób trzecich z tytułu zobowiązań podatkowych powstałych z dniem doręczenia decyzji organu podatkowego, ustalającej wysokość tych zobowiązań, a także z tytułu zaległości podatkowych w podatkach stanowiących ich dochód oraz odsetek za zwłokę od tych zaległości.

Jakie są skutki niezapłacenia mandatu?

Płacenie mandatów z całą pewnością do przyjemności nie należy. Jednak, jeżeli już przyjęliśmy mandat, to lepiej go opłacić. Konsekwencje mogą być bowiem mało przyjemne…

Tytuł wykonawczy przeciwko osobie pozostającej w związku małżeńskim

Tytułowi egzekucyjnemu wydanemu przeciwko osobie pozostającej w związku małżeńskim sąd nada klauzulę wykonalności także przeciwko jej małżonkowi z ograniczeniem jego odpowiedzialności do majątku objętego wspólnością majątkową, jeżeli wierzyciel wykaże dokumentem urzędowym lub prywatnym, że stwierdzona tytułem egzekucyjnym wierzytelność powstała z czynności prawnej dokonanej za zgodą małżonka dłużnika.

Uprawnienia wierzyciela podczas licytacji publicznej ruchomości w postępowaniu egzekucyjnym

Zgodnie z przepisami postępowania egzekucyjnego, komornik ma możliwość dokonania sprzedaży zajętych ruchomości w drodze licytacji publicznej. Licytacja taka odbywa się w miarę możliwości poza miejscem, w którym ruchomości się znajdują.

Postępowanie sądowe w przedmiocie rozwiązanie małżeństwa niedopełnionego

Proces do dyspensy od małżeństwa zawartego a niedopełnionego z powodu racji duszpasterskich winien przede wszystkim zwracać uwagę na celowość udzielenia łaski dyspensy i ewentualnego uniknięcia skandalu lub zdziwienia wiernych.

Postępowanie upominawcze w Niemczech

Jak wygląda postępowanie upominawcze w Niemczech? Jaka jest procedura i czym się różni od polskiego? Jakie są koszty nakazu zapłaty w Niemczech?

Przepisy ułatwiające egzekucję alimentów z zagranicy wchodzą w życie

18 czerwca 2011 r. wchodzą w życie przepisy unijnego Rozporządzenia Rady Europy (WE) 4/2009 z dnia 18 grudnia 2008 r. w sprawie jurysdykcji, prawa właściwego, uznawania i wykonywania orzeczeń oraz współpracy w zakresie zobowiązań alimentacyjnych.

Co zrobić z nakazem zapłaty?

W przypadku otrzymania nakazu zapłaty z e-sądu należy podjąć decyzję o jego uznaniu i zaspokojeniu roszczeń powoda bądź wniesieniu sprzeciwu.

E-sąd: Jak bronić się przed nakazem zapłaty?

Nakaz zapłaty stosowany przed e-sądem, jest orzeczeniem o charakterze wyroku. Może stanowić podstawę egzekucji, w związku z czym, w razie zastrzeżeń co do jego treści należy wnieść sprzeciw.

E-sąd: Co to jest nakaz zapłaty?

Przed e-sądem zamiast wyroku otrzymamy tzw. nakaz zapłaty, który jest jednym z rodzajów orzeczeń wydawanych przez sąd. Czym jest nakaz zapłaty?

E-sąd: Egzekucja z nakazu zapłaty

Nakaz zapłaty nadesłany z e-sądu, po uprawomocnieniu się jest tytułem egzekucyjnym. Pozwany dowiaduje się o nakazie zapłaty dopiero w momencie jego doręczenia

Odpowiedzialność posiłkowa za karę grzywny wymierzoną sprawcy przestępstwa skarbowego

Za grzywnę wymierzoną sprawcy przestępstwa skarbowego odpowiedzialność może ponosić również inna niż sprawca osoba lub jednostka organizacyjna. Od tej dodatkowej osoby będzie wówczas wyegzekwowana niezapłacona w terminie grzywna, której nie można ściągnąć od skazanego w drodze egzekucji. Ten rodzaj odpowiedzialności, typowy dla prawa karnego skarbowego, nazywa się odpowiedzialnością posiłkową.

Kupno mieszkania cz. 3. Sprawdź czy nie kupujesz także długów

Kupując mieszkanie powinniśmy sprawdzić dokładnie jego stan od strony prawnej. Należy m.in. sprawdzić, czy na nabywanej nieruchomości nie ciążą żadne długi.

Odrębne postępowanie gospodarcze do likwidacji

Rada Ministrów zaakceptowała zmiany w Kodeksie postępowania cywilnego, których celem jest przyspieszeniem postępowania procesowego oraz wzmocnienie egzekucji. Do likwidacji pójdzie odrębne postępowanie gospodarcze.

Jak przebiega procedura wydania wyroku?

Wydanie wyroku w sprawie karnej poprzedza kilka proceduralnych czynności: zarządzenie przewodniczącego składu sędziowskiego o zamknięciu przewodu sądowego, głosy stron oraz następczo narady sędziowskiej. Dopiero po odbyciu narady sędziowskiej wyrok zostaje pisemnie sporządzony (jest to tzw. sentencja wyroku) i ogłoszony, a następczo zostanie przedstawione ustne uzasadnienie wyroku. Wyrok zawsze ogłaszany jest publicznie, natomiast ustne ogłoszenie wyroku może być wydane z wyłączeniem jawności (czyli nastąpić tylko w stosunku do stron), jeśli sprawa toczyła się z wyłączeniem jawności.

Wniosek o ściganie przestępstwa

W Kodeksie karnym część przestępstw została określona przez ustawodawcę jako wnioskowe, co oznacza, iż ściganie tych przestępstw następuje na wniosek pokrzywdzonego (co wynika z charakteru wskazanych przestępstw). Złożenie wskazanego wniosku powoduje wszczęcie przez organy śledcze postępowania z urzędu, z tym, że istnieje możliwość cofnięcia wniosku o ściganie (z wyjątkiem przestępstwa gwałtu) za zgodą odpowiednio prokuratora lub sądu.

Kiedy jest możliwe wznowienie przewodu sądowego?

Zamknięcie przewodu sądowego w postępowaniu karnym jest, co do zasady jednym z pierwszych kroków prowadzących do wydania wyroku, albowiem po nim następują głosy stron i narada sędziowska. Zgodnie z treścią przepisu art. 409 Kodeksu postępowania cywilnego istnieje możliwość sądowego wznowienia przewodu sądowego aż do ogłoszenia wyroku, co w praktyce oznacza, iż sąd powraca do prowadzenia postępowania sądowego (w tym dowodowego). Sąd decyduje o tym niezaskarżalnym postanowieniem. W myśl wskazanego przepisu sąd może również po zamknięciu przewodu sądowego udzielić stronom dodatkowego głosu.

REKLAMA