REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy jest możliwe wznowienie przewodu sądowego?

Jedną z przyczyn wznowienia postępowania jest konieczność uzupełnienia materiału dowodowego.
Jedną z przyczyn wznowienia postępowania jest konieczność uzupełnienia materiału dowodowego.

REKLAMA

REKLAMA

Zamknięcie przewodu sądowego w postępowaniu karnym jest, co do zasady jednym z pierwszych kroków prowadzących do wydania wyroku, albowiem po nim następują głosy stron i narada sędziowska. Zgodnie z treścią przepisu art. 409 Kodeksu postępowania cywilnego istnieje możliwość sądowego wznowienia przewodu sądowego aż do ogłoszenia wyroku, co w praktyce oznacza, iż sąd powraca do prowadzenia postępowania sądowego (w tym dowodowego). Sąd decyduje o tym niezaskarżalnym postanowieniem. W myśl wskazanego przepisu sąd może również po zamknięciu przewodu sądowego udzielić stronom dodatkowego głosu.

Przedstawiona instytucja wznowienia przewodu sądowego jest z swej natury wyjątkowa. Jej istota sprowadza się do tego, iż sąd uznaje konieczność uzupełnienia materiału dowodowego lub konieczność zmiany kwalifikacji prawnej czynu i wówczas wznawia postępowanie dowodowe. Po zakończeniu wskazanego postępowania dowodowego następują ponowne głosy stron oraz narada sędziowska. Należy wskazać, iż ustawodawca nie określił limitu możliwych wznowień przewodu sądowego (choć należy raczej uznać za super wyjątkową sytuację, w której nastąpiłoby to więcej niż raz.

REKLAMA

Wznowienie przewodu sądowego w celu uzupełnienia postępowania dowodowego

Zgodnie z tym, co zostało przedstawione powyżej, jedną z przyczyn wznowienia postępowania jest konieczność uzupełnienia materiału dowodowego. Wynika to z faktu, iż obowiązkiem sądu jest dążenie do tzw. prawdy materialnej, czyli ustalenia pełnego i faktycznego przebiegu danego zdarzenia. Ponadto wydając wyrok skazujący sąd musi dysponować materiałem dowodowym, który w jego ocenie w sposób niewątpliwy (oczywisty) wskazuje na sprawstwo oskarżonego.

Zobacz serwis: Postępowanie dowodowe

Sąd w sprawie wypadku samochodowego udaje się na naradę. Analizując materiał dowodowy uznaje, iż niezbędne jest zadanie kilku dodatkowych pytań biegłemu, aby ustalić czy rzeczywiście w sprawie zachodzą niedające się usunąć wątpliwości co do winy oskarżonego (które należy rozstrzygać na jego korzyść). W związku z powyższym sąd wznawia przewód sądowy i wzywa biegłego na uzupełniające przesłuchanie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wznowienie postępowania dowodowego z uwagi na możliwą zmianę kwalifikacji prawnej czynu

REKLAMA

Drugą z przyczyn wznowienia przewodu sądowego może być uznanie przez sąd już po zamknięciu przewodu sądowego, iż możliwa jest zmiana kwalifikacji prawnej czynu przypisanego oskarżonemu. Sąd wówczas wznawia przewód sądowy i uprzedza o tym strony. Zgodnie z treścią art. 399 § 1 Kodeksu postępowania karnego na wniosek oskarżonego sąd musi przerwać rozprawę w celu umożliwienia mu obrony. Takie zachowanie wydaje się naturalne, bowiem linia obrony przed każdym przestępstwem potencjalnie może być inna.

W sytuacji, gdy strony pouczone o możliwości zmiany kwalifikacji prawnej czynu nie zgłaszają wniosków procesowych sąd zamyka przewód sądowy, udziela głosu stron i udaje się na naradę sędziowską – podejmuje czynności zmierzające do wydania wyroku.

Udzielenie dodatkowego głosu stronom

Analizowany przepis art. 409 KPK pozwala sądowi na udzielenie dodatkowego głosu stronom. Należy jednak wskazać, iż czynność ta nie jest związana z obowiązkiem wznowienia przewodu sądowego, gdyż czynność głosu stron jest osobnym etapem postępowania jurysdykcyjnego (sądowego), zgodnie z wskazaniami ustawodawcy. Udzielenie głosu stronom może mieć przykładowo na celu ustosunkowanie się do danej kwestii procesowej, do której strona się nie ustosunkowała.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Marszałek Sz. Hołownia kieruje obradami Sejmu. Obejrzyj transmisję on-line. Dziś expose M. Morawieckiego. Tusk premierem. Duda w Sejmie [Bezpośrednio 11 grudnia]

  Transmisja online obrad Sejmu w dniu 11 XII 2023 r. Co się dzieje? Expose M. Morawieckiego. Tusk premierem. Duda w Sejmie. A wszystkim kieruje Szymon Hołownia.

  W 2024 roku nie trzeba składać nowego oświadczenia podatkowego do ZUS, jeśli nie zaszły żadne zmiany

  ZUS informuje, że nie ma konieczności składania co roku oświadczeń podatkowych w ZUS przez emerytów czy rencistów. Oświadczenia obowiązują także na kolejne lata podatkowe. Nowe oświadczenia składamy w sytuacji zmiany lub odwołania dotychczasowego. 

  Zasiłek opiekuńczy 2023/2024 - limity dni. Opieka nad chorym dzieckiem lub innym członkiem rodziny

  Jeżeli zachoruje dziecko lub inny członek naszej rodziny, to na czas opieki nad nim można pobierać zasiłek opiekuńczy. Przepisy ściśle określają ile dni w roku możemy przebywać na tym świadczeniu. Długość zasiłku opiekuńczego zależy od tego kim się opiekujesz i w jakim jest wieku.

  Sklepy samoobsługowe zachęcają do kradzieży, ale wiele osób nie docenia nowoczesnej technologii. Wszystko można przeanalizować wstecz

  Statystyki pokazują, że kradzieży w sklepach jest coraz więcej. Niedawna zmiana przepisów, według ekspertów, może spowodować, że będzie jeszcze gorzej. Obecnie próg kwotowy między wykroczeniem a przestępstwem kradzieży wynosi już 800 zł, czyli o 300 zł więcej niż wcześniej. Czy rząd powinien się zająć zmianą przepisów? 

  REKLAMA

  Dzisiaj w Sejmie expose Morawieckiego i wybór nowego premiera

  Dzisiaj rano w Sejmie premier Mateusz Morawiecki wygłosił expose; teraz posłowie zagłosują nad wotum zaufania dla jego rządu. Jeśli nie uzyska większości, dojdzie do tzw. drugiego kroku konstytucyjnego, w którym Sejm wybiera premiera. Kandydatem KO, PSL, Polski 2050 i Lewicy jest szef PO Donald Tusk.

  Renta rodzinna po rodzicach a zawarcie małżeństwa. ZUS wyjaśnia

  Studiujące dziecko pobiera rentę rodzinną po zmarłym rodzicu. Czy zawarcie małżeństwa spowoduje utratę prawa do tej renty? Na to pytanie odpowiedział ekspert z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

  Służba cywilna. Od 1 stycznia 2024 r. za pracę w godzinach nadliczbowych będzie przysługiwało wynagrodzenie

  1 stycznia 2024 r. wejdzie w życie zmiana przepisów dotyczących rekompensowania pracy w godzinach nadliczbowych pracownikom służby cywilnej. Od tego dnia pracownik służby cywilnej za pracę wykonywaną na polecenie przełożonego w nadgodzinach będzie miał prawo do wynagrodzenia.

  Czy komornik zabierze przed świętami świadczenie z ZFŚS? Trzeba uważnie przeczytać treść zajęcia. Jednak prawie na pewno pracownik zostanie z niczym.

  W okresie przedświątecznym wielu pracowników otrzymuje od pracodawców świadczenia z ZFŚS. Jednak ostatecznie nie zawsze trafiają one w ich ręce. Obawiać się mogą ci pracownicy, których wynagrodzenie zostało zajęte przez komornika. Jednak dlaczego niektórzy pracodawcy przekazują komornikowi świadczenia z ZFŚS, a inni nie? Trzeba uważnie przeczytać treść zajęcia komorniczego.

  REKLAMA

  MRiPS: W 2024 r. świadczenie pielęgnacyjne można pobierać po wygaśnięciu orzeczenia o niepełnosprawności

  Ministerstwo Rodziny wyjaśniło sytuację opiekuna osoby niepełnosprawnej po wygaśnięciu w 2024 r. orzeczenia o niepełnosprawności. Ministerstwo odpowiedziało na poniższe pytanie:

  Wzór formularza: zespół ds. orzekania wpisze w 2024 r. punkty o niesamodzielności osoby niepełnosprawnej [świadczenie wspierające]

  Publikujemy wzór formularza, który w 2024 r. wypełni zespół ds. orzekania o niepełnosprawności, określając poziomy wsparcia przy świadczeniu wspierającym.

  REKLAMA