| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Nakaz zapłaty > Postępowanie upominawcze w Niemczech

Postępowanie upominawcze w Niemczech

Jak wygląda postępowanie upominawcze w Niemczech? Jaka jest procedura i czym się różni od polskiego? Jakie są koszty nakazu zapłaty w Niemczech?

Postępowanie upominawcze uregulowane jest, podobnie jak w Polsce, w kodeksie postępowania cywilnego ( § 688 i nast. ZPO). W tym postępowaniu można dochodzić tylko roszczeń pieniężnych w Euro, których zaspokojenie nie jest zależne od świadczenia wzajemnego.

Zobacz również serwis: W sądzie

Wydanie nakazu zapłaty

Wyłącznie właściwym sądem do wydania nakazu zapłaty (Mahnbescheid) jest sąd rejonowy miejsca zamieszkania wierzyciela a nie dłużnika. W praktyce poszczególne landy na podstawie odpowiedniej podstawy prawnej ( § 689 ust. 2) utworzyły specjalny sąd upominawczy w randze sądów rejonowych, które właściwy jest dla całego landu.

Nakazy zapłaty opracowują i wydają nie sędziowie, ale referendarze sądowi (tzw. Rechtspfleger). Dla wniosku o wydanie nakazu zapłaty przewidziane były specjalne urzędowe formularze.

Tylko forma elektroniczna

Od 1.12.2008r. adwokaci i biura windykacyjne są zobowiązani stawiać wnioski o wydanie nakazu zapłaty tylko w formie elektronicznej. Osoby prywatne mogą w dalszym ciągu posługiwać się formularzami.

Z czego składa się postępowanie upominawcze

Postępowanie upominawcze składa się z dwóch części. Postępowanie na wniosek wierzyciela o wydanie nakazu zapłaty i dalsze postępowanie na wniosek o wydanie wykonalnego nakazu zapłaty.

Doręczenie i sprzeciw

Sąd zarządza doręczenie nakazu zapłaty ( Mahnbescheid) dłużnikowi z odpowiednim pouczeniem, że ma on prawo w ciągu dwóch tygodni , od chwili doręczenia, złożyć sprzeciw ( Widerspruch) w całości albo w części przeciwko nakazowi zapłaty . Poza tym sąd m.in. poucza dłużnika, że wypadku zasadności roszczenia, złożenie sprzeciwu wywołuje powstanie dalszych kosztów sądowych i adwokackich.

Jeżeli sąd powiadomi wierzyciela o tym, że dłużnik nie złożył sprzeciwu, to wierzyciel składa drugi wniosek do tego samego sądu o wydanie wykonalnego nakazu zapłaty (Vollstreckungsbescheid).

Wniosek o wydanie wykonalnego nakazu zapłaty jest ponownie doręczany dłużnikowi. Dłużnik ma ponownie termin dwutygodniowy do złożenia odwołania ( tzw. Einspruch).Ma to na celu ochronę dłużnika, ponieważ sąd wydając nakaz opiera się tylko na danych wierzyciela.

Uprawomocnienie

Jeżeli dłużnik tego odwołania nie złoży w określonym terminie, to sąd wydaje wykonalny nakaz zapłaty, który ma skutki – podobnie jak w Polsce - prawomocnego wyroku.

Zobacz również serwis: Nakaz zapłaty

Skutki złożenia sprzeciwu

Złożenie sprzeciwu powoduje, że sąd przekazuje sprawę do sądu, który jest właściwy rzeczowo i miejscowo dla roszczenia – sąd ten musi wierzyciel podać już we wniosku o wydanie nakazu - ale tylko wtedy jeżeli wierzyciel zapłaci trzy pełne stawki opłat sądowych.

Koszty sądowe

Sądowe koszta postępowania upominawczego są stosunkowo niskie. Wszczęcie postępowania sądowego na skutek wniesienia pozwu uzależnione jest od zapłaty 3 opłat sądowych.

Przy przedmiocie sporu w wysokości 10.000 € powód musi zapłacić 588 €. Postępowanie nakazowe kosztuje tylko 98 €, a więc połowę opłaty sądowej. To nie dotyczy honorarium adwokata, którego wysokość zrównana jest prawie z normalnym procesem sądowym.

Wnioski o wydanie nakazu stawiają najczęściej ubezpieczenia i biura windykacyjne, które z reguły nie mają możliwości „oceny” osoby dłużnika. Adwokat, który w imieniu wierzyciela koresponduje z dłużnikiem, ma możliwość postawienia prognozy, czy dłużnik wniesie sprzeciw przeciwko nakazowi. Jeżeli dłużnik odmawia zapłaty, to postępowanie upominawcze jest wprawdzie proste i tanie ale w regule mało skuteczne i prowadzi do przedłużenia czasowego sporu sądowego.

Czytaj także

Ekspert:

Paul Ostrowski

Adwokat i notariusz

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W postępowaniu upominawczym można dochodzić tylko roszczeń pieniężnych w Euro, których zaspokojenie nie jest zależne od świadczenia wzajemnego
W postępowaniu upominawczym można dochodzić tylko roszczeń pieniężnych w Euro, których zaspokojenie nie jest zależne od świadczenia wzajemnego

Biała lista podatników VAT59.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Impel Facility Services spółka z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »