REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Postępowanie upominawcze w Niemczech

Paul Ostrowski
Adwokat i notariusz
W postępowaniu upominawczym można dochodzić tylko roszczeń pieniężnych w Euro, których zaspokojenie nie jest zależne od świadczenia wzajemnego
W postępowaniu upominawczym można dochodzić tylko roszczeń pieniężnych w Euro, których zaspokojenie nie jest zależne od świadczenia wzajemnego

REKLAMA

REKLAMA

Jak wygląda postępowanie upominawcze w Niemczech? Jaka jest procedura i czym się różni od polskiego? Jakie są koszty nakazu zapłaty w Niemczech?

Postępowanie upominawcze uregulowane jest, podobnie jak w Polsce, w kodeksie postępowania cywilnego ( § 688 i nast. ZPO). W tym postępowaniu można dochodzić tylko roszczeń pieniężnych w Euro, których zaspokojenie nie jest zależne od świadczenia wzajemnego.

REKLAMA

Zobacz również serwis: W sądzie

Wydanie nakazu zapłaty

Wyłącznie właściwym sądem do wydania nakazu zapłaty (Mahnbescheid) jest sąd rejonowy miejsca zamieszkania wierzyciela a nie dłużnika. W praktyce poszczególne landy na podstawie odpowiedniej podstawy prawnej ( § 689 ust. 2) utworzyły specjalny sąd upominawczy w randze sądów rejonowych, które właściwy jest dla całego landu.

Nakazy zapłaty opracowują i wydają nie sędziowie, ale referendarze sądowi (tzw. Rechtspfleger). Dla wniosku o wydanie nakazu zapłaty przewidziane były specjalne urzędowe formularze.

Tylko forma elektroniczna

Od 1.12.2008r. adwokaci i biura windykacyjne są zobowiązani stawiać wnioski o wydanie nakazu zapłaty tylko w formie elektronicznej. Osoby prywatne mogą w dalszym ciągu posługiwać się formularzami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z czego składa się postępowanie upominawcze

Postępowanie upominawcze składa się z dwóch części. Postępowanie na wniosek wierzyciela o wydanie nakazu zapłaty i dalsze postępowanie na wniosek o wydanie wykonalnego nakazu zapłaty.

Doręczenie i sprzeciw

REKLAMA

Sąd zarządza doręczenie nakazu zapłaty ( Mahnbescheid) dłużnikowi z odpowiednim pouczeniem, że ma on prawo w ciągu dwóch tygodni , od chwili doręczenia, złożyć sprzeciw ( Widerspruch) w całości albo w części przeciwko nakazowi zapłaty . Poza tym sąd m.in. poucza dłużnika, że wypadku zasadności roszczenia, złożenie sprzeciwu wywołuje powstanie dalszych kosztów sądowych i adwokackich.

Jeżeli sąd powiadomi wierzyciela o tym, że dłużnik nie złożył sprzeciwu, to wierzyciel składa drugi wniosek do tego samego sądu o wydanie wykonalnego nakazu zapłaty (Vollstreckungsbescheid).

Wniosek o wydanie wykonalnego nakazu zapłaty jest ponownie doręczany dłużnikowi. Dłużnik ma ponownie termin dwutygodniowy do złożenia odwołania ( tzw. Einspruch).Ma to na celu ochronę dłużnika, ponieważ sąd wydając nakaz opiera się tylko na danych wierzyciela.

Uprawomocnienie

Jeżeli dłużnik tego odwołania nie złoży w określonym terminie, to sąd wydaje wykonalny nakaz zapłaty, który ma skutki – podobnie jak w Polsce - prawomocnego wyroku.

Zobacz również serwis: Nakaz zapłaty

Skutki złożenia sprzeciwu

Złożenie sprzeciwu powoduje, że sąd przekazuje sprawę do sądu, który jest właściwy rzeczowo i miejscowo dla roszczenia – sąd ten musi wierzyciel podać już we wniosku o wydanie nakazu - ale tylko wtedy jeżeli wierzyciel zapłaci trzy pełne stawki opłat sądowych.

Koszty sądowe

Sądowe koszta postępowania upominawczego są stosunkowo niskie. Wszczęcie postępowania sądowego na skutek wniesienia pozwu uzależnione jest od zapłaty 3 opłat sądowych.

REKLAMA

Przy przedmiocie sporu w wysokości 10.000 € powód musi zapłacić 588 €. Postępowanie nakazowe kosztuje tylko 98 €, a więc połowę opłaty sądowej. To nie dotyczy honorarium adwokata, którego wysokość zrównana jest prawie z normalnym procesem sądowym.

Wnioski o wydanie nakazu stawiają najczęściej ubezpieczenia i biura windykacyjne, które z reguły nie mają możliwości „oceny” osoby dłużnika. Adwokat, który w imieniu wierzyciela koresponduje z dłużnikiem, ma możliwość postawienia prognozy, czy dłużnik wniesie sprzeciw przeciwko nakazowi. Jeżeli dłużnik odmawia zapłaty, to postępowanie upominawcze jest wprawdzie proste i tanie ale w regule mało skuteczne i prowadzi do przedłużenia czasowego sporu sądowego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nagrywanie rozmów przychodzących za zgodą dzwoniących petentów. UODO twierdzi, że praktyka nagrywania rozmów jest bezpodstawna

  UODO zabiera głos w sprawie nagrywania rozmów telefonicznych z interesantami. Czy urzędy będą zmuszone zmienić swoje praktyki? 

  30 proc. podwyżki dla nauczycieli od stycznia 2024 r. Deklaracja podwyżek w oświacie po spotkaniu z kandydatami na przyszłych ministrów

  Deklaracja 30 proc. podwyżek dla nauczycieli od nowego roku w oświacie po spotkaniu z kandydatami na przyszłych ministrów wygłoszona. Jak powiedział D. Tusk: nowy rok zacznie się od 30 proc. podwyżek dla nauczycieli; na razie bez zwiększenia kwoty wolnej.

  In vitro finansowane z budżetu państwa w 2024 r.? Senat jest za.

  W dniu dzisiejszym (red. 8 grudnia 2023 r.) Senat opowiedział się za finansowaniem in vitro z budżetu państwa. Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych już niedługo.

  Zmieniony plan KPO Polski zatwierdzony

  Ministrowie finansów UE zatwierdzili zmieniony plan KPO Polski - podało stałe przedstawicielstwo RP przy UE.

  REKLAMA

  Wypłaty emerytur i rent w grudniu. O czym powinni wiedzieć seniorzy?

  Czy ZUS wypłaci emerytury i renty przed świętami? Kto dostanie podwójny przelew z ZUS? Co z dorabiającymi seniorami? Oto najważniejsze informacje.

  Matura próbna z języka angielskiego 2023/2024. Arkusz egzaminacyjny z odpowiedziami i komentarz eksperta

  8 grudnia odbyła się matura próbna z języka angielskiego na poziomie podstawowym. Egzamin nie był obowiązkowy, a jego celem było sprawdzenie poziomu wiedzy uczniów przed egzaminem właściwym. Czy był trudniejszy niż majowa matura? Mamy komentarz eksperta.

  Emerytury stażowe. Do Sejmu wpłynął rządowy projekt

  Rządowy projekt zakłada, że emerytura stażowa przysługiwałaby, bez względu na wiek, osobom posiadającym okres składkowy wynoszący co najmniej 38 lat dla kobiet i 43 lata dla mężczyzn.

  Pracownicy 50+ nie potrafią obsłużyć komputera i chodzą na L4? Jakie stereotypy krążą o tej grupie wiekowej na rynku pracy?

  Społeczeństwo się starzeje, więc na ryku pracy przybywa osób w wieku 50+. Niestety da się zaobserwować nadal obecne zjawisko ageizmu i wciąż wielu pracodawców woli zatrudniać młodsze osoby. Czy założenie własnej działalności gospodarczej po pięćdziesiątce to rozwiązanie? Dla wielu tak. Według danych CEIDG w 2022 roku powstało ich ponad 35 tys. 

  REKLAMA

  Kupujesz śledzia na Wigilię. A sprawdziłeś, czy ma niebieski certyfikat MSC? Karp powinien mieć zielony certyfikat ASC

  Kupując śledzia (także inną rybę) na wigilijny stół, warto wcześniej sprawdzić, czy ma ona certyfikat MSC - co oznacza, że pochodzi ona z tzw. zrównoważonych połowów. Dlaczego to ważne? Nadmierne, niekontrolowane połowy ryb powodują, że wiele gatunków (np. śledź) zmniejsza co roku swoją liczebność. Okazuje się, że brak odpowiedzialnych działań co do zarządzania rybołówstwem doprowadził do sytuacji, że ważne łowiska śledzi straciły certyfikaty MSC.

  11 grudnia w Sejmie. "Demokratycznych emocji nie zabraknie"

  11 grudnia w Sejmie. "Zarządzam przerwę w posiedzeniu do dnia 11 grudnia 2023 r. do godz. 10. (…) Demokratycznych emocji z pewnością nie zabraknie. Ważne dni dla Polskiej demokracji" – powiedział ogłaszając przerwę marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

  REKLAMA