reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Egzekucja alimentów > Uprawnienia wierzyciela podczas licytacji publicznej ruchomości w postępowaniu egzekucyjnym

Uprawnienia wierzyciela podczas licytacji publicznej ruchomości w postępowaniu egzekucyjnym

Zgodnie z przepisami postępowania egzekucyjnego, komornik ma możliwość dokonania sprzedaży zajętych ruchomości w drodze licytacji publicznej. Licytacja taka odbywa się w miarę możliwości poza miejscem, w którym ruchomości się znajdują.

Komornik nie może jednak wyznaczyć miejsca licytacji poza miejscem w którym ruchomości się znajdują, jeżeli wierzyciel się temu sprzeciwia. Termin licytacji powinien być wyznaczony w możliwie najkrótszym czasie, tak jednak, aby między nim a ogłoszeniem o licytacji upłynął co najmniej tydzień.

Podczas pierwszej licytacji publicznej cena wywołania wynosi ¾ wartości szacunkowej. Licytacja dochodzi do skutku, gdy stawił się co najmniej jeden licytant i zaoferował cenę wywołania. Wtedy komornik udziela przybicia osobie, która zaoferowała najwyższą cenę, jeżeli po trzykrotnym wezwaniu do dalszych postąpień nikt więcej nie zaoferował. 

Zobacz również: Windykacja

W przypadku, gdy nikt nie zaoferował kwoty wywoławczej, to licytacja nie dochodzi do skutku i wierzyciel ma możliwość w ciągu 2 tygodni od otrzymania zawiadomienia komornika żądać wyznaczenia drugiej licytacji lub przejąć na własność ruchomości wystawione na sprzedaż albo niektóre z nich w cenie nie niżej od ceny wywołania.

Cena wywołania w drugim terminie licytacji wynosi ½ wartości szacunkowej. Analogicznie jak w przypadku pierwszej licytacji, kiedy po wywołaniu nikt nie zaoferuje przynajmniej ceny wywołania, wierzycielowi w ciągu 2 tygodni od otrzymania zawiadomienia komornika przysługuje ponownie prawo przejęcia ruchomości na własność za cenę nie niższą od ceny wywołania.

Brak sporządzenia w terminie w/w wniosku zawierającego oświadczenie o przejęciu ruchomości, skutkować będzie umorzeniem przez komornika postępowania co do rzeczy nie sprzedanej lub nie przejętej na własność.

Zobacz również: Co zrobić, gdy dłużnik alimentacyjny ukrywa swój majątek?

Złożone przez wierzyciela oświadczenia o przejęciu ruchomości będzie uwzględnione tylko wtedy, gdy jednocześnie z wnioskiem złoży on całą cenę. Wierzyciel może zostać zwolniony od złożenia ceny nabycia w gotówce, kiedy zaliczy swoją egzekwowaną wierzytelność na cenę nabycia. Zaliczenie takie następuje przez złożenie przez wierzyciela komornikowi stosownego oświadczenia na piśmie lub ustnie do protokołu. Gdy nabywca jest jedynym wierzycielem egzekwującym, może zaliczyć wierzytelność, zarówno gdy jego wierzytelność jest niższa od ceny nabycia jak i gdy przewyższa cenę nabycia. W pierwszym przypadku nabywca dopłaci różnicę ceny, w drugim przypadku będzie mógł prowadzić egzekucję co do niezaliczonej części wierzytelności z innych składników majątku dłużnika. Wartość ruchomości uzyskana w powyższy sposób przechodzi na wierzyciela z chwilą zawiadomienia go o przyznaniu przejętej rzeczy.

W przypadku, gdy wierzyciel nie złoży w/w wniosku o wyznaczenie drugiej licytacji lub oświadczenia o przejęciu ruchomości, komornik umorzy postępowanie co do niesprzedanych ruchomości.

Zobacz serwis: Egzekucja alimentów

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Rafał Biernacki

Aplikant adwokacki

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jeżeli nie dojdzie do sprzedaży ruchomości podczas licytacji, wierzyciel ma prawo wystąpić o drugą licytację bądź przejąć na własność wystawione ruchomości.
Jeżeli nie dojdzie do sprzedaży ruchomości podczas licytacji, wierzyciel ma prawo wystąpić o drugą licytację bądź przejąć na własność wystawione ruchomości.

CN - Nowa matryca stawek VAT – Towary249.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Nowodworski Estates

Biuro Nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama