Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uprawnienia wierzyciela podczas licytacji publicznej ruchomości w postępowaniu egzekucyjnym

Rafał Biernacki
Rafał Biernacki
Aplikant adwokacki

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z przepisami postępowania egzekucyjnego, komornik ma możliwość dokonania sprzedaży zajętych ruchomości w drodze licytacji publicznej. Licytacja taka odbywa się w miarę możliwości poza miejscem, w którym ruchomości się znajdują.

Komornik nie może jednak wyznaczyć miejsca licytacji poza miejscem w którym ruchomości się znajdują, jeżeli wierzyciel się temu sprzeciwia. Termin licytacji powinien być wyznaczony w możliwie najkrótszym czasie, tak jednak, aby między nim a ogłoszeniem o licytacji upłynął co najmniej tydzień.

REKLAMA

Pierwsza licytacja

Podczas pierwszej licytacji publicznej cena wywołania wynosi ¾ wartości szacunkowej. Licytacja dochodzi do skutku, gdy stawił się co najmniej jeden licytant i zaoferował cenę wywołania. Wtedy komornik udziela przybicia osobie, która zaoferowała najwyższą cenę, jeżeli po trzykrotnym wezwaniu do dalszych postąpień nikt więcej nie zaoferował. 

Zobacz również: Windykacja

Druga licytacja

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W przypadku, gdy nikt nie zaoferował kwoty wywoławczej, to licytacja nie dochodzi do skutku i wierzyciel ma możliwość w ciągu 2 tygodni od otrzymania zawiadomienia komornika żądać wyznaczenia drugiej licytacji lub przejąć na własność ruchomości wystawione na sprzedaż albo niektóre z nich w cenie nie niżej od ceny wywołania.

Cena wywołania w drugim terminie licytacji wynosi ½ wartości szacunkowej. Analogicznie jak w przypadku pierwszej licytacji, kiedy po wywołaniu nikt nie zaoferuje przynajmniej ceny wywołania, wierzycielowi w ciągu 2 tygodni od otrzymania zawiadomienia komornika przysługuje ponownie prawo przejęcia ruchomości na własność za cenę nie niższą od ceny wywołania.

Brak sporządzenia w terminie w/w wniosku zawierającego oświadczenie o przejęciu ruchomości, skutkować będzie umorzeniem przez komornika postępowania co do rzeczy nie sprzedanej lub nie przejętej na własność.

Zobacz również: Co zrobić, gdy dłużnik alimentacyjny ukrywa swój majątek?

Oświadczenie o przejęciu ruchomości

REKLAMA

Złożone przez wierzyciela oświadczenia o przejęciu ruchomości będzie uwzględnione tylko wtedy, gdy jednocześnie z wnioskiem złoży on całą cenę. Wierzyciel może zostać zwolniony od złożenia ceny nabycia w gotówce, kiedy zaliczy swoją egzekwowaną wierzytelność na cenę nabycia. Zaliczenie takie następuje przez złożenie przez wierzyciela komornikowi stosownego oświadczenia na piśmie lub ustnie do protokołu. Gdy nabywca jest jedynym wierzycielem egzekwującym, może zaliczyć wierzytelność, zarówno gdy jego wierzytelność jest niższa od ceny nabycia jak i gdy przewyższa cenę nabycia. W pierwszym przypadku nabywca dopłaci różnicę ceny, w drugim przypadku będzie mógł prowadzić egzekucję co do niezaliczonej części wierzytelności z innych składników majątku dłużnika. Wartość ruchomości uzyskana w powyższy sposób przechodzi na wierzyciela z chwilą zawiadomienia go o przyznaniu przejętej rzeczy.

W przypadku, gdy wierzyciel nie złoży w/w wniosku o wyznaczenie drugiej licytacji lub oświadczenia o przejęciu ruchomości, komornik umorzy postępowanie co do niesprzedanych ruchomości.

Zobacz serwis: Egzekucja alimentów

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rok akademicki 2023/2024. Co nowego?

  Łącznie nakłady na szkolnictwo wyższe i naukę wzrosną w roku 2024 o kilka miliardów złotych. Publikujemy list MEiN.

  Liczba umów o dzieło w I półroczu 2023 r. Czy nadal pracujemy na umowach śmieciowych?

  W pierwszym półroczu 2023 r. przekazano do ZUS 610,4 tys. formularzy RUD, na których zgłoszono 850,7 tys. umów o dzieło. To nieco więcej niż w analogicznych okresach w latach 2021-2022. Nie zmieniła się charakterystyka podmiotów, które zgłaszają umowy o dzieło, oraz ich wykonawców.

  Co deweloperzy sprzedają w największych miastach?

  Popyt jakiego nie widziano od lat - tak najkrócej można scharakteryzować sytuację na największych rynkach mieszkaniowych. W sierpniu 2023 r. deweloperzy sprzedali na sześciu największych rynkach prawie trzy razy więcej mieszkań niż rok wcześniej. Taki boom zasługuje na szerszą analizę. Właśnie dlatego eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili sprawdzić, jakie mieszkania w sierpniu 2023 r. najczęściej sprzedawali deweloperzy. 

  Edukacja prawna

  Edukacja prawna to jedno z rozwiązań określonych w ustawie o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej. Na czym polega i jakie działania obejmuje?

  REKLAMA

  Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie

  Kto może skorzystać z nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego? Co obejmuje taka porada? Jakie formalności są potrzebne? Oto najważniejsze informacje.

  Nowe przepisy mocno utrudniają zwolnienie pracownika. Co na to pracodawcy?

  Zmiany w prawie, które weszły w życie 22 września, budzą kontrowersje wśród pracodawców. Jak podkreśla Północna Izba Gospodarcza pozytywne jest to, że lepiej chronieni są pracownicy, którzy są w czasie okresu ochronnego lub np. w czasie choroby przewlekłej. Wadą zaś jest ochrona pracowników, którzy mogą uchylać się od zwolnienia z pracy, gdy to zapadło z powodów merytorycznych. 

  Jaka przyszłość czeka dane osobowe w erze nowych technologii?

  To zagadnienie nad którym dyskutowali uczestnicy Forum Nowych Technologii. Konferencja odbyła się w Warszawie 20 i 21 września 2023 r.. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Urząd Ochrony Danych Osobowych we współpracy ze Stowarzyszeniem Prawa Nowych Technologii i Akademią Ekonomiczno-Humanistyczną.

  Ministerstwo Cyfryzacji: Ograniczamy bon 2500 zł tylko dla niektórych nauczycieli. Jesteś na liście?

  Przykra wiadomość dla nauczycieli. Bonu 2500 zł na zakup laptopa nie dostaną wszyscy nauczyciele.

  REKLAMA

  Referendum 2023. Jak będzie liczona frekwencja?

  Udział w referendum jest dobrowolny; frekwencja referendalna - która ma wpływ na to, czy referendum jest wiążące, czy nie - jest liczona na podstawie liczby ważnych kart wyjętych z urny - przypomina szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak.

  Umowy o dzieło nadal najczęściej podpisują mężczyźni

  W pierwszy półroczu 2023 r. – stanowili oni 52,81 proc. wykonawców. Co czwarty wykonawca umowy o dzieło to osoba w wieku 30-39 lat – 56,2 tys. Prawie 2 tys. umów podpisali wykonawcy w wieku 80 i więcej lat. Umowy o dzieło zawierane są najczęściej na jeden oraz osiem dni. 

  REKLAMA