reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pomoc prawna > Sądy > Jak usprawiedliwić nieobecność świadka w sądzie?

Jak usprawiedliwić nieobecność świadka w sądzie?

Często zdarza się, że osoba, która jest świadkiem w sprawie nie może stawić się w wyznaczonym terminie przed sądem. Czy można usprawiedliwić nieobecność świadka oraz jakie okoliczności usprawiedliwiają nieobecność świadka w sądzie?

Świadek jest zobowiązany do stawiennictwa w sądzie, o ile został skutecznie o tym powiadomiony. Niestawiennictwo w sądzie może powodować nałożenie na świadka grzywny w wysokości nawet 10 tysięcy złotych, a w cięższych przypadkach sąd może nakazać zatrzymanie świadka i jego przymusowe doprowadzenie do sądu.

Powyższe kary porządkowe są stosowane w przypadku nieusprawiedliwionej nieobecności świadka na rozprawie, wydawane są one na podstawie Kodeksu postępowania karnego.

Zgodnie z Kodeksem postępowania cywilnego, jeżeli świadek poprzez swoją nieobecność przyczyni się w sposób zawiniony do powstania dodatkowych kosztów postępowania, może zostać obciążony przez sąd obowiązkiem ich zwrotu. Sąd decyduje o tym po uprzednim wysłuchaniu świadka. Jeżeli na to wysłuchanie świadek również się nie stawi i niesprawiedliwi swojej nieobecności, sąd może obciążyć go kosztami nawet bez jego wysłuchania.

Zobacz serwis: U prawnika

Usprawiedliwiona nieobecność

W przypadku niemożności stawiennictwa świadka na rozprawie, musi on przed terminem jej rozpoczęcia usprawiedliwić się pisemnie składając pismo w biurze podawczym sądu. Świadek może również usprawiedliwić się za pośrednictwem poczty – wysyłając na adres sądu stosowne usprawiedliwienie. W wyjątkowych przypadkach świadek powinien powiadomić o swojej nieobecności telefonicznie dzwoniąc do sekretariatu sądu. W takim przypadku pracownik sporządzi do akt notę urzędową o fakcie zgłoszenia nieobecności.

Jeśli niestawiennictwo świadka spowodowane jest chorobą do usprawiedliwienia należy dołączyć stosowne zaświadczenie wydane przez uprawnionego lekarza. Spisy uprawnionych lekarzy dostępne są w sekretariatach sądów.

Zaświadczenie od lekarza wydawane jest po osobistym przeprowadzeniu badania. W przypadku pobytu świadka w szpitalu lekarz sądowy może wystawić zaświadczenie bez przeprowadzenia takiego badania. Dokonuje tego na podstawie dostarczonej mu dokumentacji. Mogą zaistnieć okoliczności, w których, ze względu na szczególne okoliczności sąd uzna za wystarczające zaświadczenie od innego lekarza. Ma to miejsce przede wszystkim, gdy świadek wykaże, że w danych okolicznościach nie było możliwe uzyskanie zaświadczenia od lekarza sądowego.

Zobacz: Jak usprawiedliwić nieobecność w prokuraturze?

Jak było wskazane wcześniej w przypadku nieusprawiedliwionego niestawiennictwa sąd może ukarać świadka karą pieniężną lub zarządzić jego doprowadzenie na kolejny termin rozprawy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jeśli niestawiennictwo świadka spowodowane jest chorobą do usprawiedliwienia należy dołączyć stosowne zaświadczenie wydane przez uprawnionego lekarza.
Jeśli niestawiennictwo świadka spowodowane jest chorobą do usprawiedliwienia należy dołączyć stosowne zaświadczenie wydane przez uprawnionego lekarza.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Niebudek

Adwokat i Doradca podatkowy, Parter Zarządzający Kancelarii LTCA Zarzycki Niebudek

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama