REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Postępowanie sądowe w przedmiocie rozwiązanie małżeństwa niedopełnionego

Mateusz Łątkowski
Adwokat kościelny, Aplikant adwokacki
Postępowanie sądowe w przedmiocie rozwiązanie małżeństwa niedopełnionego./ Fot. Fotolia
Postępowanie sądowe w przedmiocie rozwiązanie małżeństwa niedopełnionego./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Proces do dyspensy od małżeństwa zawartego a niedopełnionego z powodu racji duszpasterskich winien przede wszystkim zwracać uwagę na celowość udzielenia łaski dyspensy i ewentualnego uniknięcia skandalu lub zdziwienia wiernych.

W uzupełnieniu jednego z moich poprzednich artykułów (zob. Rozwiązanie małżeństwa niedopełnionego) niniejszym omówiony zostanie przebieg procesu w przedmiocie uzyskania dyspensy od małżeństwa zawartego a niedopełnionego.

REKLAMA

Proces dotyczący tyłowego zagadnienia może być prowadzony albo drogą sądową albo drogą administracyjną. O łaskę dyspensy mają prawo prosić tylko małżonkowie albo jeden z nich, chociażby wbrew woli drugiego. Prośba o dyspensę winna być skierowana do Biskupa Rzymskiego, gdyż tylko sam papież udziela tejże łaski. Właściwym jednak do przyjęcia prośby jest biskup diecezjalny stałego lub tymczasowego miejsca pobytu małżonka proszącego. W swej prośbie proszący powinien dokładnie opisać stan faktyczny sprawy i podać przyczyny, które go skłoniły do ubiegania się o dyspensę. Aby ją uzyskać wymagana jest pewność, co do faktu niedopełnienia małżeństwa, a także słuszna przyczyna.

Domniemanie prawne

Pamiętać należy, iż w przypadku gdy po zawarciu małżeństwa małżonkowie wspólnie zamieszkali, to domniemywa się dopełnienie, dopóki coś przeciwnego nie zostanie udowodnione. Domniemanie dopełnienia nie występuje, gdy po ślubie nie zaistniało wspólne zamieszkanie stron.

Zobacz również: Rozwiązanie małżeństwa niedopełnionego

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Etapy postępowania

REKLAMA

Postępowanie o dyspensę posiada trzy etapy. W pierwszym z nich powołany przez biskupa instruktor, przy udziale obrońcy węzła małżeńskiego i notariusza przeprowadza tzw. instrukcję procesu. Zmierza ona do zebrania materiału dowodowego, na podstawie którego będzie można stwierdzić fakt niedopełnienia małżeństwa oraz słusznej przyczyny do udzielenia dyspensy. Na tym etapie postępowania następuje także publikacja akt, zamknięcie sprawy, przekazanie akt biskupowi, który zobowiązany jest zredagować swoje wotum, czyli winien on dokładnie przeanalizować sprawę w sposób konkretny i praktyczny.

Drugim etapem postępowania jest przesłanie całego zebranego w sprawie materiału dowodowego do Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przy Stolicy Apostolskiej. Kongregacja ta po rozpatrzeniu przesłanego materiału dowodowego wydaje orzeczenie co do niedopełnienia małżeństwa i istnienia przyczyny do udzielenia dyspensy. Pozytywne orzeczenie Kongregacji stanowi relację sprawy, którą przesyła się do Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej lub osobiście jest ona przedstawiana papieżowi przez Kardynała Prefekta Kongregacji Sakramentów.

Trzeci etap postępowania ma miejsce na audiencji, na której Ojciec Święty wyraża swoją wolę co do udzielenia dyspensy i w tym momencie małżeństwo zostaje rozwiązane.

O udzielonej dyspensie za pośrednictwem nuncjatury dowiaduje się właściwy biskup diecezjalny, który z kolei wiadomość o niej przekazuje stronom. Biskup także powiadamia o rozwiązaniu małżeństwa proboszcza parafii zarówno miejsca zawarcia małżeństwa, jak i miejsca przyjęcia chrztu świętego celem sporządzenia odpowiednich adnotacji w parafialnej księdze zaślubionych i ochrzczonych.   

Zobacz również serwis: Rozwód kościelny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy komornik zabierze przed świętami świadczenie z ZFŚS? Trzeba uważnie przeczytać treść zajęcia. Jednak prawie na pewno pracownik zostanie z niczym.

  W okresie przedświątecznym wielu pracowników otrzymuje od pracodawców świadczenia z ZFŚS. Jednak ostatecznie nie zawsze trafiają one w ich ręce. Obawiać się mogą ci pracownicy, których wynagrodzenie zostało zajęte przez komornika. Jednak dlaczego niektórzy pracodawcy przekazują komornikowi świadczenia z ZFŚS, a inni nie? Trzeba uważnie przeczytać treść zajęcia komorniczego.

  MRiPS: W 2024 r. świadczenie pielęgnacyjne można pobierać po wygaśnięciu orzeczenia o niepełnosprawności

  Ministerstwo Rodziny wyjaśnia możliwości, jakie ma opiekun osoby niepełnosprawnej po wygaśnięciu w 2024 r. orzeczenia o niepełnosprawności. Ministerstwo odpowiedziało na poniższe pytanie:

  Wzór formularza: zespół ds. orzekania wpisze punkty o niesamodzielności osoby niepełnosprawnej [świadczenie wspierające]

  Publikujemy wzór formularza, który wypełni zespół ds. orzekania o niepełnosprawności, określając poziomy wsparcia przy świadczeniu wspierającym.

  Rok 2024 zacznie się od wypłaty 800 plus

  Rok 2024 zacznie się od wypłaty 800 plus. "Zaraz jeszcze sukcesem PO okaże się walka z mafiami VAT-owskimi, więcej niż podwojenie budżetu państwa, obniżka podatku PIT i wiele innych, to konkrety PiSU - zareagował dzisiaj w mediach społecznościowych rzecznik rządu Piotr Müller na grafikę PO z hasłem "Nowy rok zacznie się od wypłaty 800+! I to jest konkret!"

  REKLAMA

  W 2024 r. nowa kategoria emerytów? Emeryci chcą jednak mniejszych okresów składkowych [projekt ustawy w Sejmie]

  Wymagane okresy składkowe dla kobiet 38 lat, a w przypadku mężczyzn 43 lata. Bez względu na wiek!

  Czy w 2024 r. będzie można zaoszczędzić na podatku od nieruchomości? Niektórzy zapłacą nawet 2193 zł mniej!

  Podatników czeka trudny rok – limity podatkowe na 2024 r. na gruncie VAT, CIT i PIT są dla nich niekorzystne i mniejsza grupa będzie mogła skorzystać na ich podstawie z ustawowych preferencji, maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych wzrosły o 15-proc., a podatek rolny aż o 21-proc. W takiej sytuacji każda oszczędność jest na wagę złota. Warto więc przyjrzeć się temu, czy podatnik ma szansę skorzystać z niższego opodatkowania podatkiem od nieruchomości, bo można zyskać 2193 zł za 100 m2 powierzchni użytkowej!

  Czy pensja 8600 zł wpada w podatek 32%? Od jakiej pensji zaczyna się drugi próg podatkowy w 2024 r.? [Obliczenia, kwoty brutto i netto]

  Wiesz jaka w 2024 r. pensja jest graniczna dla stawki 12% (PIT). Powyżej wypłaty brutto i netto tej pensji, zapłacisz podatek PIT 32%. 

  Nowe limity taniego prądu na 2024 r. Są o połowę niższe. 1500 kWh dla wszystkich. Niepełnosprawni 1800 kWh, rolnicy i KDR 2000 kWh [ustawa u prezydenta]

  Koalicja, kierowana przez D. Tuska, obniżyła o połowę limity taniego prądu na 2024 r. Politycy uzasadniają to tym, że są to limity do 30 czerwca 2024 r., czyli na połowę 2024 r. Co ma się zdarzyć po tej dacie, tak naprawdę nikt nie wie.

  REKLAMA

  To pewne! Dodatek osłonowy po Senacie jest już u prezydenta A. Dudy. Wnioski do 30 kwietnia 2024 r. Świadczenie do 822,25 zł

  Senat nie wniósł poprawek. I przepisy o dodatku osłonowym na 2024 r. są już na biurku prezydenta A. Dudy.

  2000 zł to racjonalna renta socjalna po podwyżce w 2024 r. Niestety przepisy o świadczeniu wspierającym blokują podwyżkę

  W 2024 r. renta socjalna wzrośnie o 12,3% z 1588,44 zł do około 1784 zł. Eksperci mówią o podwyżce o 26% do 2000 zł brutto, aby zrekompensować osobom niepełnosprawnym rzeczywiste koszty inflacji. Wprowadzenie świadczenia wspierającego wyklucza taką podwyżkę renty socjalnej (do 2000 zł). 

  REKLAMA