REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kierowca, Egzamin na prawo jazdy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jakie są rodzaje kierowców?

Istnieje kilka typów kierowców. Każdego cechuje inny temperament, styl jazdy i umiejętności. Oto jakich kierowców można spotkać na drogach.

Czy można jechać rowerem po chodniku?

Kierujących rowerem obowiązują przepisy o ruchu drogowym. W celu minimalizacji zagrożenia dla uczestników ruchu, dla cyklistów tworzone są specjalne drogi rowerowe. Jak bezpiecznie się poruszać, gdy jednak takiej drogi nie ma? Czy można jeździć rowerem po chodniku?

Obowiązkowa blokada alkoholowa w samochodzie

Kary pozbawienia wolności, obowiązkowa blokada alkoholowa w samochodzie, zabieranie prawa jazdy czy nawiązka na rzecz poszkodowanych, to tylko niektóre z kar, które będą nakładane na nietrzeźwych kierowców od 1 lipca 2015 roku. Kierowcy już wcześniej skazani za nietrzeźwość będą musieli montować w samochodach blokady alkoholowe.

Jaką dokumentację kadrową należy prowadzić dla pracownika kierowcy

Zatrudniamy pracowników na stanowisku kierowcy z prawem jazdy kat "B" czyli samochody do 3,5 tony. Czy powinniśmy prowadzić jakąś specjalną dokumentację kadrowo-płacową dla takich pracowników?

REKLAMA

Aplikacje przydatne kierowcy

Najnowsze i coraz powszechniejsze technologie stosowane w transporcie ciężarowym służą nie tylko zwiększeniu efektywności, ale nareszcie stanowią wymierne wsparcie dla kierowcy.

Odebranie pojazdu pijanemu kierowcy

Odebranie pojazdu (lub jego równowartości) pijanemu kierowcy, podwyższenie i zaostrzenie kar za spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym to tylko niektóre z założeń nowelizacji kodeksu karnego, nad którą pracuje Sejm. Czy odbieranie pojazdów nietrzeźwym kierowcom zapewni skuteczną walkę z problemem?

Nowa baza pytań egzaminacyjnych na prawo jazdy

Nowa lista pytań na egzamin teoretyczny na prawo jazdy ma być znacznie większa od obecnej. Czy nadal będzie skrywana w tajemnicy?

Prawo jazdy 2015 r.

Od 1 stycznia 2015 r. zmienią się zasady egzaminowania na prawo jazdy. Wśród zadań egzaminacyjnych realizowanych podczas części praktycznej egzaminu znajdą się zadania dotyczące energooszczędnej jazdy.

REKLAMA

Egzamin na prawo jazdy - rewolucja w 2015 roku

Egzamin na prawo jazdy to przedmiot prac Sejmu, który przyjął nowelizację ustawy o kierujących pojazdami. Celem tych rewolucyjnych zmian jest m.in.: doprecyzowanie systemu egzaminów na prawo jazdy.

Co piąty kierowca się goli za kierownicą?

Życie przedstawicieli handlowych i kierowców zawodowych wiąże się z nieustającą podróżą. Okazuje się, że 20% kierowców goli się za kierownicą...

Co zrobić, gdy autobus nie zatrzymał się na przystanku?

Przewóz regularny w komunikacji publicznej związany jest z obligatoryjnym zatrzymywaniem się autobusu na przystankach, zatwierdzonych w rozkładzie jazdy. Pominięcia przystanku autobusowego nie uzasadniają ani trudne warunki drogowe lub pogodowe ani opóźnienie pojazdu.

Nowe testy na prawo jazdy

Sejm pracuje nad komisyjnym projektem nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami. Głównym celem projektu jest doprecyzowanie przepisów dotyczących systemów teleinformatycznych używanych w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego (WORD). Czy oznacza to wprowadzenie nowych testów na prawo jazdy?

Koniec z teoretycznym szkoleniem na kursach na prawo jazdy - komentarz

Zgodnie z poprawkami do projektu o zmianie ustawy o kierujących pojazdami, osoby zamierzające przystąpić do egzaminu na prawo jazdy nie będą zmuszane do uczestnictwa w szkoleniu teoretycznym w ośrodkach szkolenia kierowców. Będą mogły nauczyć się teorii we własnym zakresie.

Okres próbny młodego kierowcy

Okres próbny młodego kierowcy to tylko jedna z propozycji resortu spraw wewnętrznych. Zgodnie z ustawą z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz.U. 2011 nr 30 poz. 151) okres ten ma trwać dwa lata. Okresem próbnym młodzi kierowcy zostaną objęci od 4 stycznia 2016 roku.

Mandat karny a kara administracyjna

Projekt zmiany ustawy – Prawo o ruchu drogowym zakłada m.in.: wzrost stawek mandatów karnych, skorelowanie ich wysokości z wysokością średniego miesięcznego wynagrodzenia w kraju oraz zmianę ich statusu na karę administracyjną. Jak będzie wyglądała konstrukcja mandatu karnego w 2014 roku?

Alkomat – obowiązkowe wyposażenia auta

Alkomat to urządzenie pozwalające na wykrycie obecności alkoholu we krwi na podstawie wydychanej próbki powietrza. Dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi dla uczestników ruchu drogowego w Polsce wynosi 0,2‰. Czy od 1 stycznia 2015 roku na kierowców zostanie nałożony obowiązek posiadania alkomatu?

Koniec z bezterminowym prawem jazdy

12 grudnia 2013 r. o godz. 8.30 Trybunał Konstytucyjny rozpoznał wnioski dotyczące wymiany bezterminowego prawa jazdy. Przepisy dotyczące wskazanego obowiązku są zgodne z konstytucją. Jakie będą skutki wprowadzenia zmian dla kierujących pojazdami?

Prawo jazdy 2014 – kolejne zmiany w egzaminach

Obecne przepisy egzaminacyjne na prawo jazdy, wprowadzone z początkiem 2013 roku, okazały się totalną klapą. Zmiany zaplanowane na rok 2014 mają ostudzić atmosferę, uporządkować sytuację oraz wyeliminować błędy zawarte w przepisach

Utrata uprawnień podczas urlopu podstawą do zwolnienia pracownika?

Utrata uprawnień podczas urlopu może stanowić podstawę do zwolnienia pracownika. Dotyczy to m.in. pracownika będącego kierowcą, który w trakcie urlopu wypoczynkowego utracił prawo jazdy. Pracodawca może pod nieobecność pracownika rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia.

Zmiany w czasie pracy kierowców

Zmiany w czasie pracy kierowców polegają na włączeniu do regulacji o czasie pracy kierowcy także kierowców samozatrudnionych. Podlegają oni obowiązkowi prowadzenia ewidencji czasu pracy. Co więcej, każde 6 godzin pracy powoduje konieczność odbycia 30-minutowej przerwy.

Przetargi na nowe auta w WORD - po co stale kupować nowe pojazdy?

Coraz częściej słychać o przestępstwach bądź nadużyciach w przetargach dotyczących zakupu bądź wynajmu aut przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego. Są jednak sposoby wyeliminować problem stałego wymieniania aut egzaminacyjnych. Dlaczego w Polsce jest to tak trudne do zrealizowania?

Egzamin teoretyczny i praktyczny na kat. B

Czeka Cię egzamin na prawo jazdy kategorii B? Przyda Ci się kilka informacji. Zobacz, krok po kroku, jak wygląda i na co należy zwrócić uwagę podczas zdawania egzaminu teoretycznego i praktycznego na kat B.

Nowy egzamin teoretyczny na prawo jazdy 2013 r.

19 stycznia 2013 r. weszły w życie długo oczekiwane zmiany w sposobie egzaminowania kandydatów na kierowców. Najwięcej kontrowersji wzbudza nowy egzamin teoretyczny. Dlaczego? Bo trudniej go zdać? Zdawalność egzaminu na początku spadała z ponad 90% do niespełna 10%. Choć z biegiem czasu jest już coraz lepiej, to i tak nie przekracza dziś 40%.

Odbiór prawa jazdy - gdzie, kiedy i za ile?

Podpowiadamy co zrobić, aby jak najszybciej odebrać prawo jazdy.

Prawo jazdy na motocykl - manewry na egzaminie

Od 19 stycznia obowiązują nowe manewry na egzaminie dla motocyklistów. Zdania są trudniejsze, ale dzięki nim, na drogach powinno przybyć dobrze wyszkolonych motocyklistów.

Niedzielny kierowca - typowe cechy

Obraz niedzielnego kierowcy każdy ma w swej wyobraźni nieco inny. Jakie zachowania są traktowane jako niewłaściwe na drodze i uprzykrzające jazdę innym kierowcom?

Jak zredukować liczbę punktów karnych? Kiedy, gdzie i za ile można to zrobić?

Redukcja punktów karnych to czasem jedyne wyjście, aby zachować prawo jazdy. Podpowiadamy jak to zrobić i jakie są koszty tego zabiegu.

Zdałeś egzamin na prawo jazdy? Odbierzesz je za 6 lat!

Osoby, które zdały prawo jazdy kat. A tuż przed 19 stycznia 2013 roku otrzymają dokument dopiero za 6 lat! Jak to możliwe?

Egzamin na prawo jazdy w 2014 r. zdamy w mniejszych miastach

Egzaminy na prawo jazdy będą mogły być przeprowadzane w miastach na prawach powiatu, których organem wykonawczym jest prezydent. Jeśli ustawa zostanie uchwalona w tym roku, to już w 2014 przyszli kierowcy powinni mieć do dyspozycji więcej ośrodków egzaminacyjnych.

Nowe prawo jazdy niezgodne z Konstytucją?

Senatorowie uważają, że zamiana bezterminowego prawa jazdy na okresowe jest sprzeczna z ustawą zasadniczą. Grupa trzydziestu senatorów skarży również obowiązkowe badania lekarskie, jakim mają poddać się kierowcy przy wymianie dokumentu.

Hyosung dla posiadaczy prawa jazdy kat. A2

Nowe przepisy dotyczące nabywania prawa jazdy w Polsce, które 19 stycznia 2013 r. weszły w życie, wprowadziły nowe kategorie prawa jazdy w tym kategorie A2. Dla przypomnienia, motocyklista z kategorią A2 może prowadzić pojazd o mocy do 35 kW i stosunku mocy do masy nieprzekraczającym 0,2 kW/kg.

Kto i za co może zabrać prawo jazdy?

Zdobycie prawa jazdy w Polsce to trudne zadanie. Są osoby, które do egzaminu na prawo jazdy podchodzą kilka, a nawet kilkanaście razy. Znacznie łatwiej stracić uprawnienia do kierowania autem. Kto i za co może nam zabrać prawo jazdy?

Prawo jazdy - nowe przepisy

W życie weszła już nowa ustawa o kierujących pojazdami. Z tego powodu zmieniają się zasady uzyskiwania prawa jazdy przez kierowców. Sprawdź jak według nowych przepisów można starać się o prawo jazdy.

Prawo jazdy 2013 – testy

Zmiana w prawie jazdy w 2013 roku opiera się przede wszystkim na modyfikacji teoretycznej części egzaminu na prawo jazdy. Jak zmieniły się testy egzaminacyjne w nowej formie egzaminu na prawo jazdy?

Prawo jazdy 2013 – zmiany

19 stycznia 2013 roku weszły zmiany dotyczące egzaminów na prawo jazdy. Zmienił się przede wszystkim egzamin teoretyczny poprzez zwiększenie i utajnienie puli pytań testowych.

Prawo jazdy 2013 – prawo jazdy na motocykl

W 2013 roku trudniej będzie uzyskać prawo jazdy na motor. Przepisy nowej ustawy z 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami wprowadzają nowe kategorie i podnoszą wiek upoważniający kandydata do jazdy na motocyklu. Zmiany dotyczące prawa jazdy dla motocyklistów weszły w życie 19 stycznia 2013 r.

Prawo jazdy 2013 – odbiór prawa jazdy

Po zdanym egzaminie teoretycznym i praktycznym przychodzi czas na odbiór prawa jazdy. Jak sprawdzić, czy prawo jazdy jest już gotowe i gdzie odebrać swoje prawo jazdy?

Jak będą rozliczane punkty karne w 2013 roku?

Nowa ustawa o kierujących pojazdami, która wejdzie w życie 19 stycznia 2013 roku, oznacza zmiany nie tylko dla osób ubiegających się o prawo jazdy. Dotyczyć one będą również kierowców, a dokładniej mówiąc, sposobu rozliczania punktów karnych. Oto kilka rzeczy, o których powinien wiedzieć każdy kierowca.

Świąteczny weekend na drogach

Świąteczny weekend za nami. Podczas trzech dni na drogach doszło do 153 wypadków, w których zginęło 17 osób, a 191 zostało rannych. Policjanci zatrzymali 455 nietrzeźwych kierujących. Te liczby są mniejsze od tych z zeszłego roku.

Zmiany w ustawie o kierujących pojazdami

Już 19 stycznia 2013 roku wejdzie w życie nowa ustawa o kierujących drogami. Jej opracowywanie wywołało sporo zamieszania zarówno wśród kierowców jak i kursantów. Zapowiadane już od prawie roku zmiany spędzają sen z powiek niejednemu właścicielowi auta czy firmy transportowej. Ale czy faktycznie młodzi kierowcy mają się o co martwić?

Prawo jazdy 2013 - zmiany i nowości

19 stycznia 2013 wchodzi w życie ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami, która istotnie zmienia obowiązujące przepisy. Zmiany dotyczą zarówno osób, które dopiero będą starać się o prawo jazdy jak i tych, które je posiadają od wielu lat. Postanowiliśmy przybliżyć najważniejsze zmiany w prawie jazdy w 2013 r.

Prawo jazdy 2013 – wymiana dokumentu

Wraz z wejściem ustawy o kierujących pojazdami od 19 stycznia 2013 r. zmieniły się zasady wymiany prawa jazdy. Kto będzie musiał wymienić prawo jazdy w 2013 roku? Czy nowe prawo jazdy również trzeba wymienić?

Prawo jazdy 2013 – egzamin teoretyczny

Od 19 stycznia 2013r. na egzaminie teoretycznym na prawo jazdy pojawiły się nowe pytania. Egzamin teoretyczny na prawo jazdy w 2013 r. składa się z dwóch części. Różni się poziom trudności pytań oraz punktacja za poszczególne pytania.

Prawo jazdy 2013 - zmiany

Od 19 stycznia 2013 r. znacznie zmienią się zasady uzyskania prawa jazdy przez kierowców. Jakie zmiany od 2013 r. czekają na kierowców? Czy trudniej będzie zdać na prawo jazdy? Jaki organ wyda kierowcy prawo jazdy?

Ostrzejsze przepisy dla kierowców

W celu poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach powstaje projekt zaostrzenia obowiązków wobec kierujących pojazdami. Jakie zmiany w kodeksie drogowym przewidują założenia rządzących?

Pierwsza pomoc na egzaminie na prawo jazdy

Obowiązek udzielenia pierwszej pomocy spoczywa na każdym uczestniku ruchu. Umiejętność ta nie jest jednak przez nikogo sprawdzana. Zgodnie z projektem zmian w ustawie o kierujących pojazdami pierwsza pomoc ma stać się częścią egzaminu na prawo jazdy.

Jak zdać egzamin na prawo jazdy za pierwszym razem?

W ciągu ostatnich trzech lat zdawalność egzaminów na prawo jazdy w Polsce jest ustabilizowana, jednak wciąż jest na bardzo niskim poziomie. Od 2006 roku nie przekracza ona 33%, z czego za pierwszym razem zdaje średnio tylko co trzecia osoba. Reszta albo powtarza egzamin aż do skutku lub wyczerpania możliwości portfela, albo rezygnuje w przekonaniu, że nie nadaje się do prowadzenia auta.

Wypadek a kolizja

Wielu kierowców nie wie, czym różni się wypadek komunikacyjny od kolizji. Rozróżnienie to ma jednak bardzo istotne znaczenie, bowiem od kwalifikacji zdarzenia zależy to, jak powinniśmy się zachować.

Tankowanie LPG samoobsługowo

Resorty gospodarki i transportu pracują nad zmiana przepisów, która umożliwiałaby kierowcom samoobsługę przy tankowaniu LPG.

Nowe prawo jazdy – zmiany w przepisach od 2013 r.

Nowe przepisy dotyczące prawa jazdy wejdą już styczniu 2013 r. Prawo jazdy przestanie być bezterminowe.

REKLAMA