reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument - usługi > Co zrobić, gdy autobus nie zatrzymał się na przystanku?

Co zrobić, gdy autobus nie zatrzymał się na przystanku?

Przewóz regularny w komunikacji publicznej związany jest z obligatoryjnym zatrzymywaniem się autobusu na przystankach, zatwierdzonych w rozkładzie jazdy. Pominięcia przystanku autobusowego nie uzasadniają ani trudne warunki drogowe lub pogodowe ani opóźnienie pojazdu.

Publiczny transport zbiorowy definiowany jest jako powszechnie dostępny, regularny (wykonywany w określonym czasie i według określonej trasy) przewóz osób. Wymaga więc zatrzymywania się autobusu na wyznaczonych przystankach.

Zadaj pytanie na: Forum

Pominięcie przystanku autobusowego

Pominięcie przystanku autobusowego zostało ukarane finansowo przez Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego. Ukarane przedsiębiorstwo skorzystało z odwołania do Głównego Inspektora a następnie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie. WSA oddalił skargę, co oznacza, że podzielił stanowisko Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego.

Za pominięcie przez kierowcę autobusu choćby jednego przystanku, zatwierdzonego w rozkładzie jazdy, przedsiębiorstwo komunikacyjne może zapłacić karę nawet trzech tysięcy złotych. Pogląd powyższy wyprowadzić można z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 2 kwietnia 2014 roku (II SA/Ol 159/14).

Sytuacja taka określana jest mianem wykonywania przewozu regularnego z naruszeniem warunków określonych w zezwoleniu oraz zaświadczeniu na wykonywanie publicznego transportu zbiorowego. Naruszenie polega wówczas na odstąpieniu od ustalonej trasy przejazdu lub wyznaczonych przystanków. Za takie naruszenie uznawane jest więc pominięcie (niezatrzymanie się) przystanku autobusowego.

Zobacz również: Zepsuty kasownik i nieskasowany bilet – kto za to odpowiada?

Zgodnie z art. 92 a. 1. ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz.U. 2001 nr 125 poz. 1371) podmiot wykonujący przewóz drogowy lub inne czynności związane z tym przewozem z naruszeniem obowiązków lub warunków przewozu drogowego, podlega karze pieniężnej w wysokości od pięćdziesięciu złotych do dziesięciu tysięcy złotych za każde naruszenie. Ustawodawca ustalił więc maksymalną wysokość kar.

Zdaniem WSA kara w wysokości trzech tysięcy jest adekwatna do popełnionego uchybienia.

Co możemy więc zrobić, gdy kierowca nie zatrzyma się na przystanku autobusowym? Jak skutecznie dochodzić swoich praw?

Podstawowym krokiem jest spisanie numeru bocznego autobusu (wewnątrz pojazdu, z przodu i z tyłu), numeru linii, pełnej nazwy przystanku oraz daty zaistniałego zdarzenia. Z tak zgromadzonymi danymi trzeba zgłosić się do Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji (osobiście lub telefonicznie).

Warto podkreślić, że powyższe zasady dotyczą, co do zasady sytuacji, gdy autobus nie zatrzyma się na przystanku, który nie jest przystankiem na żądane.

Polecamy serwis: Prawa konsumenta

Podstawa prawna:

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 2 kwietnia 2014 roku (II SA/Ol 159/14).

Ustawa z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz.U. 2001 nr 125 poz. 1371).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Echaust-Przybytniak

Deputy Legal Director, RK RODO

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama