REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można jechać rowerem po chodniku?

Czy można jechać rowerem po chodniku? /fot. Fotolia
Czy można jechać rowerem po chodniku? /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kierujących rowerem obowiązują przepisy o ruchu drogowym. W celu minimalizacji zagrożenia dla uczestników ruchu, dla cyklistów tworzone są specjalne drogi rowerowe. Jak bezpiecznie się poruszać, gdy jednak takiej drogi nie ma? Czy można jeździć rowerem po chodniku?

Czy rowerzysta może korzystać z chodnika dla pieszych?

Co do zasady, rowerzysta ma obowiązek korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu przeznaczonego dla rowerów, wytyczonych w kierunku, w którym się porusza. Jeżeli takie nie są wyznaczone – rowerzysta musi poruszać się po jezdni.

REKLAMA

Rowerzysta nie może wjeżdżać na drogę szybkiego ruchu.

Zadaj pytanie na Forum

Kiedy wyjątkowo można jeździć rowerem po chodniku?

Prawo o ruchu drogowym wyjątkowo dopuszcza trzy sytuacje, w których korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone.

  1. Cyklista może jechać po chodniku, gdy pod jego opieką znajduje się osoba w wieku do lat 10 również kierująca rowerem.
  2. Kolejnym z przypadków, w których rowerzysta może korzystać z chodnika dla pieszych jest sytuacja, kiedy szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów dozwolony jest z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 metry i brakuje wydzielonej drogi rowerowej oraz pasa ruchu dla rowerów.
  3. W momencie, gdy warunki pogodowe takie jak śnieg, silny wiatr, gołoledź, ulewa czy gęsta mgła zagrażają rowerzyście na jezdni, może on skorzystać z chodnika lub drogi dla pieszych.

Obowiązki rowerzysty korzystającego z chodnika

Jeżeli rowerzysta znajdzie się w którejś z powyższych sytuacji i będzie jechał po chodniku, ma on obowiązek jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na chodniku pieszy zawsze ma pierwszeństwo!

Kara grzywny lub nagana dla rowerzysty na chodniku

Zgodnie z art. 90 kodeksu wykroczeń kto tamuje lub utrudnia ruch na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, podlega karze grzywny albo karze nagany. Rowerzysta naruszający przepisy o korzystaniu z chodnika lub drogi dla pieszych musi liczyć się z koniecznością zapłaty mandatu w wysokości 50 złotych.

Aktualny taryfikator mandatów 2014 r.

Zasady bezpieczeństwa dla rowerzystów

REKLAMA

Za każdym razem zanim wsiądziemy na rower należy sprawdzić stan techniczny pojazdu – przede wszystkim sprawność hamulców. Jeżeli poruszamy się rowerem w nocy lub w tunelu, musimy zadbać o odpowiednią widoczność na drodze. Zgodnie z przepisami prawa drogowego rower powinien być wyposażony w oświetlenie (z przodu – światło białe lub żółte, z tyłu – czerwone).

Jedną z najważniejszych zasad bezpieczeństwa, często naruszaną przez cyklistów, jest zasada przechodzenia (nie przejeżdżania!) przez przejścia dla pieszych. Jeżeli obok przejścia dla pieszych nie ma wyznaczonego przejazdu dla rowerów, rowerzysta obowiązany jest zatrzymać się, zejść z roweru i przeprowadzić go na drugą stronę drogi.

Naczelną zasadą której powinien przestrzegać każdy uczestnik ruchu drogowego jest zachowanie szczególnej ostrożności i zdrowego rozsądku. Tak więc powinniśmy zachowywać się odpowiedzialnie i nawet jeżeli nie jest to zabronione, a istnieje choćby najmniejsze ryzyko stworzenia zagrożenia– zrezygnować ze słuchawek w trakcie jazdy, czy raczej unikać jeżdżenia obok siebie jadąc po jezdni, szczególnie na wąskich drogach.

Zobacz również :  Kto ma obowiązek nosić odblaski?

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym. (Dz.U. 1997 nr 98 poz. 602 ze zm.).

Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń. (Dz.U. 1971 nr 12 poz. 114 ze zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Matematyka 8 V 2024 r.: Arkusze egzaminacyjne CKE i odpowiedzi [Matura 2024 r. Formuła 2023 i Formuła 2015]

Zakończył się egzamin maturalny z matematyki. Arkusze egzaminacyjna na Infor.pl o 14.00. I zaraz po tym opublikujemy odpowiedzi do zadań. 

Odprawa emerytalna i rentowa 2024 r.

Komu należy się odprawa emerytalna i rentowa? Ile wynosi w 2024 r.? Kto może otrzymać większą odprawę? 

Powiązanie wypłat 800 plus z obowiązkiem szkolnym. Projekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w Sejmie

 Powiązanie wypłat 800 plus z obowiązkiem szkolnym. Projekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w Sejmie. Sprawdź szczegóły!

Matura 2024 okazała się łatwa: Maturzyści upublicznili arkusze z matematyki przed CKE. I rozwiązania zadań

Infor.pl opublikuje o godz. 14 oficjalne arkusze egzaminacyjne. Ale maturzyście postanowili nie czekać. I opublikowali na Twitterze swoje arkusze egzaminacyjne. I odpowiedzi na zadania.

REKLAMA

TSUE: Prawo UE nie daje stowarzyszeniom sędziów lub prokuratorów ogólnego prawa kwestionowania decyzji związanych z ich powołaniem

W wyroku z 8 maja 2024 r. w sprawie C-53/23 [Asociaţia „Forumul Judecătorilor din România” (Stowarzyszenia sędziów i prokuratorów rumuńskich)], Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że prawo Unii nie nakłada obowiązku przyznania stowarzyszeniom zawodowym sędziów lub prokuratorów prawa kwestionowania decyzji związanych z ich powoływaniem. A zatem państwa członkowskie UE nie muszą gwarantować stowarzyszeniom zawodowym sędziów lub prokuratorów prawa kwestionowania każdej decyzji dotyczącej ich powoływania.

Czy sama prawda wystarczy w postępowaniu cywilnym?

Dowody są ważnym zagadnieniem w postępowaniu przed sądem. Samo istnienie dowodów może jednak nie wystarczyć do tego, by uzyskać określone świadczenie, wygrać sprawę. Potrzebnym jest również wykazanie, przedstawienie ich sądowi.

500 plus z NFZ. Jak wykorzystać pieniądze wpłacone do ZUS? Może to zrobić każdy, kto opłaca składkę zdrowotną. Sprawdź.

500 plus z NFZ. Zęby można leczyć bez płacenia. I choć nie da się wtedy skorzystać ze skomplikowanych i nowoczesnych zabiegów, to jednak są sposoby na to, by odciążyć domowy budżet i wykorzystać swoje pieniądze przeznaczone na składki zdrowotne.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Do 10 maja można zgłaszać kandydatów do pracy w komisji wyborczej. Można zarobić od 500 do 700 zł nieopodatkowanej diety

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w Polsce 2024 r. w dniu 9 czerwca 2024 r. w godzinach od 7:00 do 21:00. Zgodnie z kalendarzem wyborczym do 10 maja pełnomocnicy komitetów wyborczych mogą zgłaszać kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych. Diety dla członków komisji wynoszą od 500 do 700 zł.

REKLAMA

Jakie zadania na maturze z matematyki? Jaki poziom w tym roku? Ściągnij arkusze egzaminacyjne i odpowiedzi [RELACJA 8 V 2024 r.]

Trwa egzamin maturalny z matematyki. Arkusze egzaminacyjna na Infor.pl o 14.00. I kilkanaście minut później odpowiedzi do zadań. 

Matury 2024. 8 maja pisemny egzamin z matematyki na poziomie podstawowym

Dziś kolejny dzień egzaminów. Maturzyści przystąpią do pisemnego egzaminu z matematyki na poziomie podstawowym. Jest on obowiązkowy dla wszystkich maturzystów.

REKLAMA