reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Wykroczenia drogowe > Czy można jechać rowerem po chodniku?

Czy można jechać rowerem po chodniku?

Kierujących rowerem obowiązują przepisy o ruchu drogowym. W celu minimalizacji zagrożenia dla uczestników ruchu, dla cyklistów tworzone są specjalne drogi rowerowe. Jak bezpiecznie się poruszać, gdy jednak takiej drogi nie ma? Czy można jeździć rowerem po chodniku?

Czy rowerzysta może korzystać z chodnika dla pieszych?

Co do zasady, rowerzysta ma obowiązek korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu przeznaczonego dla rowerów, wytyczonych w kierunku, w którym się porusza. Jeżeli takie nie są wyznaczone – rowerzysta musi poruszać się po jezdni.

Rowerzysta nie może wjeżdżać na drogę szybkiego ruchu.

Zadaj pytanie na Forum

Kiedy wyjątkowo można jeździć rowerem po chodniku?

Prawo o ruchu drogowym wyjątkowo dopuszcza trzy sytuacje, w których korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone.

  1. Cyklista może jechać po chodniku, gdy pod jego opieką znajduje się osoba w wieku do lat 10 również kierująca rowerem.
  2. Kolejnym z przypadków, w których rowerzysta może korzystać z chodnika dla pieszych jest sytuacja, kiedy szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów dozwolony jest z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 metry i brakuje wydzielonej drogi rowerowej oraz pasa ruchu dla rowerów.
  3. W momencie, gdy warunki pogodowe takie jak śnieg, silny wiatr, gołoledź, ulewa czy gęsta mgła zagrażają rowerzyście na jezdni, może on skorzystać z chodnika lub drogi dla pieszych.

Obowiązki rowerzysty korzystającego z chodnika

Jeżeli rowerzysta znajdzie się w którejś z powyższych sytuacji i będzie jechał po chodniku, ma on obowiązek jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Na chodniku pieszy zawsze ma pierwszeństwo!

Kara grzywny lub nagana dla rowerzysty na chodniku

Zgodnie z art. 90 kodeksu wykroczeń kto tamuje lub utrudnia ruch na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, podlega karze grzywny albo karze nagany. Rowerzysta naruszający przepisy o korzystaniu z chodnika lub drogi dla pieszych musi liczyć się z koniecznością zapłaty mandatu w wysokości 50 złotych.

Aktualny taryfikator mandatów 2014 r.

Zasady bezpieczeństwa dla rowerzystów

Za każdym razem zanim wsiądziemy na rower należy sprawdzić stan techniczny pojazdu – przede wszystkim sprawność hamulców. Jeżeli poruszamy się rowerem w nocy lub w tunelu, musimy zadbać o odpowiednią widoczność na drodze. Zgodnie z przepisami prawa drogowego rower powinien być wyposażony w oświetlenie (z przodu – światło białe lub żółte, z tyłu – czerwone).

Jedną z najważniejszych zasad bezpieczeństwa, często naruszaną przez cyklistów, jest zasada przechodzenia (nie przejeżdżania!) przez przejścia dla pieszych. Jeżeli obok przejścia dla pieszych nie ma wyznaczonego przejazdu dla rowerów, rowerzysta obowiązany jest zatrzymać się, zejść z roweru i przeprowadzić go na drugą stronę drogi.

Naczelną zasadą której powinien przestrzegać każdy uczestnik ruchu drogowego jest zachowanie szczególnej ostrożności i zdrowego rozsądku. Tak więc powinniśmy zachowywać się odpowiedzialnie i nawet jeżeli nie jest to zabronione, a istnieje choćby najmniejsze ryzyko stworzenia zagrożenia– zrezygnować ze słuchawek w trakcie jazdy, czy raczej unikać jeżdżenia obok siebie jadąc po jezdni, szczególnie na wąskich drogach.

Zobacz również :  Kto ma obowiązek nosić odblaski?

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym. (Dz.U. 1997 nr 98 poz. 602 ze zm.).

Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń. (Dz.U. 1971 nr 12 poz. 114 ze zm.).

reklama

Czytaj także

Aktualizacja: 11.08.2014

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czy można jechać rowerem po chodniku? /fot. Fotolia
Czy można jechać rowerem po chodniku? /fot. Fotolia

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama