reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Przestępstwa narkotykowe > Stan po spożyciu oraz pod wpływem środków odurzających

Stan po spożyciu oraz pod wpływem środków odurzających

Stan po spożyciu oraz pod wpływem środków odurzających będzie stanowił przedmiot prac Sejmu na 80. posiedzeniu w dniach 26-28 listopada 2014 roku. Wprowadzenie jednoznacznych definicji pojęć "stanu po spożyciu" oraz "stanu pod wpływem" środka odurzającego ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Podczas 80. posiedzenia Sejmu (26-28 listopada 2014 roku) posłowie zajmą się projektem ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny oraz ustawy - Kodeks wykroczeń. Projekt koncentruje się wokół doprecyzowania dwóch pojęć: "stanu po spożyciu" oraz "pod wpływem" środków odurzających. Brak precyzyjnych i jednoznacznych definicji budzi szereg uzasadnionych wątpliwości szczególnie w odniesieniu do marihuany i haszyszu. Wskazane używki stanowią najczęstsze (poza alkoholem) przypadki naruszenia art. 87 kw oraz 178a kk (tj. prowadzenie pojazdu pod wpływem). Głównym problemem jest - zdaniem autorów projektu - rozbieżność pomiędzy wykrywalnością substancji w organizmie (standardowo kilka dni po zażyciu), a okresem jej działania i wpływu na zdolności psychomotoryczne (w przypadku marihuany od 2 do 4 godzin).

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Warto zaznaczyć, że sama konsumpcja środków odurzających nie stanowi w Polsce przestępstwa. Dlatego należy odróżnić osoby, które choć mają w organizmie śladowe ilości środków odurzających, to nie znajdują się pod ich wpływem i ich zdolności psychomotoryczne nie są zaburzone od tych osób, które są pod wpływem takiego środka.

Stan po spożyciu alkoholu

W przypadku alkoholu sprawa jest jednoznaczna i zależy od jego stężenia we krwi. W zależności od powyższego polskie prawo różnicuje odpowiedzialność kierowcy. Stan po spożyciu odpowiada od 0,2 do 0,5 promila alkoholu, a prowadzenie pojazdu w tym stanie jest traktowane jako wykroczenie. Natomiast stężenie przekraczające 0,5 promila określane jest jako stan nietrzeźwości, co powoduje, że prowadzenie auta staje się przestępstwem.

Stan pod wpływem środka odurzającego

Zgodnie z projektem nowelizacji stan pod wpływem środka odurzającego zachodzi:

  • gdy zawartość delta-9-tetrahydrokanabinolu we krwi przekracza 10 ng/ml albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość – w przypadku konopi i ich przetworów;
  • gdy obecność w organizmie substancji czynnej prowadzi do zakłócenia sprawności psychomotorycznej człowieka poprzez oddziaływanie na ośrodkowy układ nerwowy – w przypadku pozostałych środków  odurzających.

Zobacz również: Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu

Stan po spożyciu środka odurzającego

Stan po spożyciu środka odurzającego w rozumieniu projektowane artykułu 47 §10 Kodeksu wykroczeń ma zachodzić:

  • gdy stężenie delta-9-tetrahydrokanabinolu we krwi wynosi od 5 ng/ml do 10 ng/ml – w przypadku konopi i ich przetworów;
  • gdy obecność w organizmie substancji czynnej prowadzi do takiego zakłócenia sprawności psychomotorycznej człowieka poprzez oddziaływanie  na ośrodkowy układ nerwowy jak w stanie po spożyciu alkoholu – w przypadku pozostałych środków odurzających.

Szereg wolności osobistych (takich jak prawo do wolności osobistej i prawa decydowania o własnym życiu i zdrowiu) zostaje więc ograniczonych na rzecz ochrony innej konstytucyjnej wartości – ochrony praw i wolności innych osób, których podstawowe dobra – życie i zdrowie są najbardziej narażone na szkody ze strony nietrzeźwych kierowców. Takie ograniczenie jest możliwe i zgodne ze standardem konstytucyjnym a także konieczne, ze względu na bezpieczeństwo w komunikacji. Celem zmian jest więc wyeliminowanie z dróg publicznych kierowców sprawiających zagrożenie.

Polecamy serwis: Sprawy karne

Podstawa prawna:

Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny oraz ustawy - Kodeks wykroczeń (sejmowy druk nr 2825).

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama