reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Powiat > Prawo jazdy 2013 > Nowe prawo jazdy niezgodne z Konstytucją?

Nowe prawo jazdy niezgodne z Konstytucją?

Senatorowie uważają, że zamiana bezterminowego prawa jazdy na okresowe jest sprzeczna z ustawą zasadniczą. Grupa trzydziestu senatorów skarży również obowiązkowe badania lekarskie, jakim mają poddać się kierowcy przy wymianie dokumentu.

Skarżących przed Trybunałem Konstytucyjnym będzie reprezentował senator prof. Henryk Cioch. Wniosek dotyczy zbadania zgodności z Konstytucją  m.in. tych przepisów ustawy o kierujących pojazdami, które pozbawiają kierowców ich nabytych praw do kierowania pojazdami poprzez zamianę prawa jazdy o charakterze bezterminowym na prawo okresowe.

W ocenie skarżących niezgodne z Konstytucją są również te zapisy ustawy, które na kierowców nakładają obowiązek poddania się na własny koszt badaniom lekarskim przy wymianie prawa jazdy.

Nowa ustawa o kierujących pojazdami weszła w życie 19 stycznia 2013 r. Zgodnie z nowymi przepisami kierowcy otrzymują prawo jazdy na okres 15 lat.

Prawa jazdy wydane do dnia 18 stycznia 2013 r. podlegają wymianie w okresie od dnia 19 stycznia 2028 r. do dnia 18 stycznia 2033 r. w terminach określonych przez ministra właściwego do spraw transportu lub w terminie wcześniejszym na wniosek posiadacza prawa jazdy.

Polecamy serwis: Prawo jazdy 2013

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Liferay

Liferay tworzy oprogramowanie, które pomaga przedsiębiorstwom kreować doświadczenia cyfrowe poprzez komputery, urządzenia mobilne i inne punkty kontaktu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama