REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Prawo jazdy - nowe przepisy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ustawa o kierujących pojazdami. /Fot. Fotolia
Ustawa o kierujących pojazdami. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W życie weszła już nowa ustawa o kierujących pojazdami. Z tego powodu zmieniają się zasady uzyskiwania prawa jazdy przez kierowców. Sprawdź jak według nowych przepisów można starać się o prawo jazdy.

REKLAMA

W dniu 19 stycznia 2013 r. weszła w życie nowa ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U. z 2011 r. Nr 30, poz. 151 ze zm., dalej „ustawa o kierujących pojazdami” lub „nowa ustawa”) wraz z aktami wykonawczymi, w tym rozporządzeniem w sprawie szkolenia osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, instruktorów i wykładowców (Dz. U. z 2012 r., poz. 1019) oraz rozporządzeniem w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez egzaminatorów oraz wzorów dokumentów stosowanych w tych sprawach (Dz. U. z 2012 r., poz. 995). Głównym celem wprowadzenia nowych przepisów była eliminacja negatywnych zjawisk, wynikających z dotychczasowych regulacji dotyczących procesu uzyskiwania uprawnień do kierowania pojazdami silnikowymi.

REKLAMA

Ustawa o kierujących pojazdami wraz z aktami wykonawczymi wprowadza wiele zmian, jednak z punktu widzenia praktycznego zasadne jest skupienie się w niniejszej publikacji na tych, które będą miały największe znaczenie dla przyszłych kierowców.

Zobacz serwis: Prawo jazdy 2013

Egzamin teoretyczny według nowych zasad

W pierwszej kolejności należy wskazać, że zmianie ulegną przepisy dotyczące egzaminu teoretycznego na prawo jazdy. Zgodnie z nowymi regulacjami, część teoretyczna egzaminu składa się z 20 pytań z wiedzy podstawowej oraz 12 pytań z wiedzy specjalistycznej o wysokim, średnim lub niskim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Stosownie do poziomu znaczenia dla bezpieczeństwa ruchu danego pytania, została określona punktacja za udzielenie prawidłowej odpowiedzi na dane pytanie, od 1 do 3 punktów. Ponadto, co istotne, egzaminowany będzie miał na udzielenie odpowiedzi 15 sekund w przypadku pytań z wiedzy podstawowej, natomiast na przeczytanie i udzielenie odpowiedzi na pytania z wiedzy specjalistycznej przeznaczono 50 sekund, bez możliwość powrotu do poprzednich pytań. Suma punktów możliwych do uzyskania z części teoretycznej to 74. Uzyskanie powyżej 68 punktów z części teoretycznej uprawnia egzaminowanego do przystąpienie do części praktycznej egzaminu. Warto jednocześnie zaznaczyć, że baza pytań, które mogą zostać użyte podczas egzaminu teoretycznego została powiększona z kilkuset do kilku tysięcy. Dodatkowo, egzamin nie będzie się ograniczał jedynie do pytań tekstowych, czy ilustracji, ale zostaną także użyte filmy oraz animacje. Istotne jest także to, że pytania części teoretycznej egzaminu nie będą nigdzie udostępniane. Powyższe zmiany, sprawią zapewne, że zdanie egzaminu teoretycznego według nowych zasad będzie znacznie trudniejsze niż dotychczas.

Okres próbny

Kolejną zmianą, jest wprowadzenie tzw. okresu próbnego dla kierowców, którzy uzyskali uprawnienia do kierowania pojazdami po raz pierwszy. Zgodnie z nowymi przepisami, okres próbny będzie trwać dwa lata. Między 4 a 8 miesiącem okresu próbnego kierowca będzie zobowiązany do odbycia kursu dokształcającego w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz praktycznego szkolenia w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym. Dodatkowo, przed upływem 8 miesiąca okresu próbnego kierowcy zabrania się poruszania z prędkością powyżej 50 km/h na obszarze zabudowanym, 80 km/h poza obszarem zabudowanym oraz 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej dwujezdniowej. Pojazd, którym porusza się kierowca przez okres pierwszych 8 miesięcy powinien być ponadto oznakowany nakleją przedstawiającą „zielony listek”. (co ważne przepisy dotyczące tzw. okresu próbnego dla młodych kierowców wejdą w życie z dniem 4 stycznia 2016 r.)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz serwis: Wykroczenia drogowe

Podwyższenie wymaganego wieku przyszłych kierowców motocykli

Następną zmianą, którą wprowadziła nowa ustawa jest podwyższenie, do 24 lat, wieku wymaganego do uzyskania uprawnień do prowadzenia motocykla, autobusu oraz zespołu pojazdów, o których mowa w ustawie o kierujących pojazdami tj. kategorie uprawnień A, D i D+E. Zmianę dotyczącą minimalnego wymaganego wieku przyszłych motocyklistów należy uznać za zmianę mającą na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Za równie istotną należy uznać zmianę dotyczącą egzaminu praktycznego dla tej kategorii kierowców. Zgodnie z nową ustawą, egzaminowani motocykliści będą musieli wykonać dodatkowe manewry podczas egzaminu praktycznego, które mają jeszcze dokładniej sprawdzić umiejętności nabyte podczas szkolenia.

Podsumowanie

Podsumowując, wymienione powyższej zmiany zostały wybrane spośród wszystkich zmian ujętych w nowej ustawie i aktach wykonawczych. Mają one największe, praktyczne znaczenie dla przyszłych kierowców, którzy dopiero rozpoczynają lub zamierzają rozpocząć kursy na prawo jazdy. Głównym założeniem nowej ustawy było wprowadzenie przepisów, które poprawią bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Przyszli kierowcy mogą oceniać nowe przepisy negatywnie, szczególnie przez pryzmat podniesienia cen za szkolenia oraz stawianych im wysokich wymagań. Można mieć jednak nadzieję, że dłuższe szkolenie, nowe egzaminy teoretyczne oraz wprowadzenie okresu próbnego, pozwolą uzyskać przyszłym kierowcom niezbędną wiedzę oraz doświadczenie potrzebne do bezpiecznego uczestniczenia w ruchu drogowym.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Po jakim czasie nie można odwołać darowizny?

Termin na odwołanie przekazanej darowizny jest dość krótki. Od czego zależy? Kiedy jest możliwe odwołanie darowizny?

Kiedy złożenie przysięgi przez nowo wybranego prezydenta RP? [WYBORY 2025]

Zgodnie z art. 128 Konstytucji, kadencja prezydenta RP rozpoczyna się w dniu objęcia przez niego urzędu. Pytanie brzmi: co to dokładnie oznacza i kiedy ten moment następuje? Kto stwierdza ważność wyborów na prezydenta RP?

Tusk obiecuje: Kwota wolna wzrośnie do 60 tys. zł, ale nie w tym roku

Premier Donald Tusk nie owija w bawełnę: podniesienie kwoty wolnej od podatku to jego priorytet, ale w 2025 roku Polacy nie mają na co liczyć. „To moja twarda obietnica – zrealizuję ją w tej kadencji” – zapowiada. Warunek? Deficyt musi trzymać się w ryzach, bo inaczej grozi nam utrata miliardów z UE.

Tydzień, maksymalnie dwa. Wielu pracowników nie czeka dłużej na wynik rekrutacji

6 na 10 badanych pracowników fizycznych deklaruje, iż maksymalny czas rekrutacji, jakiego oczekują od potencjalnego pracodawcy, to dwa tygodnie. Tak wynika z badania „Rynek pracowników fizycznych”, przeprowadzonego na zlecenie serwisu Pracuj.pl.

REKLAMA

Obniżenie wieku emerytalnego dla kolejnej grupy zawodowej już w 2026 r.? Resort pracy daje minus Senatorom [PROJEKT]

Trwają prace nad obniżeniem wieku emerytalnego dla kolejnej grupy zawodowej. Chodzi o projekt nowelizacji o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy o emeryturach pomostowych wniesiony przez senatorów 18 grudnia 2024 r. Projekt trafił do sejmu na początku maja 2025 r.

Specjalny dodatek z ZUS trafił do 133,6 tys. osób w Polsce. Sprawdź konto

Specjalny dodatek z ZUS trafił do 133,6 tys. osób w Polsce. Warto zweryfikować swoje konto, ponieważ w wielu przypadkach ZUS wypłacił świadczenie automatycznie, bez składania wniosku. Wielu osobom należą się bowiem z urzędu dodatkowe pieniądze i to nie miało, bo z wyrównaniem od stycznia i z uwzględnieniem marcowej waloryzacji.

Zmiany w e-ZLA już od 15 czerwca 2025 r. Zwolnienia lekarskie będą wyłącznie akceptowane w protokole HTTP/1.1

Od 15 czerwca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wymusi korzystanie wyłącznie z protokołu HTTP/1.1 przy przesyłaniu elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA). O co chodzi z tą zmianą techniczną? ZUS odpowiada: Pacjenci mogą czuć się spokojnie.

Niemcy ujawnili ilu mają migrantów. To już ponad jedna czwarta mieszkańców

Ilu migrantów jest u naszego zachodniego sąsiada? Z danych ujawnionych przez Federalny Urząd Statystyczny wynika, że ubiegłym roku w Niemczech mieszkało około 21,2 miliona osób z historią migracji. A zatem jest to już ponad jedna czwarta mieszkańców Niemiec.

REKLAMA

Pokaźne zyski z PPK: 135-181 % przez ponad 5 lat. Jak sprawdzić stan rachunku PPK? Wypłacić można zawsze ale przed 60 urodzinami są potrącenia

Zysk statystycznego uczestnika PPK od grudnia 2019 roku do kwietnia 2025 r. wyniósł 135-181 proc. - biorąc pod uwagę kwoty, które uczestnik sam wpłacił. Taka informacja została podana w opublikowanym 21 maja 2025 r. nr 5 (43) biuletynu miesięcznego Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Debata Trzaskowski – Nawrocki [RELACJA NA ŻYWO]

Debata między kandydatem Koalicji Obywatelskiej Rafałem Trzaskowskim a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. Relacja na żywo.

REKLAMA