REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kościół Katolicki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wszystkie święta nakazane 2024

Wszystkie święta nakazane przez kościół katolicki w 2024 roku to w sumie 9 dni w roku. Jakie są święta nakazane? Obecność na mszy świętej w święto nakazane jest obowiązkowa. Czy można pójść do kościoła dzień wcześniej?

Dziś w Kościele katolickim Środa Popielcowa. Zgodnie z prawem kanonicznym, obowiązuje post ścisły (ilościowy)

Dziś w Kościele katolickim Środa Popielcowa, która rozpoczyna trwający 40 dni okres Wielkiego Postu. Zgodnie z prawem kanonicznym, w Środę Popielcową obowiązuje post ścisły (ilościowy).

Rozliczenie PIT 2023/2024. Darowizny kościelne - odliczenie podatkowe z limitem lub bez

Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) a także płacący ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, którzy wspierają finansowo swoją parafię lub inne podmioty kościelne, mają prawo odliczyć te darowizny od swojego dochodu (albo przychodu) przed opodatkowaniem. Pozwala to zapłacić niższy podatek dochodowy. Warto wiedzieć, że są dwie oddzielne ulgi kościelne – jedna nie ma żadnego limitu, a druga jest ograniczona limitem 6% dochodu. Jakie darowizny można odliczyć? Omówione w artykule zasady dotyczą zarówno rozliczenia za 2023 rok, a także dochodów uzyskanych w 2024 roku.

Kościół katolicki o pochówku zmarłych. Czy kremacja i rozrzucanie prochów są zgodne z wiarą chrześcijańską?

Kościół katolicki dopuszcza kremację pod warunkiem, że nie została wybrana z powodów sprzecznych z nauką chrześcijańską. Jeśli zmarły notorycznie żądał rozrzucenia własnych prochów w naturze, z powodów sprzecznych z wiarą, wówczas ksiądz może odmówić przeprowadzenia uroczystości pogrzebowych.

REKLAMA

Apostazja. Na czym polega i jak się jej dokonuje

Apostazja rozumiana jako wystąpienie ze wspólnoty religijnej jest możliwa po spełnieniu pewnych warunków. Jakie akty prawne regulują rezygnację z przynależności do kościoła lub związku wyznaniowego? Jakie formalności są konieczne dla osiągnięcia takiego celu? Czy apostazja jest nieodwracalna? Wyjaśniamy

Nowelizacja ustawy o komisji ds. pedofilii - Kościół bez kar za brak dostępu do akt

Prawo i Sprawiedliwość po cichu wprowadziło poprawkę wykreślającą karę grzywny za nieuzasadnioną odmowę przekazanie akt na żądanie komisji ds. pedofilii. W rezultacie komisja będzie mogła żądać od kościoła czy związku sportowego udostępnienia w terminie 30 dni informacji i dokumentów, ale nie będzie miała narzędzi by ten obowiązek wyegzekwować.

Nowelizacja ustawy o komisji ds. pedofilii - Kościół nie chce udostępniać akt

Projekt nowelizacji ustawy o komisji ds. pedofilii, skierowany do Sejmu w lipcu 2022 r. przez Kancelarię Prezydenta, zobowiązuje wszystkie podmioty do przekazania jej dokumentów w ciągu 30 dni, w tym również Kościół Katolicki. Episkopat zasłania się jednak konkordatem, konstytucją i tajemnicą kościelną.

Kościół Katolicki wyłączony spod nadzoru UODO

Okazuje się, że w zakresie skargi związanej z przetwarzaniem danych osobowych przez Kościół Katolicki nie można złożyć skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO). Jak wskazał bowiem Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 25 maja 2022 r., kompetencje do rozpatrywania skarg z tego zakresu posiada Kościelny Inspektor Danych Osobowych, nie UODO.

REKLAMA

Prawo kościelne a RODO [WYWIAD]

- Kościół nie może godzić się na usuwanie danych osób, które z niego występują, choćby dlatego, że zdarzają się nawrócenia i musi wiedzieć, jakie sakramenty przyjął wierny - mówi ks. prof. dr hab. Piotr Kroczek, kościelny inspektor ochrony danych

RODO a księgi kościelne. NSA: UODO nie może nakazać kurii czy parafii usunięcia danych osobowych

UODO nie może nakazać kurii czy parafii usunięcia danych osobowych - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny 25 maja 2022 r. Wyrok NSA zamyka apostatom możliwość odwoływania się do świeckiego organu.

REKLAMA