REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Lekarz

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Asystenci medyczni mogą wypisywać zwolnienia lekarskie w imieniu lekarzy

Lekarz może upoważnić do wystawiania zwolnienia lekarskiego pracowników placówek medycznych wykonujących zawód medyczny. Asystent medyczny tylko wprowadza dane do zwolnienia lekarskiego i je podpisuje. O szczegółach zwolnienia decyduje lekarz.

Obowiązkowe e-ZLA od 1 grudnia 2018 r.

Od 1 grudnia 2018 r. elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA) będą obowiązkowe. Obecnie lekarze wystawiają tradycyjne papierowe i e-zwolnienia lekarskie. Nowa forma zaświadczeń o niezdolności do pracy stanowi blisko 50% wszystkich wydawanych zwolnień.

Koniec z papierowymi zwolnieniami lekarskimi już 1 grudnia 2018 r.

Już od 1 grudnia 2018 r. lekarze oraz asystenci medyczni będą wystawiać elektroniczne zwolnienia lekarskie. Pacjent nie będzie miał już problemów z dostarczeniem pracodawcy papierowego zwolnienia podczas choroby.

Świadczenia opieki zdrowotnej poza kolejnością dla pacjentów niepełnosprawnych

Osoby posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności mogą skorzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej poza kolejnością. Jakie dokumenty powinien mieć przy sobie pacjent?

REKLAMA

Obowiązkowe dane dwóch przedstawicieli ustawowych dziecka w deklaracji POZ

Obowiązek podania danych dwóch przedstawicieli ustawowych małoletniego pacjenta pomógłby rozwiać wątpliwości personelu medycznego, czy osoba z którą małoletni stawił się w podmiocie leczniczym może wyrazić zgodę na udzielenie danego świadczenia w jego imieniu. Ministerstwo Zdrowia zaaprobowało zmiany zaproponowane w tym zakresie przez Rzecznika Praw Pacjenta.

Lekarz, pielęgniarka i dentysta w szkole 2018

W roku szkolnym 2018/2019 mają wejść w życie nowe zasady sprawowania opieki zdrowotnej i stomatologicznej nad uczniami. Celem zmian jest ułatwienie dzieciom dostępu do lekarza, stomatologa oraz pielęgniarki.

Nowa metoda podpisywania elektronicznych zwolnień lekarskich

ZUS udostępnił lekarzom bezpłatny certyfikat. Jak lekarz wystawi zwolnienie?

Darmowy certyfikat dla lekarzy wystawiających e-zwolnienia już dostępny

Od dnia 1 grudnia 2017 r. lekarze mogą skorzystać z nowej metody podpisywania elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA) - ZUS oferuje bezpłatny certyfikat dostępny na portalu PUE ZUS. Sprawdź jak uzyskać certyfikat z ZUS.

REKLAMA

Tajemnica lekarska do zmiany

To pacjent zadecyduje kto po jego śmierci będzie mógł zapoznać się z dokumentacją medyczną. Co się zmieni?

Na ostrym dyżurze nie ma kto pracować

Lekarze masowo wypowiadają klauzulę opt-out, która pozwala im pracować powyżej 48 godz. Nie ma kto dyżurować. Czy w najbliższym czasie znajdziemy pomoc lekarską na ostrym dyżurze?

Wgląd rodziny do dokumentacji medycznej zmarłego tylko za zgodą sądu

Szykują się zmiany w zakresie obowiązku zachowania w tajemnicy informacji związanych z pacjentem po jego śmierci. Komisja do Spraw Petycji proponuje by rodzina i bliscy zmarłego mieli dostęp do jego dokumentacji medycznej tylko  za zgodą sądu.

Legalność aborcji w Polsce

Aborcja polega na działaniu, mającym na celu przerwanie ciąży. Wyróżniamy aborcję legalną, unormowaną prawnie oraz aborcję nielegalną.

Tajemnica lekarska po śmierci pacjenta

Obowiązująca od sierpnia 2016 roku ustawa o zmianie ustawy Kodeks postępowania karnego, ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta budzi ostatnio coraz więcej kontrowersji. Do głosów krytycznych, obok środowiska lekarskiego, przyłączył się Rzecznik Praw Obywatelskich, wskazując na liczne uchybienia legislacyjne w zakresie unormowania obowiązku tajemnicy lekarskiej po śmierci pacjenta.

Gabinety stomatologiczne znowu w szkołach od 2018 r.

Ministerstwo zdrowia zapowiada powrót gabinetów stomatologicznych oraz gabinetów zdrowotnych do szkół. Jak powiedział Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł, pierwsze gabinety pojawią się w szkołach w 2018 r.

Elektroniczne zwolnienia lekarskie – 2018 r.

Do końca czerwca 2018 r. mają zniknąć papierowe zwolnienia lekarskie. Oznacza to, że od tego momentu lekarz będzie mógł wystawić pacjentowi zwolnienie lekarskie tylko w formie elektronicznej.

Prawo pacjenta do tajemnicy informacji z nim związanych

Czy jako pacjenci mamy zagwarantowane prawo do tajemnicy informacji z nami związanych? Czy osoby wykonujące zawód medyczny mogą informować media o stanie zdrowia znanych osób? Jakie są granice poufności w tym zakresie i czy ustają one wraz ze śmiercią pacjenta?

Koniec papierowych zwolnień lekarskich od połowy 2018 r.

Od 1 lipca 2018 r. nie będzie już można wystawiać papierowych zwolnień lekarskich. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę.

Papierowe zwolnienia lekarskie w obiegu aż do połowy 2018 r.

Papierowe zwolnienia lekarskie miały zniknąć z końcem roku 2017. Sejm zdecydował jednak, że papierowe zwolnienie lekarz będzie mógł wystawić aż do połowy 2018 r.

Zmiany w procedurze stwierdzania zgonu 2017 r.

Zmieniły się przepisy ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Wprowadzono do niej przepisy dotyczące procedury stwierdzania zgonu.

Zmiana zasad orzekania o śmierci mózgu przez lekarzy w 2017 r.

Nowelizacja w sprawie zasad orzekania o śmierci mózgu przez lekarzy została podpisana przez Prezydenta. Do tej pory prawo przewidywało procedurę z udziałem 3 lekarzy, natomiast zgodnie ze zmianami, aby stwierdzić śmierć mózgu wymagana będzie opinia dwóch lekarzy.

E-zwolnienia obowiązkowe od 2018 r.

Elektroniczne zwolnienia lekarskie wystawiane są od początku 2016 r. Do końca 2017 r. można stosować też dotychczas wypisywane druki zwolnień, ale od początku 2018 r. wszystkie zwolnienia obowiązkowo mają być wystawiane w formie elektronicznej.

Odpowiedzialność lekarza za błąd medyczny

Postępowanie lekarza niezgodne z aktualną wiedzą medyczną oraz niezachowanie przez niego należytej ostrożności może nieść za sobą poważne skutki nie tylko dla pacjenta, który może stracić zdrowie lub życie. Za błąd medyczny lekarzowi grozi nawet odpowiedzialność karna.

Kontrole zwolnienia lekarskiego przez ZUS coraz częstsze

ZUS może sprawdzić czy zwolnienie lekarskie jest prawidłowo wykorzystywane. Może także sprawdzić l4 pod kątem prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy.

Zabieg leczniczy bez zgody pacjenta

Lekarz może wykonać badanie, przeprowadzić zabieg lub udzielić innych świadczeń zdrowotnych, co do zasady, wyłącznie za zgodą pacjenta. Za wykonanie zabiegu bez uzyskania takiej zgody grozi odpowiedzialność karna – grzywna, kara ograniczenia wolności albo kara pozbawienia wolności do lat 2.

Błędy okołoporodowe - roszczenia

Błędy medyczne okołoporodowe wynikają z niestosowania się personelu medycznego do przyjętych procedur postępowania w trakcie prowadzenia pacjentki przez okres ciąży oraz w trakcie porodu, a ich skutki mogą dotykać zarówno matki jak i dziecka. Jakie roszczenia przysługują w przypadku zaistnienia błędu okołoporodowego?

Pakiet antykolejkowy

Pakiet antykolejkowy został przyjęty przez rząd na posiedzeniu w dniu 10 czerwca 2014 roku. Tzw. pakiet antykolejkowy dotyczy w głównej mierze skrócenia kolejek do lekarzy oraz ulepszenia procedur leczenia pacjentów z chorobami nowotworowymi.

Dobrowolne ubezpieczenia zdrowotne

System dobrowolnych ubezpieczeń zdrowotnych to odpowiedź na rosnące w Polsce wydatki na prywatną służbę zdrowia. Takie rozwiązanie jest praktykowane z powodzeniem w większości krajów europejskich. Jak ma wyglądać system dobrowolnych ubezpieczeń zdrowotnych?

Ochrona dóbr osobistych skazanego

Ochrona dóbr osobistych przysługuje każdemu człowiekowi, także skazanemu, na gruncie ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93). Do ochrony dóbr osobistych (godności i prywatności) odniósł się Trybunał Konstytucyjny w wyroku K 22/10. Naruszeniem godności skazanego jest obligatoryjna obecność funkcjonariusza w trakcie badania lekarskiego.

E-zwolnienia 2014

Już od stycznia 2014 roku funkcjonować będzie elektroniczny system zaświadczeń lekarskich, czyli nowy system wystawiania i przesyłania e-zwolnień.

Wystawienie karty zgonu - co z finansowaniem?

Zasady dotyczące wystawiania kart zgonu oraz finansowania związanych z tym kosztów powinny zostać ustawowo określone w sposób odpowiadający rzeczywistości społecznej, gospodarczej oraz administracyjnej. Takiego zdania jest Naczelna Izba Lekarska, która zwróciła się do premiera o podjęcie działań legislacyjnych w tej rawie.

Elektroniczny system zaświadczeń lekarskich

Elektroniczny system zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy to nowy, z założenia efektywny system wystawiania, jak i przesyłania e-zwolnień.

Zmiany w ustawie chorobowej

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt założeń ustawy uniemożliwiającej nadużywanie przepisów ustawy chorobowej.

Odpowiedzialność lekarza za nieudzielenie pomocy

Lekarz za nieudzielenie pomocy pacjentowi podlega odpowiedzialności karnej. Musi on bowiem udzielić fachowej pomocy niezależnie od tego, czy jest specjalistą w danej dziedzinie czy też nie.

U lekarza tylko PESEL. Jak działa eWUŚ?

Od początku stycznia 2013 r. u lekarza wystarczy okazać dokument zawierający numer PESEL np. dowód osobisty, prawo jazdy lub paszport.

eWUŚ czyli Elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców

System eWUŚ funkcjonuje od 1 stycznia 2013 r. W jaki sposób ma on ułatwić pacjentom dostęp do świadczeń? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.

W przychodni wystarczy PESEL

Zamiast druku RMUA wystarczy PESEL czy dowód osobisty. Takie zmiany deklaruje resort administracji.

Otrzymałeś nieprawidłową receptę? Zgłoś to do rzecznika!

Specjalne numery infolinii maja pomóc pacjentom, którzy maja problem z otrzymaniem prawidłowo wystawionej recepty.

Realizacja recept na leki refundowane

Zakup leków refundowanych może przysporzyć pacjentowi sporo kłopotów. Z jakimi problemami może spotkać się pacjent realizując receptę na lek refundowany?

Ustawa refundacyjna – nowelizacja

W dniu 9 lutego 2012 r. weszła w życie ustawa z dnia 13 stycznia 2012 r. o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 25.01.2012 r., poz. 95, dalej „nowelizacja”).

Badania lekarskie dla przyszłych kierowców

Badania lekarskie są nieodłącznym elementem starania się o prawo jazdy. Od ich wyniku zależy czy prawo jazdy będzie mogło być wydane oraz czy nie będzie posiadało ograniczeń.

Nowelizacja ustawy refundacyjnej

Nowa ustawa o refundacji leków weszła w życie 1 stycznia 2012 r. a już jest zmieniona. Nowelizację ustawy refundacyjnej podpisał prezydent.

Będą zmiany w refundacji leków

Rada Ministrów przyjęła projekt zmian w systemie refundacji leków. Wedle zmian lekarze nie będą karani za niewłaściwe wypisywanie recept.

Czy w izbie wytrzeźwień można stosować przymus bezpośredni?

Nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi ma umożliwić lekarzom w izbie wytrzeźwień zastosowanie takich środków przymusu bezpośredniego jak przymusowe podanie leku czy izolacja. Ta kwestia pozostaje jednak nieuregulowana w odniesieniu do szpitali ogólnych – tam lekarze nadal nie mają zbyt wielu praw w tym zakresie.

Jakie roszczenia za błąd lekarski? – cz. 3

W obliczu błędów podczas leczenia poszkodowani pacjenci mają możliwość skierowania określonych roszczeń. Jednym z nich jest zadośćuczynienie za doznaną krzywdę.

Jakie roszczenia za błąd lekarski? – cz. 1

W obliczu błędów podczas leczenia poszkodowani pacjenci mają możliwość skierowania określonych roszczeń. Adresatem może być zarówno szpital, jak i winny lekarz.

Jak ubiegać sie o odszkodowanie za błąd lekarza?

Pacjent, którego zdrowie ucierpiało z powodu błędu lekarza, może dochodzić swoich roszczeń. Jak dochodzić odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu spowodowany przez błąd lekarza?

Czy można zmusić pacjenta do szczepienia?

Poddawanie się szczepieniom ochronnym dotyczy każdej osoby, która przebywa na terytorium Polski. Jest to obowiązek, którego nieprzestrzeganie jest wykroczeniem i podlega karze grzywny. Czy można zmusić osobę do szczepienia?

Jaki będzie skład komisji medycznych?

W przypadku roszczeń odszkodowawczych za błąd lekarski pacjenci będą mogli kierować swoje wnioski do komisji medycznych. Jakie kompetencje przysługiwać będą komisjom medycznym w przypadku błędów lekarskich?

Kto ma prawo wglądu w dokumentację medyczną?

Każdy pacjent posiada indywidualną dokumentację medyczną. Znajdują się w niej informacje m.in. o tożsamości, podmiotach udzielających świadczeń zdrowotnych, stanie zdrowia i udzielanych pacjentowi świadczeniach. Kto ma wgląd do dokumentacji medycznej?

Jak można reklamować leki?

Głównym źródłem przychodów koncernów farmaceutycznych staje się sprzedaż leków bez recepty, napędzana poprzez reklamy w telewizji, radiu i Internecie. Reklama leków na receptę jest zakazana w przekazie publicznym i przez to skierowana jest głownie do lekarzy.

REKLAMA