REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Małżeństwo, Mediacja

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jakie uprawnienia ma arbiter w sądzie polubownym

Podobnie jak w mediacji gdzie główną postacią kontrolującą przebieg postępowania jest mediator tak w arbitrażu arbiter sprawuję pieczę nad właściwym tokiem rozstrzygnięciem sprawy. Arbitraż jednak posiada swoją odrębną charakterystykę, co wpływa na rolę arbitra w postępowaniu.

Co oznacza wykonalność ugody?

Niechęć przedsiębiorców wobec alternatywnych metod rozwiązywania sporu często wynika z fałszywych wyobrażeń na temat skuteczności mediacji bądź arbitrażu. W związku z możliwością poddania sporu pozasądowemu organowi i większej swobodzie w kształtowaniu możliwego porozumienia przez strony przedsiębiorcy uważają, że ugoda jest formą porozumienia się "na słowo", co, w przyszłości może zaowocować niedotrzymaniem jej warunków. Tymczasem w oczach prawa ugoda jest traktowana na równi z orzeczeniem sadowym.

Kiedy może dojść do mediacji?

Pomimo że, mediacja jest przedstawiana jako odformalizowany sposób rozwiązania sporu, strony powinny mieć na uwadze, że pewne kwestie dotyczące mediacji zostały zawarte w Kodeksie postępowania cywilnego, w odrębnym rozdziale obejmującym zarówno mediację jak i postępowanie pojednawcze. Jednym z najważniejszych regulacji jest wyznaczenie kryteriów rozpoczęcia mediacji.

Jakie zalety ma mediacja gospodarcza?

Prowadząc działalność gospodarczą przedsiębiorca nieraz będzie musiał stawiać czoła rozmaitym trudnościom, tymi rozgrywającymi się na wokandzie sądowej. Przyczyną takiej sytuacji jest wciąż popularne przekonanie, że proces sądowy jest jedynym i skutecznym rozwiązaniem dla powstałych sporów między przedsiębiorcami. Czy jednak na pewno?

REKLAMA

Wybierając mediację lub arbitraż - porada

Wielu przedsiębiorców w trakcie swojej działalności spotyka różnego rodzaju trudności, często spowodowane przez swoich kontrahentów. Zanim jednak udamy się do sądu, warto zastanowić się nad alternatywnymi metodami rozwiązywania lub rozstrzygania sporu.

Kto i gdzie może wnieść skargę na ważność małżeństwa?

Sprawy o orzeczenie nieważności małżeństwa należy kierować tylko i wyłącznie da sądów kościelnych, a nie do sądów państwowych, cywilnych. Pojawia się jednak pytanie do którego konkretnie sądu powinna być skierowana prośba o orzeczenie naszego małżeństwa za nieważnie zawarte?

Czy bierzmowanie jest konieczne przed ślubem?

Często zdarza się, że na szkolnej katechezie, czy w momencie kiedy narzeczeni przychodzą do parafialnej kancelarii chcąc prosić o udzielenie sakramentu chrztu księża mówią, że bez sakramentu bierzmowania nie będzie można zawrzeć ważnie ślubu.

Małżeństwo według prawa kanonicznego

Opisując sakrament małżeństwa na pierwszym miejscu należy powiedzieć, że jest to sakrament zawierany na całe życie i ustaje dopiero po śmierci jednego z małżonków, nie można go w żaden sposób rozwiązać, ani też udzielić rozwodu, dlatego też pojęcie „rozwód kościelny” jest jak najbardziej błędnym sformułowaniem.

REKLAMA

Odpowiedzialność za zobowiązania współmałżonka

Przepisy o odpowiedzialności za zobowiązania zaciągnięte przez jednego z małżonków istotnie ewaluowały w styczniu 2005r. Obecnie małżonek jest znacznie lepiej chroniony przed zobowiązaniami zaciągniętymi przez współmałżonka.

Rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków

Zasadniczą funkcją ustroju rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobków jest ochrona tego z małżonków, który z powodu wykonywania obowiązków rodzinnych lub z innych przyczyn, np. stanu zdrowia, nie mógł pracować zarobkowo i powiększać swego majątku bądź jego możliwości były ograniczone.

Odpowiedzialność małżonków za zobowiązania zwykłe i potrzeby rodziny

Zakres odpowiedzialności małżonków za zaciągane zobowiązania zależy od rodzaju tych zobowiązań. Oboje małżonkowie są odpowiedzialni solidarnie za zobowiązania zaciągnięte przez jednego z nich w sprawach wynikających z zaspokajania zwykłych potrzeb rodziny.

Czy ubezwłasnowolniony częściowo może zawrzeć związek małżeński

Ubezwłasnowolnienie częściowe z powodu choroby psychicznej albo niedorozwoju umysłowego nie jest kryterium ustawowym oceny zdolności do zawarcia małżeństwa.

Czy konkubent może być pełnomocnikiem procesowym

W określonych przypadkach partner z nieformalnego związku może być pełnomocnikiem strony w postępowaniu przed sądem cywilnym. Nie może być jednak pełnomocnikiem na takich zasadach, jak małżonek.

Pełnomocnik do zawarcia małżeństwa

W powszechnym przekonaniu nie wyobrażamy sobie, żeby zawrzeć małżeństwo bez osobistego stawiennictwa. Niemniej jednak Kodeks rodzinny i opiekuńczy daje możliwość zawarcia związku małżeńskiego przez pełnomocnika.

Warunki ustawowego upoważnienia małżonka do działania za współmałżonka

W literaturze prawniczej często pojawia się kontrowersja co do tego, czy wzajemna reprezentacja małżonków jest uprawnieniem, czy też obowiązkiem. Trafny wydaje się pogląd, że nie można mówić o obowiązku. reprezentacji, skoro ustawodawca stwierdza na mocy art. 29 Kodeks rodzinny i opiekuńczy, że „małżonek może za niego działać”, „może bez pełnomocnictwa pobierać przypadające należności”. Upoważnienie do działania za drugiego małżonka jest refleksem szeroko ujętego współdziałania małżonków i istniejącego między nimi zaufania.

Pozorna zgoda małżeńska

Wykluczenie ze związku małżeńskiego przymiotu nierozerwalności i jedności może być przyczyną nieważności małżeństwa.

Psychiczna niezdolność do małżeństwa

Psychiczna niezdolność do przyjęcia istotnych obowiązków małżeńskich jest częstym przypadkiem uprawdopodobnienia wady zgody małżeńskiej w procesie kościelnym.

Mediacja w spawach rozwodowych

Mediacja w sprawach rozwodowych ma na celu ułatwienie stronom dojścia do porozumienia, zaś rolą mediatora jest dążenie do uzyskania zgody pomiędzy stronami konfliktu.

Przyczyny niezdolności do zawarcia małżeństwa - przesłanki procesowe

Małżeństwo może zostać nieważnie zawarte na skutek braków dotyczących zgody małżeńskiej.

Wady dotyczące zgody małżeńskiej

Każda umowa, aby odniosła skutek prawny musi być zaakceptowana poprzez kontrahentów.

Zasady i procedury mediacji prowadzonej przez Inspekcję Handlową

Do zadań Inspekcji Handlowej należy m.in. podejmowanie mediacji w sprawach dotyczących sporów cywilnoprawnych między konsumentem a przedsiębiorcą, z wyłączeniem sporów dotyczących zakupu energii, usług bankowych, ubezpieczeniowych, pocztowych i telekomunikacyjnych, pośrednictwa finansowego, informatycznych, naukowo-badawczych, edukacyjnych oraz w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej.

Mediacje w sprawach rodzinnych

W sytuacji kiedy nie udaje nam się osobiście dojść do porozumienia w sprawach rodzinnych warto zastanowić się nad rozwiązaniem konfliktu za pomocą mediatora.

Mediacje w sprawach gospodarczych

Mediacja gospodarcza jest najbardziej efektywnym sposobem rozwiązywania sporów, gdyż osoby zainteresowane same decydują o jej ostatecznym wyniku, bez osobistego wkraczania na drogę sądową.

Mediacje sąsiedzkie

Celem mediacji sąsiedzkich jest uregulowanie stosunków między sąsiadami tj. między osobami, które się znają i na co dzień widują.

Mediacje konsumenckie

Mediacja jest alternatywną wobec sądowej metodą rozstrzygania sporów, umożliwiającą zaangażowanym w konflikt dwóm stronom osiągnięcie porozumienia.

Zawarcie małżeństwa przez pełnomocnika

Instytucja zawarcia małżeństwa przez pełnomocnika została wprowadzona do Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego na zasadzie wyjątku. Zasadą jest, że oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński nupturienci składają osobiście.

Mediacja w sprawach karnych z oskarżenia publicznego

Mediacja w sprawach karnych ma na celu pojednanie sprawcy z pokrzywdzonym,
zadośćuczynienie lub naprawienie szkody wyrządzonej przez sprawcę, zrozumienie przez sprawcę, jaką szkodę i krzywdę wyrządził pokrzywdzonemu, przyjęcie odpowiedzialności za popełnione czyny, oraz przywrócenie ładu społecznego.

Mediacja w sprawach nieletnich

Mediacja w sprawach nieletnich jest stosowana jako sposób rozwiązania sporu, w przypadku kiedy osoba pokrzywdzona doznała jakiejś straty lub została w inny sposób skrzywdzona przez nieletniego sprawcę.

Mediacja w sprawach karnych z oskarżenia prywatnego

Pozytywnie zakończone posiedzenie pojednawcze w spawach z oskarżenia prywatnego oznacza dla sprawcy umorzenie postępowania.

Mediacja przy sporach z zakresu zbiorowego prawa pracy

Mediacja jest procedurą, która poprzedza inne metody rozstrzygania sporów zbiorowych takie jak akcję strajkową lub w przypadku nieskorzystania z prawa do strajku postępowanie przed kolegium arbitrażu społecznego.Zgodnie z Ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych postępowanie mediacyjne jest obligatoryjne jeżeli rokowania nie zakończą się porozumieniem.

Dokumenty niezbędne do zawarcia małżeństwa konkordatowego

Jakie dokumenty są niezbędne do zawarcia małżeństwa konkordatowego? Małżeństwo konkordatowe to małżeństwo kościelne, które wywiera skutki cywilno - prawne.Instytucja ta została wprowadzona w 1998 r. kiedy to Stolica Apostolska podpisała z Polską ustawę konkordatową.

Ugoda sądowa

W przypadku kiedy konflikt pomiędzy stronami znalazł finał przed sądem, możliwe jest zawarcie ugody sądowej. Ma ona na celu skrócenie i zakończenie postępowania przed sądem pracy już w fazie postępowania wyjaśniającego.

Zdrada małżeńska jako przyczyna rozwodu

Ile kosztują mediacje?

Mediacje są dobrowolnym procesem nakierowanym na rozwiązanie powstałego sporu pomiędzy dwoma stronami. Mediacje mogą okazać się idealnym rozwiązaniem dla skonfliktowanych stron chcących uniknąć kosztownych i czasochłonnych sporów w sądzie.

Rekordowa liczba rozwodów w Polsce

W 2009 roku zanotowano w Polsce rekordową liczbę rozwodów. Blisko 72 tysiące par zdecydowało się na formalne rozstanie.

Ustalenie kontaktów z dzieckiem poprzez mediację

Jeśli rozwodzący się rodzice są gotowi ustalić wspólnie sposób pełnienia opieki rodzicielskiej nad dzieckiem po rozwodzie lub separacji, warto wypracować przy pomocy mediatora porozumienie. Sąd uwzględni takie porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka. Rodzice powinni przedstawić w sądzie zgodny wniosek o pozostawieniu władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom oraz porozumienie, dotyczące sposobu wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywania kontaktów z dzieckiem po rozwodzie.

Odpowiedzialność solidarna za podatek od nieruchomości

Decyzja podatkowa powinna być dostarczona obu współwłaścicielom (którymi są małżonkowie). W przeciwnym razie tylko jeden z nich będzie zobowiązany do zapłaty podatku od nieruchomości.

Ślub w nietypowych miejscach

Ślub można urządzić praktycznie w każdym miejscu. Wszystko zależy tylko od kreatywności przyszłych małżonków. Można powiedzieć sobie „tak” na zamku, dworku, na łonie natury czy 101 metrów pod ziemią w kopalni soli w Wieliczce, gdzie można zaprosić na uroczystość 400 gości! Przepisy nie stoją temu na przeszkodzie.

Rośnie liczba prawników - kanonistów

Liczba wniosków o unieważnienie małżeństwa z roku na rok rośnie w lawinowym tempie. W związku z rosnącym zainteresowaniem unieważnieniem małżeństw, w ogromnym tempie rośnie też liczba prawników - kanonistów zajmujących się tą dziedziną prawa kanonicznego.

Bezpłodność może być przyczyną rozwodu

Ogromny wpływ na rozkład pożycia pomiędzy małżonkami ma bezpłodność jednego z nich. Dążenie do posiadania dzieci jest jednym elementarnym celem małżeństwa - jego swoistym dopełnieniem.

Koniec tolerowania sprawców przemocy w domu

Sprawca przemocy w domu spędza sen z powiek nie jednej rodzinie. Wkrótce sejm przyjmie nowelizację ustawy o przemocy w rodzinie w wyniku której osoba dopuszczająca się aktów przemocy w rodzinie będzie przymusowo usuwana z własnego mieszkania.

Rodziny alkoholików nie będą pozostawione same sobie

Zgoda małżonka na darowiznę

Kodeks rodzinny i opiekuńczy wymienia czynności prawne, do których dokonania konieczna jest zgoda współmałżonka. Jedną z nich jest właśnie darowizna.

Zgoda małżonka na czynność prawną – kiedy potrzebna

Kodeks rodzinny i opiekuńczy nakłada na małżonków obowiązek współdziałania przy podejmowaniu decyzji. Są czynności prawne, których jednak nie dokonamy bez zgody małżonka.

Ile kosztuje rozwód?

Chcąc uzyskać rozwód należy liczyć się z poniesieniem znacznych kosztów. Poniesione nakłady można później odzyskać pod warunkiem, że umieści się stosowne żądanie w pozwie rozwodowym, sąd przychyli się do nich.

Porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej

Rozwód nie zawsze musi się skończyć walką o władzę rodzicielską nad wspólnymi małoletnimi dziećmi.

Nie można zakazać więźniowi zawarcia związku małżeńskiego

Nie można zakazać więźniowi zawarcia związku małżeńskiego opierając się na ocenie jakości związku i głębokości uczucia - orzekł Europejski Trybunał Praw Człowieka w sprawie w sprawie Jaremowicz przeciwko Polsce (24023/03)

Choroba psychiczna i niedorozwój umysłowy jako przyczyny unieważnienia małżeństwa

Osoby dotknięte chorobą psychiczną lub niedorozwojem umysłowym nie mogą zawrzeć małżeństwa. Jeżeli jednak stan zdrowia lub umysłu takiej osoby nie zagraża małżeństwu ani zdrowiu przyszłego potomstwa i jeżeli osoba ta nie została ubezwłasnowolniona całkowicie, sąd może jej zezwolić na zawarcie małżeństwa.

Jak uzyskać rozwód w Wielkiej Brytanii i Walii?

Emigracja zarobkowa to nie tylko wymierne korzyści finansowe. W bardzo wielu przypadkach doprowadza do rozpadu małżeństw. Aby uzyskać rozwód w Wielkiej Brytanii i Walii należy złożyć pisemny wniosek do tamtejszego sądu. Wystarczy, że uczyni to jeden z małżonków.

Czy mąż może przyjąć nazwisko żony

To, jakie nazwisko będziemy nosić po ślubie jest dla nas niezwykle istotne. Zgodnie z tradycją to żona przyjmuje nazwisko męża. Czy jednak musi tak być?

REKLAMA