reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Zawarcie małżeństwa > Zawarcie małżeństwa przez pełnomocnika

Zawarcie małżeństwa przez pełnomocnika

Instytucja zawarcia małżeństwa przez pełnomocnika została wprowadzona do Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego na zasadzie wyjątku. Zasadą jest, że oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński nupturienci składają osobiście.

Kto udziela zgody na zawarcie małżeństwa przez pełnomocnika

Zgodę na uczestnictwo pełnomocnika wyraża Sąd Rejowy w postępowaniu nieprocesowym.

Kiedy sąd zezwala na zawarcie małżeństwa przez pełnomocnika

Zgodnie z brzmieniem art. 6 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego sąd z ważnych powodów może zezwolić, żeby oświadczenie o wstąpieniu w związek małżeński zostało złożone przez pełnomocnika. Katalog ważnych powodów uzasadniających zawarcie związku małżeńskiego przez pełnomocnika nie jest zamknięty (kodeks nie zawiera ich enumeratywnego wyliczenia). W związku z tym przesłankę tę trzeba rozpatrywać w każdym przypadku z osobna. Zdanie to potwierdza Sąd Najwyższy, który w Uchwale Składu Siedmiu Sędziów Izy Cywilnej zauważył, że „Za ważne powody w rozumieniu art. 6 § 1 kro należy uznać tylko takie okoliczności, które w świetle zasad współżycia społecznego usprawiedliwiają odstąpienie od obowiązku jednoczesnego stawienia się przyszłych małżonków przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego dla złożenia oświadczenia, że wstępują ze sobą w związek małżeński. Żadna zatem z góry określona sytuacja osoby ubiegającej się o zezwolenie jej na złożenie przez pełnomocnika oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński, w szczególności także fakt jej zamieszkiwania za granicą oraz związane z tym trudności przyjazdu do Polski, nie mogą być same przez się uznane za ważne powody w rozumieniu powołanego wyżej przepisu”.

Zobacz serwis: Zawarcie małżeństwa

Forma udzielenia pełnomocnictwa

Pełnomocnictwo powinno być udzielone na piśmie z podpisem urzędowo poświadczonym i wymieniać osobę, z którą małżeństwo ma być zawarte.

Skutki udzielenia pełnomocnictwa

Pełnomocnik działa w imieniu przyszłego małżonka; dokonuje czynności prawnej, która powoduje zawarcie związku małżeńskiego przez reprezentowanego.

Konsekwencje wadliwego pełnomocnictwa

Małżeństwo może zostać unieważnione, jeżeli zostało zawarte przez pełnomocnika mimo braku stosownego zezwolenia sądu oraz w razie nieważności pełnomocnictwa albo jego skutecznego odwołania. Legitymowanym do żądania unieważnienia jest poza małżonkiem mocodawcą również prokurator. Powoływać się na wadliwe pełnomocnictwo można tylko wtedy, gdy małżonkowie nie podjęli wspólnego pożycia.

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 1964r. Nr 9 poz. 59 ze zmianami).

Zobacz też serwis: Sprawy rodzinne

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W niektórych przypadkach oświadczenie o wstąpieniu w  związkek małżeński można złożyć przez pełnomocnika
W niektórych przypadkach oświadczenie o wstąpieniu w związkek małżeński można złożyć przez pełnomocnika

CIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Fiszer

Starszy Specjalista ds. Projektów HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama