REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Notariusz, Dług

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak odebrać pieniądze od dłużnika? Poradnik

Co zrobić kiedy ktoś nie zwraca nam pożyczonych pieniędzy, a ponadto przestaje odbierać telefony. Co także zrobić z klientem, który nie zapłacił za wykonaną usługę? Jak odzyskać pieniądze? Zobacz poradnik.

Upadłość konsumencka - nowelizacja ustawy

W dniu 19 września 2014 roku prezydent podpisał nowelizację ustawy dotyczącej upadłości dłużników - konsumentów. Jakie zmiany i nowe zasady wprowadza ustawa w zasadach upadłości konsumenckiej?

Nie tylko długi można sprzedać

Sprzedaż wierzytelności wymagalnych jest sposobem na szybki zastrzyk gotówki . Kiedy firma, z powodu nieterminowego regulowania należności ze strony odbiorców, traci płynność finansową sprzedaż długu jest chyba najskuteczniejszym i najbardziej błyskawicznym sposobem podreperowania firmowych finansów. Sprzedaż długu to metoda na bezwarunkowe pozbycie się problemu – staje się on zmartwieniem tego, kto go kupił. Problem polega na tym, że cena długu nie wynika tylko z kwoty, na jaką on opiewa. Ważne jest także to, kiedy firma decyduje się go sprzedać.

Związek partnerski - umowa

Wiele spraw da się uregulować w drodze odpowiednich umów. Pokazuje to m.in. przykład zawartej przed notariuszem tzw. umowy partnerskiej.

REKLAMA

Uznanie długu jako okoliczność przerywająca bieg terminu przedawnienia

Co do zasady, wszelkie roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu. Znaczy to tyle, iż - pomimo upływu terminu przedawnienia - roszczenia te nadal pozostają wymagalne i mogą być dochodzone przed sądem, jednakże po upływie terminu przedawnienia ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie, może uchylić się od jego zaspokojenia, podnosząc właśnie zarzut przedawnienia.

Ograniczenie dziedziczenia długów spadkowych

Ograniczenie dziedziczenia długów spadkowych tylko do wysokości majątku spadku to główna zmiana wprowadzona nowelizacją kodeksu cywilnego. Zgodnie z przyjętym przez rząd projektem Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza ma być od 2015 r. zasadą prawa spadkowego.

Co robić, gdy dostałem pismo od komornika? Poradnik, krok po kroku

Co do zasady – długi należy spłacać. Są jednak takie sytuacje, kiedy płacić już nie musimy, np. długi przedawniły się. Co zatem należy zrobić, gdy dostaniemy pismo od komornika? Poniżej, krótki poradnik, krok po kroku.

Koniec dziedziczenia długów spadkowych

12 sierpnia 2014 r. (wtorek) rząd przyjął nowelizację prawa spadkowego, dotyczącą zasad dziedziczenia długów spadkowych. Zgodnie z przyjętym projektem w 2015 r. spadkobiorcy nie będą już dziedziczyli długów spadkowych zmarłego. Przyjmą bowiem spadek z dobrodziejstwem inwentarza.

REKLAMA

Kasa fiskalna dla prawnika od 2015 roku

Wchodzące w życie od 1 marca 2015 roku rozporządzenie ministra finansów nakłada na podmioty świadczące usługi prawne na rzecz klientów indywidualnych obowiązek posiadania kas fiskalnych. Proponowane zamiany obejmą obok prawników również doradców podatkowych. Jednak nie będą dotyczyć notariuszy (tylko w określonych przypadkach). Obligatoryjne kasy fiskalne mają służyć ochronie konsumentów, którzy często nie otrzymują potwierdzenia skorzystania z usług.

Jak dochodzić odpowiedzialności od poręczyciela?

Poręczenie to jedno z najczęściej spotykanych zabezpieczeń wierzytelności. Poręczenia może udzielić każda osoba fizyczna. Poręczenia może udzielić każda osoba fizyczna, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych, osoba prawna oraz tzw. ułomna osoba prawna, czyli podmiot, który nie posiada osobowości prawnej, ale ma zdolność prawną.

Jak odzyskać dług, gdy dłużnik wyzbywa się posiadanego majątku?

Gdy dłużnik w ustalonym terminie nie spłaca długu, a jednocześnie zaczyna pozbywać się majątku lub w inny sposób stawać się mniej wypłacalny, wierzyciel może podjąć kroki, które zagwarantują mu bezpieczeństwo zobowiązania. Kodeks cywilny nazywa takie rozwiązanie skargą pauliańską.

Upadłość konsumencka na nowych zasadach

Nowe zasady dotyczące upadłości konsumenckiej stanowią przedmiot prac Sejmu. Nowelizacja ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze ma na celu odformalizowanie procedury oraz zwiększenie skuteczności przepisów, które regulują zasady upadłości konsumenckiej.

Jak wyjść z długów?

W związku z kryzysem finansowym, którego najgorszą fazę podobno mamy już za sobą, wiele osób popadło w długi, czy to w wyniku złego inwestowania/ulokowania środków finansowych, czy też w wyniku utraty pracy. W takiej sytuacji najkorzystniej dla dłużnika jest „dogadać” się z wierzycielem, nawet jeżeli ten wszczął już postępowanie egzekucyjne u komornika.

Zakaz reklamy notariuszy

Notariusz jest osobą zaufania publicznego zobowiązaną do przestrzegania podstawowych zasad etyki zawodowej. Osobista reklama notariusza w jakiejkolwiek postaci jest zabroniona i uznana za czyn nieuczciwej konkurencji. Jednakże dozwolone jest zakładanie stron internetowych kancelarii notarialnych oraz umieszczanie tablic informujących o miejscu znajdowania się kancelarii.

Rozwód czy separacja?

Zanim para zdecyduje się na ostateczny krok, pewnym rozwiązaniem okazuje się separacja. Sąd może orzec o rozwodzie tylko jeśli rozkład małżeństwa jest „zupełny” i „trwały”.

Sejm przyjął pierwszą transzę deregulacji

Przyjęta ustawa dereguluje ostatecznie 50 zawodów podległych ośmiu Ministrom, nowelizuje 27 ustaw oraz obejmuje grupy zawodowe liczące ponad 535 tysięcy osób. w konsultacjach uczestniczyło 500 podmiotów.

Deregulacja w Sejmie

Deregulacja proponowana przez rząd objęłaby 50 zawodów. Ustawa o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów jest obecnie przedmiotem prac sejmowych.

Jak wyegzekwować dług?

Gdy dłużnik unika kontaktu, nie stosuje się do ponawianych wezwań do zapłaty, a kolejne monity nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, wtedy koniecznym jest wejście na drogę sądową. Celem postępowania sądowego jest bezwzględne uzyskanie tytułu egzekucyjnego, stanowiącego podstawę do dalszego ubiegania się o zwrot długu.

Odpowiedzialność spadkobiercy za długi do wartości stanu czynnego spadku

Brak oświadczenia spadkobiercy w przedmiocie przyjęcia lub odrzucenia spadku ma skutkować przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza, a nie - tak jak dotychczas - przyjęciem prostym bez ograniczenia odpowiedzialności za długi spadkowe. Zmiany takie zawiera projekt nowelizacji Kodeksu cywilnego, który obecnie znajduje się w Sejmie.

Czy notariusz może odmówić dokonania czynności notarialnych?

Notariusz może odmówić dokonania czynności notarialnych dotyczących obrotu wartościami majątkowymi

Umowa deweloperska krok po kroku

W celu nabycia prawa własności lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego sporządzamy umowę deweloperską. Umowa ta zobowiązuje dewelopera do ustanowienia prawa odrębnej własności i przeniesienia go na nabywcę po zakończeniu budowy, a nabywcę do spełnienia świadczenia pieniężnego na rzecz dewelopera.

Zrzeczenie się użytkowania wieczystego

Czy można zrzec się użytkowania wieczystego przez jednostronne oświadczenie woli? Odpowiedź nie jest tak oczywista.

Sprawdź umowę zanim ją podpiszesz

Zwrócenie uwagi społeczeństwa na ryzyka związane z zawieraniem umów finansowych, w tym przede wszystkim z zaciąganiem wysoko oprocentowanych, krótkoterminowych pożyczek tzw. „chwilówek” oraz z korzystania z usług finansowych, które nie podlegają szczególnemu nadzorowi państwa – to główny cel ruszającej dzisiaj kampanii społecznej „Nie daj się nabrać. Sprawdź, zanim podpiszesz”.

Sporządzone w Niemczech pełnomocnictwo do sprzedaży nieruchomości w Polsce

Czy pełnomocnictwo sporządzone w Niemczech, przy którym podpis mocodawcy jest notarialnie poświadczony, wystarcza do sprzedaży nieruchomości w Polsce?

Deregulacja przyjęta przez rząd

W obecnym projekcie ustawy deregulacji ma podlegać 50 zawodów. Nowelizacja została przyjęta przez Radę Ministrów.

Jakie sprawy załatwimy u notariusza?

Notariusz sporządza głównie akty notarialne. Czynności notarialne dokonywane przez notariusza mają charakter dokumentu publicznego.

Małżeństwo a odpowiedzialność za długi

Powstanie wspólności majątkowej wiąże się z powstaniem odpowiedzialności majątkowej małżonków za długi. Możliwe są jednak sytuacje, w którym mimo istnienia wspólności, za dług będzie odpowiadał jeden z małżonków w granicach swojego majątku osobistego.

Darowizna mieszkania- koszty notarialne

Umowa darowizny nieruchomości może być zawarta jedynie w formie aktu notarialnego. Pociąga to za sobą pewne koszty, których wysokość uzależniona jest od wartości rzeczy którą rozporządzamy.

Uwolnienie zawodów regulowanych

Przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości projekt ustawy deregulacyjnej ma ułatwić dostęp do 49 zawodów. W resorcie trwają prace nad kolejnymi 180 zawodami.

Zakres odpowiedzialności spadkobiercy w prawie podatkowym

Odpowiedzialności spadkobiercy rozciąga się w szczególności na zobowiązania podatkowe spadkodawcy, którymi są wynikające z obowiązku podatkowego zobowiązania podatnika do zapłacenia na rzecz Skarbu Państwa, województwa, powiatu albo gminy podatków w wysokości, w terminie oraz w miejscu określonych w przepisach prawa podatkowego.

Termin egzaminu adwokackiego, radcowskiego i notarialnego w 2012 r.

Znamy termin egzaminów zawodowych, do których latem 2012 r. przystąpią aplikanci adwokaccy, radcowscy i notarialni.

Odpowiedzialność cywilna notariusza

Podczas wykonywania czynności notarialnych notariusz powinien zachować szczególną staranność. Czasami jednak notariusze popełniają błędy. Na czym polega odpowiedzialność cywilna notariuszy?

Termin egzaminów na aplikacje w 2012 r.

Ministerstwo Sprawiedliwości podało termin egzaminu wstępnego na aplikacje prawnicze w 2012 r.

Gwarancja bezpieczeństwa w obrocie nieruchomościami

Wiele osób zamierzających zakupić lub sprzedać mieszkanie zastanawia się przede wszystkim nad zapewnieniem sobie bezpieczeństwa prawnego przy dokonywaniu transakcji kupna-sprzedaży nieruchomości. Podmioty te dla zapewnienia takiej gwarancji bezpiecznego obrotu nieruchomościami powinny skorzystać z usług notariusza.

Wynagrodzenie notariusza

Niemal każda osoba miała lub będzie miała kontakt z notariuszem. Konieczne jest to przede wszystkim przy zakupie domu, mieszkania czy innej nieruchomości. Do ceny zakupu nieruchomości trzeba jeszcze doliczyć opłaty u notariusza. Od czego uzależniona jest opłata u notariusza?

Kiedy można unieważnić akt notarialny?

Akt notarialny jest dokumentem urzędowym szczególnej formy, który poświadcza dokonanie czynności prawnej, przede wszystkim czynności zakupu nieruchomości. Jest on sporządzany przez notariusza, a nie zachowanie formy aktu notarialnego prowadzi do bezskuteczności czynności prawnej. W jakich okolicznościach można unieważnić akt notarialny oraz jak tego dokonać?

Unieważnienie aktu notarialnego

Akt notarialny w pewnych sytuacjach może zostać unieważniony. W jaki sposób tego dokonać? O czym pamiętać?

Jak napisać pozew o unieważnienie aktu notarialnego?

Unieważnienie aktu notarialnego może zostać dokonane na podstawie regulacji Kodeksu cywilnego dotyczących wad oświadczeń woli. Aby tego dokonać należy złożyć pozew do właściwego sądu. Co musi znaleźć się w pozwie o unieważnienie aktu notarialnego?

Długi spadkowe

Przez długi spadkowe należy rozumieć obowiązki majątkowe spadkodawcy, które nie wygasły wraz z jego śmiercią, lecz przeszły na spadkobierców, a także obowiązki, które pojawiły się w związku z dziedziczeniem, np. koszty pochówku czy koszty postępowania spadkowego.

Zarząd nieruchomością wspólną

Właściciele nieruchomości mogą wybrać zarząd lub zarządcę, któremu powierzą zarząd nieruchomością wspólną. Pełnomocnictwo udzielone przez właścicieli dla zarządu lub zarządcy powinno zostać sporządzone w formie aktu notarialnego.

Zapis windykacyjny a zachowek

Obowiązek wypłaty zachowku ciąży również na zapisobiercy windykacyjnym. Sam zapis wpływa zaś na ustalenie wartości zachowku. Jak domagać się zachowku od zapisobiercy?

Umowa przejęcia długu - WZÓR UMOWY

W umowie Przejemca przejmuje dług Dłużnika i zobowiązuje się do jego uregulowania, przez co Dłużnik zostaje z długu zwolniony.

Umowa przystąpienia do długu - WZÓR UMOWY

Przystępujący zobowiązuje się, iż przystępuje do długu Dłużnika i staje się wraz z nim odpowiedzialny solidarnie wobec wierzyciela.

Zapis windykacyjny a podatek

Czy zapłacimy podatek od zapisu windykacyjnego? Odpowiedź wskazuje ustawa o podatku od spadków i darowizn.

Rejestr testamentów

Z inicjatywy samorządu notarialnego powstał rejestr testamentów. Od 5 października 2011 r. każdy może umieścić w bazie informację o sporządzonym przez siebie testamencie.

Notarialny rejestr testamentów od 5 października

Elektroniczny rejestr testamentów rusza 5 października 2011 r. Zamieszczenie testamentu w bazie będzie dobrowolne.

Wstępne wyniki na aplikacje prawnicze

Znane są pierwsze wyniki egzaminów wstępnych na aplikacje prawnicze. Najgorzej wypadły egzaminy na aplikację notarialną, które zdało jedynie około 15 proc. kandydatów

Co warto wiedzieć o testamencie notarialnym?

Testament notarialny to jeden z testamentów zwykłych. Jest on najbezpieczniejszą dla testatora formą, gdyż pozwala, przy pomocy notariusza, rozporządzić swoim majątkiem.

Rekordowa liczba chętnych na aplikacje prawnicze 2011

10 sierpnia 2011 r. upłynął termin do składania przez kandydatów wniosków o dopuszczenie do egzaminów wstępnych na aplikacje: adwokacką, radcowską, notarialną oraz komorniczą. Egzaminy wstępne odbędą się w sobotę 24 września 2011 r. o godzinie 11.00, równocześnie na terenie całego kraju.

Dług gruntowy i hipoteka w prawie niemieckim

Dług gruntowy nie jest prawem akcesoryjnym i jest bardziej elastyczny w porównaniu do hipoteki. Hipoteka ( Hypothek) jako ograniczone prawo rzeczowe na nieruchomości została w dużej części w niemieckiej praktyce wyparta przez Grundschuld.

REKLAMA