REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zapis windykacyjny a zachowek

Wioleta Matela
Testament notarialny./ Fot. Fotolia
Testament notarialny./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Obowiązek wypłaty zachowku ciąży również na zapisobiercy windykacyjnym. Sam zapis wpływa zaś na ustalenie wartości zachowku. Jak domagać się zachowku od zapisobiercy?

Czy zapisobierca windykacyjny jest odpowiedzialny za wypłatę zachowków?

Taka odpowiedzialność zapisobiercy windykacyjnego rzeczywiście istnieje. W przypadku bowiem, gdy uprawniony nie może otrzymać od spadkobiercy należnego mu zachowku, może żądać od osoby, na rzecz której został uczyniony zapis windykacyjny doliczony do spadku sumy pieniężnej potrzebnej do uzupełnienia zachowku.

REKLAMA

Zapisobierca windykacyjny jest zobowiązany do wypłaty tej sumy jedynie w granicach wzbogacenia, będącego skutkiem zapisu windykacyjnego. Gdy zaś zapisobierca windykacyjny sam uprawniony jest do zachowku, ponosi on odpowiedzialność względem innych osób uprawnionych do zachowku tylko do wysokości nadwyżki przekraczającej jego własny zachowek.

Warto pamiętać, iż odpowiedzialność kilku zapisobierców windykacyjnych względem uprawnionego do zachowku jest solidarna.

Czy zapis windykacyjny ma wpływ na wysokość zachowku?

Przy ustalaniu udziału spadkowego stanowiącego podstawę do obliczania zachowku, uwzględnia się także spadkobierców niegodnych oraz tych, którzy spadek odrzucili. Nie uwzględnia się jednak spadkobierców, którzy zrzekli się dziedziczenia lub zostali wydziedziczeni.

Zobacz również: Czym jest wydziedziczenie?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Przy obliczaniu samego zachowku nie uwzględnia się poleceń oraz zapisów zwykłych. Do spadku dolicza się jednak darowizny (z wyjątkiem drobnych darowizn zwyczajowo w danych stosunkach przyjętych oraz dokonanych przed więcej niż dziesięciu laty licząc wstecz od otwarcia spadku, darowizn na rzecz osób nie będących spadkobiercami albo uprawnionymi do zachowku). Dolicza się tu również zapisy windykacyjne poczynione przez spadkodawcę.

W jaki sposób ustalić wartość przedmiotu darowizny lub zapisu windykacyjnego? W przypadku zapisu windykacyjnego uwzględniamy jego stan z chwili otwarcia spadku, a ceny z chwili ustalania zachowku.

Roszczenie przeciwko osobie obowiązanej do uzupełnienia zachowku z tytułu otrzymanych od spadkodawcy zapisu windykacyjnego lub darowizny przedawnia się z upływem lat pięciu od otwarcia spadku.

Kto jest uprawniony do zachowku?

Prawo do zachowku przysługuje zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby uprawnieni do spadku z ustawy, a zostali pominięci w testamencie.

REKLAMA

Wysokość zachowku zależy od osoby uprawnionego. I tak, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny jest małoletni, zachowek przysługuje w wysokości dwóch trzecich wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym. W innych zaś przypadkach stanowi połowę takiego udziału.

Roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku przysługuje, jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu.

Zobacz również: Krok po kroku jak napisać pozew o zachowek?

Krótko o zapisie windykacyjnym

To nowa instytucja prawa cywilnego, przepisy dotyczące zapisu windykacyjnego obowiązują od 23 października 2011 r. Dzięki tego rodzaju zapisowi spadkodawca może postanowić, iż oznaczona osoba nabędzie przedmiot zapisu już z chwilą otwarcia spadku. Zapis windykacyjny może być jednak poczyniony jedynie w testamencie notarialnym. Jego przedmiotem mogą być rzeczy oznaczone co do tożsamości, zbywalne prawa majątkowe, przedsiębiorstwo, gospodarstwo rolne, ustanowienie na rzecz zapisobiercy użytkowania lub służebności.

Zobacz również serwis: Spadki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
"Edukacja z wojskiem" - 6 maja wystartuje pilotażowy program dla uczniów. Zajęcia z żołnierzami odbędą się w blisko 3,5 tys. szkół podstawowych i ponadpodstawowych

"Edukacja z wojskiem", czyli pilotażowy program dla uczniów, potrwa od 6 maja do 20 czerwca. Zajęcia z żołnierzami odbędą się w blisko 3,5 tys. szkół podstawowych i ponadpodstawowych. List intencyjny w tej sprawie podpisali minister edukacji Barbara Nowacka i wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz w Szkole Podstawowej nr 323 im. Polskich Olimpijczyków na warszawskim Ursynowie.

1000 zł na kolonie letnie dla dzieci i młodzieży urodzonych od 01 stycznia 2007 roku do 31 grudnia 2018 roku w 2023 r. Co w 2024 r.?

W 2023 r. dzieci i młodzież, które urodziły się między 01 stycznia 2007 roku a 31 grudnia 2018 roku mogły liczyć na dofinansowanie w wysokości 1000 zł. Taki wypoczynek finansowany był ze środków Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników. Co z 2024 r.?

Czy do każdej restauracji można zabrać psa? Co na to sanepid? Sprawdź, jakie są zasady i do kogo należy ostatnie słowo w tej sprawie.

Pozycja zwierząt domowych w ostatnich latach znacząco wzrosła, a rynek zoologiczny nieustająco się rozwija. Jednak, czy zwierzęta mogą i powinny bez ograniczeń towarzyszyć nam w przestrzeni publicznej?

Projekt o związkach partnerskich. Kotula: Decyzja w ciągu tygodnia lub dwóch

Minister ds. równości, Katarzyna Kotula, zapowiedziała, że decyzja dotycząca projektu ustawy o związkach partnerskich, czy będzie to projekt rządowy czy poselski, zostanie podjęta w ciągu najbliższego tygodnia lub dwóch. Kotula podkreśliła, że nadal będzie przekonywać posłów PSL do poparcia tej inicjatywy.

REKLAMA

Jak długo musi trwać małżeństwo, żeby ZUS wypłacił rentę rodzinną? Te osoby nabędą prawo do świadczeń po zmarłym małżonku

Renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny. Aby nabyć prawo do niej, muszą oni spełnić określone warunki. Jak długo musi trwać małżeństwo, żeby ZUS zgodził się wypłacić rentę?

Matura 2024 r.: Rekomendacje egzaminatorów dla maturzystów

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała rekomendacje egzaminatorów dla maturzystów. Sprawdź na co zwracać uwagę i co polecają egzaminatorzy. Jakie rekomendacje egzaminatorów?

500 zł za MWh – tyle ma kosztować prąd w II połowie 2024 r. Najubożsi mogą liczyć na bon energetyczny, reszta będzie musiała płacić pełną cenę

Rząd przedstawił założenia ustawy o bonie energetycznym. W II połowie 2024 r. będzie obowiązywać maksymalna cena energii elektrycznej dla gospodarstw w wysokości 500 zł za MWh. Na wsparcie w postaci bonu będą mogły liczyć osoby narażone na ubóstwo energetyczne.

Babciowe a aktywność zawodowa. Kiedy w praktyce świadczenie „aktywni rodzice w pracy” będzie przysługiwało?

Babciowe. Kiedy w praktyce świadczenie „aktywni rodzice w pracy” będzie przysługiwało? Jakie są warunki dotyczące aktywności zawodowej?

REKLAMA

Maksymalna cena prądu dla gospodarstw domowych 2024 - od lipca 500 zł za 1 MWh. Nie będzie limitów zużycia. O ile wzrosną rachunki?

Cena maksymalna za energię elektryczną dla gospodarstw domowych wzrośnie w II połowie 2024 roku do 500 zł za 1 MWh (obecnie ta cena maksymalna wynosi 412 zł). Tak wynika z założeń projektu ustawy o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych innych ustaw - opublikowanych 16 kwietnia 2024 r. To podwyżka o ok. 20 proc. ale cena prądu ma udział ok. 50-60% w całej kwocie rachunku za prąd. Zatem nasze rachunki za energię elektryczną wzrosną od lipca 2024 r. o ok. 13 proc. Co bardzo ważne maksymalna cena energii elektrycznej w wysokości 500 zł za MWh dotyczyć będzie wszystkich gospodarstw domowych. Nie będą stosowane w II połowie 2024 roku limity zużycia energii elektrycznej, jak to jest obecnie. Taką informację przekazała 17 kwietnia 2204 r. minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

Nie wszyscy ósmoklasiści i maturzyści otrzymają świadectwa w 2024 r. Kto nie dostanie świadectwa?

Nie wszyscy ósmoklasiści i maturzyści otrzymają świadectwa w 2024 r. Kto nie dostanie świadectwa? Czy wstrzymywanie uczniom wydawania świadectw jest dopuszczalne?

REKLAMA