reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Postępowanie spadkowe > Co robić, gdy dostałem pismo od komornika? Poradnik, krok po kroku

Co robić, gdy dostałem pismo od komornika? Poradnik, krok po kroku

Co do zasady – długi należy spłacać. Są jednak takie sytuacje, kiedy płacić już nie musimy, np. długi przedawniły się. Co zatem należy zrobić, gdy dostaniemy pismo od komornika? Poniżej, krótki poradnik, krok po kroku.

Bardzo często zdarza się, że nagle przy porannej kawie listonosz przynosi list od komornika. Po kilku chwilach zaskoczenia oraz z wyrazem twarzy pod tytułem "a o co chodzi", dowiadujemy się, że mamy dług z roku 1999. Mało kto z nas pamięta, czego to wtedy nie dopłaciliśmy (kablówka, telefon?). Potem zaczynamy główkować - czy był proces sądowy? Dlatego poniżej dla zagubionych przedstawiamy poradnik działania krok po kroku, w sytuacji otrzymania pisma od komornika.

Zobacz również: Doręczenia pism z postępowaniu cywilnym

Nie panikuj zawsze coś można zaradzić. Jeżeli jesteś w stanie, po przeczytaniu tych wskazówek, sam to zrobić - działaj. Jeżeli nie - jak najszybciej udaj się do profesjonalnego prawnika (radcy prawnego, adwokata).

Tytuł wykonawczy

Dokładnie przeczytaj co otrzymałeś. Jeżeli jest to pismo od komornika, jest na nim jego nazwisko, siedziba i zwykle telefon (we wtorki większość z nich odbiera telefony w inne dni różnie). Jeśli jest akurat wtorek możesz zadzwonić i spytać o tzw. tytuł wykonawczy (czyli nakaz zapłaty, czyli orzeczenie sądu na mocy którego wszczęto egzekucję).

Nakazy zapłaty sądy wydają na posiedzeniach niejawnych bez udziału stron i doręczają na adres wskazany w pozwie. Jeżeli listonosz na kopercie napisał "adresat nie podjął w terminie" to sąd po upływie 14 dni uprawomocnia nakaz i przekazuje go do komornika. Jeśli jest napisane "wyprowadził się/ nieznany" sąd nie może uprawomocnić nakazu.

Na doręczonym piśmie od komornika jest napisane na podstawie jakiego tytułu wykonawczego wszczęto egzekucję i kto jest wierzycielem. A jest nim zwykle firma skupująca długi z Luxemburga, Piły, Warszawy, o której nigdy nie słyszeliście. Kupiła ona dług w pakiecie z innymi długami, tzn. worek z długami np. wart nominalnie 1.000.000 zł za który płaci np. 50.000 zł i windykuje. Tam w tym worku jest wszystko i dług osób już dawno zmarłych, przedawnione długi (takie których płacić nie trzeba).

Zażalenie na nadanie klauzuli wykonalności

W ciągu 7 dni od odbioru pierwszego listu od komornika można złożyć zażalenie na nadanie klauzuli wykonalności nakazowi zapłaty lub wyrokowi zaocznemu. Zażalenie możemy złożyć,  jeżeli nigdy nie otrzymaliśmy zawiadomienia z sądu (np. z powodu zmiany adresu).

Piszemy do sądu wniosek o doręczenie nakazu na adres prawidłowy i składamy sprzeciw w ciągu 14 dni od dnia otrzymania nakazu z pozwem.

Poniżej przedstawiamy przykład wypełnienia formularz sprzeciwu. Co prawda w postępowaniu przed e- sądem wystarczy oświadczyć, iż pozwany sprzeciwia się nakazowi. Jednak przed sądem właściwym, do którego e-sąd przekaże sprawę już to nie wystarczy. Dlatego od razu warto podać argumentację jak w przykładzie.

POBIERZ: Przykładowy (wypełniony) formularz sprzeciwu

Przywrócenie terminu

Jeżeli adres w pozwie był prawidłowy ale i tak nie odebraliśmy pierwszego pisma z sądu, z powodu np. długiego urlopu wypoczynkowego, konieczny będzie wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia sprzeciwu składany wraz z samym sprzeciwem.

Warto pamiętać, że w 90 proc. przypadków długi są przedawnione (nie trzeba więc ich płacić) a sama sprawa jest do wygrania. 

Polecamy serwis: Sprawy spadkowe

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Adrian Goska

Radca prawny, prawnik zarządzający Kancelarii Radców Prawnych Goska&Gortat.

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Co robić, gdy dostałem pismo od komornika?/ fot. Fotolia
Co robić, gdy dostałem pismo od komornika?/ fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bil

Kancelaria Bil specjalizuje się w obsłudze prawnej biznesu. Zajmuje się doradztwem prawnym na rzecz przedsiębiorców na wszystkich płaszczyznach prowadzonej przez nich działalności gospodarczej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama