| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Co nowego > Upadłość konsumencka - nowelizacja ustawy

Upadłość konsumencka - nowelizacja ustawy

W dniu 19 września 2014 roku prezydent podpisał nowelizację ustawy dotyczącej upadłości dłużników - konsumentów. Jakie zmiany i nowe zasady wprowadza ustawa w zasadach upadłości konsumenckiej?

Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej podpisał nowelę o upadłości konsumenckiej, co oznacza, że po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia tej ustawy zmianie ulegnie ustawa prawo upadłościowe i naprawcze, ustawa o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.

Przesłanki upadłości konsumenckiej

Na podstawie zmienionych przepisów, konsumenci dużo łatwiej będą mogli ogłosić swoją upadłość. Nowe przepisy zdecydowanie łagodzą rygory ogłoszenia tego typu upadłości, wyłączając taką możliwość tylko dla tych osób, które popadły w kłopoty z powodu winy umyślnej lub rażącej niedbałości.

Nowelizacja zakłada, że w szczególnych okolicznościach będzie istniała możliwość umorzenia nawet wszystkich zobowiązań dłużnika – konsumenta, bez zaspokojenia wierzycieli i ustalenia planu spłat długu. Powyższe rozwiązanie będzie mogło być stosowane w przypadku, gdy osobista sytuacja dłużnika – konsumenta w jednoznaczny, nie budzący wątpliwości sposób będzie wskazywać, iż nie jest on zdolny do dokonywania jakichkolwiek spłat w ramach planu spłaty wierzycieli. W takim wypadku sąd winien umorzyć zobowiązania upadłego bez ustalania planu spłaty.

Jak ogłosić upadłość konsumencką?

Upadłość konsumencka - poradnik

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Upadłość konsumencka a mieszkanie

Zgodnie z nowymi przepisami, jeżeli dłużnik zawrze układ ze swoimi wierzycielami, zostanie mu zagwarantowane, że będzie mógł zachować swoje mieszkanie w zamian za ustalony za zgodą większości wierzycieli indywidualny plan spłat. Zmiana przewiduje, że maksymalny czas na spłatę zobowiązań upadłego nie może przekroczyć 3 lat (obecnie jest to 5 lat). Jeżeli dłużnik zdecyduje się na sprzedaż mieszkania, celem pokrycia zobowiązań, wówczas będzie mu przysługiwała większa niż dotychczas suma na pokrycie kosztów wynajmu lokalu mieszkalnego – z obecnej 12-krotności średniego czynszu najmu wzrośnie ona do 24-krotności średniego czynszu najmu.

Ponadto, upadłość będzie możliwa nawet w sytuacji, w której dłużnik będzie miał tylko jednego wierzyciela, co obecnie nie jest możliwe.

Koszty postępowania upadłościowego

Zmiana przepisów spowoduje znaczące obniżenie kosztów całej procedury ogłaszania upadłości konsumenckiej. Opłata stała przy przystąpieniu do procedury upadłościowej ma być obniżona do 30 zł (obecnie jest to 200 zł). Co więcej, będzie istniała możliwość zaciągnięcia przez dłużnika swego rodzaju „pożyczki” od Skarbu Państwa na opłacenie i tak już niskich opłat sądowych. Wspomniana „pożyczka” ma być wówczas spłacana z majątku dłużnika po jego likwidacji, lub w szczególnych sytuacjach nawet darowana w całości.

Autor: Małgorzata Suchecka, radca prawny, Buszan Augustyniak Suchecka Adwokat Radcowie Prawni Spółka partnerska

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

BSWW Legal & Tax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »