reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Koniec dziedziczenia długów spadkowych

Koniec dziedziczenia długów spadkowych

12 sierpnia 2014 r. (wtorek) rząd przyjął nowelizację prawa spadkowego, dotyczącą zasad dziedziczenia długów spadkowych. Zgodnie z przyjętym projektem w 2015 r. spadkobiorcy nie będą już dziedziczyli długów spadkowych zmarłego. Przyjmą bowiem spadek z dobrodziejstwem inwentarza.

Rząd 12 sierpnia 2014 r. przyjął rozwiązania, które mają chronić spadkobierców przed niespodziewaną odpowiedzialnością za długi spadkowe.

Prawo spadkowe na nowych zasadach

Odpowiedzialność za długi spadkowe

Chodzi o to, aby spadkobiercy, którzy nie znają prawa na temat dziedziczenia, nie stawali się odpowiedzialni za długi zmarłego. W praktyce spadkobiercy, nawet o tym nie wiedząc, często wraz ze spadkiem dziedziczą zobowiązania po zmarłym, np. kredyty bankowe, zaciągnięte pożyczki, zaległości czynszowe, itp.

Ograniczona odpowiedzialność za długi

Aby to zmienić zaproponowano wprowadzenie jako zasady, odpowiedzialności spadkobierców za długi spadkowe z tzw. dobrodziejstwem inwentarza. Oznacza to, że spadkobierca zamiast dziedziczyć spadek z wszystkimi długami zmarłego, będzie odpowiadał za nie tylko do wysokości przejętego majątku. Według nowych przepisów, jeśli spadkobierca w ciągu 6 miesięcy (od kiedy dowiedział się o śmierci spadkodawcy), nie złoży oświadczenia o odrzuceniu spadku lub nie złoży oświadczenia o przyjęciu spadku wprost – będzie to równoznaczne z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza, czyli ograniczeniem odpowiedzialności za długi.

Testament ustny – zmiany w prawie spadkowym

Zasady ustalania stanu majątku spadkowego

Dla spadkobiercy konsekwencją przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza będą korzystne zmiany w zasadach ustalania stanu majątku spadkowego. Obecnie ustala go komornik sądowy, co dla spadkobierców oznacza bardzo wysokie koszty, ponieważ z reguły korzysta on z usług biegłych rzeczoznawców. Zaproponowano zatem, aby spadkobiercy mogli sami składać – w sądzie lub u notariusza – „prywatny” wykaz inwentarza, sporządzony na formularzy przygotowanym przez ministra sprawiedliwości. Ponieważ nowe przepisy chronią też prawa wierzycieli spadkodawcy, to jeśli nie zgadzaliby się oni z wykazem inwentarza sporządzonym przez spadkobierców, wówczas spis inwentarza sporządzałby na  wniosek wierzycieli – tak jak obecnie –  komornik.

Kiedy oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku jest nieważne?

reklama

Czytaj także

Źródło:

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Zdjęcia

Koniec dziedziczenia długów spadkowych / fot. Fotolia
Koniec dziedziczenia długów spadkowych / fot. Fotolia

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bartłomiej Ślawski

Country Manager VMware w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama