reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pomoc prawna > U prawnika > Kasa fiskalna dla prawnika od 2015 roku

Kasa fiskalna dla prawnika od 2015 roku

Wchodzące w życie od 1 marca 2015 roku rozporządzenie ministra finansów nakłada na podmioty świadczące usługi prawne na rzecz klientów indywidualnych obowiązek posiadania kas fiskalnych. Proponowane zamiany obejmą obok prawników również doradców podatkowych. Jednak nie będą dotyczyć notariuszy (tylko w określonych przypadkach). Obligatoryjne kasy fiskalne mają służyć ochronie konsumentów, którzy często nie otrzymują potwierdzenia skorzystania z usług.

Obowiązkowa kasa fiskalna dla prawników

Nałożony przez projektowane przez Ministerstwo Finansów rozporządzenie obowiązek prowadzenia ewidencji fiskalnej obejmie zawody prawnicze, dentystyczne, lekarskie, kosmetyczne, gastronomiczne i mechaniczne. Znaczenia nie będzie miała już wysokość osiąganego rocznie obrotu. Ich sytuacja zostanie zrównana z innymi zawodami, które ten obowiązek miały wprowadzony już wcześniej – np. taksówkarze.

Kasa fiskalna a obrót

Do tej pory prawnicy zwolnieni byli z konieczności posiadania kas fiskalnych, jeśli ich roczny obrót nie przekraczał 20 tysięcy złotych albo ewentualnie przy przekroczeniu tej kwoty, w przypadku płatności na konto bankowe i jej odpowiednie opisanie.

Wchodzące w życie zmiany oznaczają, że wszyscy prawnicy świadczący usługi na rzecz podmiotów fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej będą musieli ewidencjonować je w kasach fiskalnych, bez względu na sposób płatności.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Kasy fiskalne dla mechaników, lekarzy i prawników

Kasa fiskalna nie u notariusza

Jeżeli chodzi o notariuszy, to nie będą oni musieli ewidencjonować w kasie usług, ale tylko w zakresie czynności objętych wpisem do repetytorium A i P, jeżeli ustalony 20 tysięczny limit obrotów nie zostanie przekroczony, albo jeśli płatność będzie wykonana w formie bezgotówkowej. Usługi świadczone w innych formach będą musiały być realizowane przy użyciu kasy fiskalnej.

Prawnicy rozpoczynający działalność gospodarczą

Ułatwienie natomiast ustawodawca wprowadza dla zaczynających działalność na rynku prawników. W przypadku rozpoczęcia świadczenia usług prawnych dopiero w roku 2015, prawnicy będą zwolnieni z obowiązku korzystania z kas fiskalnych przez około 2 miesiące od miesiąca, w którym zaczną świadczyć swoje usługi.

Ministerstwo zapewnia, że podatnikom, którzy rozpoczynają ewidencjonowanie przy pomocy kas fiskalnych swoich usług, zrefunduje znaczną część kosztów ich zakupu. Ma to mieć pozytywny skutek zarówno na pewność obrotu świadczoną przez przedsiębiorców, jak i bezpieczeństwo klientów. W praktyce oznacza to, że od 1 marca 2015 r. każdy klient kancelarii prawnej będzie mógł domagać się wydania paragonu, potwierdzającego fakt skorzystania z usług prawniczych.

Polecamy serwis: Prawo pracy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 16.09.2014

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kasa fiskalna dla prawnika od 2015 roku/ fot. Fotolia
Kasa fiskalna dla prawnika od 2015 roku/ fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Posyniak

Kancelaria Radcy Prawnego Jacek Posyniak specjalizuje się przede wszystkim w prawie karnym niosąc pomoc prawną osobom zatrzymanym w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa i to zarówno sprawcom, jak i pokrzywdzonym. Kancelaria zajmuje się także m.in. sprawami z zakresu prawa rodzinnego, drogowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama