Udzielanie dalszego pełnomocnictwa przez doradcę podatkowego
28 maja 2010
Doradcy podatkowi będą mogli z mocy samego prawa udzielać dalszego pełnomocnictwa innemu doradcy, a także adwokatowi czy radcy prawnemu. Nowelizacja ustawy o doradztwie podatkowym znajduje się w Senacie.
Skutki procesowe śmierci pełnomocnika
27 maja 2010
Pełnomocnictwo - mimo braku w tym zakresie wyraźnego przepisu - wygasa również w razie śmierci pełnomocnika, a gdy była nim osoba prawna - w razie jej ustania.
Co trzeba wiedzieć o pełnomocnictwie?
25 maja 2010
Czynności prawne mogą być dokonywane przez pełnomocnika. Kodeks cywilny rozróżnia trzy rodzaje pełnomocnictw: ogólne, rodzajowe i szczególne, zależnie od rodzaju czynności jaką ma wykonać pełnomocnik. W jakiej formie należy udzielić pełnomocnictwa, kiedy potrzebna jest szczególna forma pełnomocnictwa?
Jak przygotować pełnomocnictwo do odrzucenia spadku
20 maja 2010
Spadkobierca może odrzucić spadek za pomocą ustanowionego pełnomocnika. Do jego ustanowienia wymagana jest forma szczególna. Pobierz wzór pełnomocnictwa.
Jak starać się o pełnomocnika z urzędu?
12 maja 2010
19 kwietnia 2010 zmieniły się zasady ustanawiania pełnomocnika z urzędu w postępowaniu cywilnym. Strona (uczestnik postępowania) chcący uzyskać pomoc z urzędu nie musi już uzyskać zwolnienia od kosztów sądowych – musi jedynie wykazać, że nie stać jej na opłacenie pełnomocnika z wyboru.
Pełnomocnictwo do odrzucenia spadku
13 kwi 2010
Jeśli spadkobierca nie może osobiście złożyć świadczenia w przedmiocie odrzucenia spadku, może udzielić pełnomocnictwa do tej czynności.
Zawarcie małżeństwa przez pełnomocnika
21 mar 2010
Instytucja zawarcia małżeństwa przez pełnomocnika została wprowadzona do Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego na zasadzie wyjątku. Zasadą jest, że oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński nupturienci składają osobiście.
Faks nie zastępuje formy pisemnej
18 mar 2010
Dla zachowania formy pisemnej nie jest wystarczające przesłanie podpisanego oświadczenia za pomocą faksu. Minimalnym wymogiem jest własnoręczny podpis.
Kto może być pełnomocnikiem strony w postępowaniu przed sądem pracy
11 mar 2010
Pracodawca jak i pracownik mogą dochodzić swoich praw przed sądem osobiście lub poprzez pełnomocnika.
Prawo zamówień publicznych a pojęcie pełnomocnika i konsorcjum
18 lut 2010
Zgodnie z przepisami prawa zamówień publicznych, więcej niż jeden wykonawca może ubiegać się o wykonanie danego zamówienia. Konieczne jest wtedy zawarcie stosownej umowy i wyznaczenie pełnomocnika.
Nieprawidłowe pełnomocnictwo jako przyczyna rozwiązania małżeństwa
01 sty 2010
Ostatnią wymienioną przez kodeks rodzinny i opiekuńczy przesłanką unieważnienia małżeństwa jest źle sporządzone pełnomocnictwo. Jak wiadomo bowiem, w szczególnych okolicznościach małżeństwo może zostać zawarte przez pełnomocnika.
Pełnomocnik będzie doręczał wszystkie pisma stronie przeciwnej
04 gru 2009
Zbliża się uchwalenie nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego, zmieniającego treść art. 132 kpc. Nowelizację przyjął już Sejm, po ewentualnych poprawkach Senatu i podpisie Prezydenta, ustawa wejdzie w życie po 3 miesiącach od ogłoszenia.
Adwokat jako pełnomocnik przed sądem
19 paź 2009
Adwokat to zawód polegający na świadczeniu pomocy prawnej. Jednym z głównych zadań adwokatów jest zastępstwo procesowe w sprawach karnych i cywilnych.
Kiedy warto skorzystać z pomocy radcy prawnego?
19 paź 2009
Radca prawny to profesjonalny pełnomocnik. Jest to prawnik, który za wynagrodzeniem zastępuje strony toczących się postępowań. Radca prawny sporządza również pisma procesowe w tym pozew i apelację.
Pełnomocnicy przed sądem gospodarczym
19 paź 2009
Przedsiębiorca nie musi sam występować przed sądem. W celu dochodzenia swoich praw może ustanowić pełnomocnika. Nie każdy jednak może być pełnomocnikiem przed sądem cywilnym. Kwestię tę dosyć szczegółowo reguluje kodeks postępowania cywilnego.
Co trzeba wiedzieć o pełnomocnictwie?
19 paź 2009
Strony w postępowaniu gospodarczym mogą być reprezentowane przez pełnomocników. Każdy pełnomocnik musi posiadać umocowanie do dokonywania czynności w procesie. Przed sądem musi legitymować się dokumentem pełnomocnictwa.
Wadliwe pełnomocnictwo
12 sie 2009
Czynność prawna podjęta przez pełnomocnika nie mającego (de facto) umocowania nie musi być nieważna- może zostać potwierdzona przez rzekomego mocodawcę (jest czynnością prawną kulejącą).
Pełnomocnictwo u notariusza
22 cze 2009
Jeżeli chcemy udzielić pełnomocnictwa do sprzedaży lub kupna nieruchomości, to udajemy się do notariusza w celu spisania aktu notarialnego pełnomocnictwa.
Pełnomocnictwo
18 cze 2009
Pełnomocnictwo-jest to czynność prawna, która upoważnia określoną osobę do dokonywania w jej imieniu konkretnych czynności prawnych określonych w pełnomocnictwie. Jest to jednostronne oświadczenie woli. Dla udzielenia pełnomocnictwa, którego konieczne jest zachowanie formy pisemnej pod rygorem nieważności,
Pełnomocnictwo
18 cze 2009
Pełnomocnictwo-jest to czynność prawna, która upoważnia określoną osobę do dokonywania w jej imieniu konkretnych czynności prawnych określonych w pełnomocnictwie. Jest to jednostronne oświadczenie woli. Dla udzielenia pełnomocnictwa, którego konieczne jest zachowanie formy pisemnej pod rygorem nieważności,
Czy partner może być pełnomocnikiem
01 cze 2009
Osoba nam bliska – partner życiowy, może mieć większe obeznanie w przepisach prawa – nie może jednak co do zasady reprezentować nas przed sądem.
Czy muszę mieć pełnomocnika w postępowaniu egzekucyjnym
07 maja 2009
Komornik wszczął w mojej sprawie postępowanie egzekucyjne. Ma wyrok sądu przeciwko mnie. Przed sądem nie miałam adwokata. Broniłam się sama. Czy do reprezentowania przed komornikiem potrzebny mi jest prawnik?
Co warto wiedzieć o pełnomocnictwie
06 maja 2009
Pełnomocnik to osoba zastępująca nas przy jakiejś czynności. Pełnomocnik może zastępować nas przy zawieraniu umowy, w sprawach urzędowych a także przed sądem. Ustanowienie pełnomocnika jest bardzo przydatne gdy sami nie mamy czasu na dokonanie czynności prawnej lub gdy nie mamy ku temu stosownej wiedzy.
Głosowanie przez pełnomocnika
05 maja 2009
Czy mogę upoważnić pełnomocnika do oddania za mnie głosu w wyborach?
Udzielanie pełnomocnictwa
07 kwi 2009
Pragnę udzielić pełnomocnictwa do zawarcia umowy. Jaką formę powinno mieć takie pełnomocnictwo i co powinno zawierać umocowanie?
Co to jest umowa zlecenie
20 mar 2009
W codziennym życiu zawieramy bardzo dużo umów różnego rodzaju. Kupujemy sprzęty, żywność, naprawiamy samochód, ale także zawieramy umowy ze szkołą językową czy też ze szkołą nauki jazdy. Umowy tego fachowo nazywają się umowami zlecenia. Spójrz czym one się charakteryzują.
Adwokat z urzędu
20 mar 2009
Z uwagi na ciężką sytuację materialną, sąd przyznał mi pełnomocnika z urzędu. W ostatnim czasie moje dochody poprawiły się - dostałem pracę. Czy nadal mogę bezpłatnie korzystać z usług przyznanego mi adwokata?
Pełnomocnik z urzędu w sprawach cywilnych
11 mar 2009
Nie każdego stać na profesjonalnego pełnomocnika. Jednakże interesy każdego powinny być w procesie cywilnym dobrze reprezentowane. Wychodząc naprzeciw tym dwóm oczywistym prawdom ustawodawca wprowadził instytucję adwokata z urzędu.
Ustanowienie pełnomocnika
05 lut 2009
Ustanowienie pełnomocnika bywa przydatne. Zwłaszcza gdy sami nie możemy zawrzeć jakiejś umowy.
Prokura czyli szczególne pełnomocnictwo
05 lut 2009
Prokurent to specyficzny pełnomocnik. Z samej istoty stosunku prokury wynikają jego szeroki zakres upoważnienia. Nie każdy również może ustanowić prokurę.
Śmierć pełnomocnika
04 lut 2009
Wytoczyłem pozew przeciwko mojemu dłużnikowi. Sprawę w sądzie prowadzi wynajęty przeze mnie adwokat. Jednak w ostatnim czasie zostałem poinformowany o jego śmierci . Co w takiej sytuacji powinienem zrobić?
Wypowiedzenie pełnomocnictwa
14 sty 2009
W toku postępowania sądowego strony mogą być reprezentowane przez pełnomocników. Pełnomocnikiem w postępowaniu mogą być przede wszystkim adwokaci i radcowie prawni. Jednakże gdy stronie nie odpowiada sposób działania pełnomocnika może on pełnomocnictwo wypowiedzieć.
Pełnomocnictwo
29 gru 2008
W związku z zamiarem kupna samochodu osobowego, udzieliłem pełnomocnictwa znajomemu, który zaoferował , iż sprowadzi mi wybrany przeze mnie samochód z Niemiec po atrakcyjnej cenie. Po powrocie do kraju kolega oświadczył, iż wbrew naszym wcześniejszym ustaleniom kupił samochód innej marki. Nie jestem zadowolony z wyboru samochodu, co w takiej sytuacji mogę zrobić?
Przymus adwokacko radcowki
11 gru 2008
W niektórych sprawach strona może działać jedynie przez pełnomocnika. Pełnomocnikiem natomiast może być tylko adwokat albo radca prawny.
Zawarcie umowy przez pełnomocnika
28 lis 2008
Zdarza się, że chcemy zawrzeć umowę ale nie stają nam na drodze pewne przeszkody. Przeszkodzić może nam choroba albo pilny wyjazd służbowy. W takiej sytuacji możemy ustanowić pełnomocnika, który podpisze umowę za nas.
Czy żona musi mieć pełnomocnictwo
27 lis 2008
Jestem na chorobowym i nie mogę sam odebrać swojego wynagrodzenia. Czy w związku z tym może tego dokonać moja małżonka? Czy potrzebne jest jakieś pełnomocnictwo?
Pełnomocnictwo
08 sie 2008
Pełnomocnictwo upoważnia do działania w imieniu innej osoby. Zakres działań jest uzależniony treścią pełnomocnictwa.
Pełnomocnictwo
08 sie 2008
Pełnomocnictwo upoważnia do działania w imieniu innej osoby. Zakres działań jest uzależniony treścią pełnomocnictwa.
Kto może być pełnomocnikiem procesowym?
07 sie 2008
Pełnomocnictwo procesowe jest szczególnym rodzajem upoważnienia. Pozwala ono wskazanej osobie na występowanie przed sądem w imieniu mocodawcy. Nie każdy może być jednak pełnomocnikiem – kodeks postępowania cywilnego zawiera katalog osób, które mogą występować w sądzie w imieniu innych.
Jakie koszty ponosimy w postępowaniu cywilnym
07 sie 2008
Postępowanie cywilne jest generalnie drogie. Już samo wniesienie pozwu co do zasady powoduje powstanie kosztów (wpis). Dodatkowo, strona przegrywająca sprawę musi zwrócić przeciwnikowi koszty pełnomocnika (adwokata, radcy prawny), a także straty jakie poniósł przyjeżdżając do sądu.