reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Informacje ogólne > Śmierć pełnomocnika

Śmierć pełnomocnika

Wytoczyłem pozew przeciwko mojemu dłużnikowi. Sprawę w sądzie prowadzi wynajęty przeze mnie adwokat. Jednak w ostatnim czasie zostałem poinformowany o jego śmierci . Co w takiej sytuacji powinienem zrobić?  

Kodeks postępowania cywilnego normuje skutki śmierci pełnomocnika w art. 175. Zgodnie z nim sąd powinien zawiadomić stronę o śmierci pełnomocnika i wezwać ją do osobistego stawiennictwa.

Zgodnie z poglądami doktryny śmierć pełnomocnika nie stanowi przyczyny zawieszenia postępowania ( wyjątek stanowi tu art.1751 w przypadku przymusu adwokacko-radcowskiego) lecz prowadzi do wstrzymania rozpoznania sprawy, która może toczyć się dalej dopiero po doręczeniu stronie niestawającej na rozprawę lub posiedzenie wezwania. Doręczenie musi nastąpić w miejscu rzeczywistego zamieszkania strony.

Ponieważ strona powinna mieć czas na ustanowienie nowego pełnomocnika, śmierć pełnomocnika jest uważana za ważną przyczynę, która może stanowić podstawę odroczenia posiedzenia sądowego. Prowadzenie postępowania w tym wypadku mogłoby bowiem skutkować nieważnością postępowania ze względu na pozbawienie możności obrony praw. Zatem dopóki nie ustanowi Pan nowego pełnomocnika sprawa nie powinna się toczyć, a posiedzenie czy rozprawa mogą zostać odroczone

Natomiast w przypadku śmierci adwokata lub radcy prawnego, skreślenia z listy adwokatów lub radców prawnych, utraty możliwości wykonywania zawodu albo utraty zdolności procesowej, gdy zastępstwo stron przez adwokatów lub radców prawnych jest obowiązkowe, sąd obligatoryjnie zawiesza postępowanie z urzędu, wyznaczając odpowiedni termin do wskazania innego adwokata lub radcy prawnego.

Podstawa prawna: art. 156,175, 1751, 214, 379 kpc.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Kosiński Adwokaci i Radcowie Prawni

Ekspert prawa nieruchomości, prawa budowlanego oraz projektów infrastrukturalnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama