reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Informacje ogólne > Śmierć pełnomocnika

Śmierć pełnomocnika

Wytoczyłem pozew przeciwko mojemu dłużnikowi. Sprawę w sądzie prowadzi wynajęty przeze mnie adwokat. Jednak w ostatnim czasie zostałem poinformowany o jego śmierci . Co w takiej sytuacji powinienem zrobić?  

Kodeks postępowania cywilnego normuje skutki śmierci pełnomocnika w art. 175. Zgodnie z nim sąd powinien zawiadomić stronę o śmierci pełnomocnika i wezwać ją do osobistego stawiennictwa.

Zgodnie z poglądami doktryny śmierć pełnomocnika nie stanowi przyczyny zawieszenia postępowania ( wyjątek stanowi tu art.1751 w przypadku przymusu adwokacko-radcowskiego) lecz prowadzi do wstrzymania rozpoznania sprawy, która może toczyć się dalej dopiero po doręczeniu stronie niestawającej na rozprawę lub posiedzenie wezwania. Doręczenie musi nastąpić w miejscu rzeczywistego zamieszkania strony.

Ponieważ strona powinna mieć czas na ustanowienie nowego pełnomocnika, śmierć pełnomocnika jest uważana za ważną przyczynę, która może stanowić podstawę odroczenia posiedzenia sądowego. Prowadzenie postępowania w tym wypadku mogłoby bowiem skutkować nieważnością postępowania ze względu na pozbawienie możności obrony praw. Zatem dopóki nie ustanowi Pan nowego pełnomocnika sprawa nie powinna się toczyć, a posiedzenie czy rozprawa mogą zostać odroczone

Natomiast w przypadku śmierci adwokata lub radcy prawnego, skreślenia z listy adwokatów lub radców prawnych, utraty możliwości wykonywania zawodu albo utraty zdolności procesowej, gdy zastępstwo stron przez adwokatów lub radców prawnych jest obowiązkowe, sąd obligatoryjnie zawiesza postępowanie z urzędu, wyznaczając odpowiedni termin do wskazania innego adwokata lub radcy prawnego.

Podstawa prawna: art. 156,175, 1751, 214, 379 kpc.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Waldemar Żuchowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama