reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Pełnomocnictwo > Wadliwe pełnomocnictwo

Wadliwe pełnomocnictwo

Czynność prawna podjęta przez pełnomocnika nie mającego (de facto) umocowania nie musi być nieważna- może zostać potwierdzona przez rzekomego mocodawcę (jest czynnością prawną kulejącą).

Kiedy pełnomocnictwa nie udzielono bądź przekroczono jego zakres

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na sytuacje, w której osoba działająca jako pełnomocnik- nie jest (faktycznie) w ogóle umocowana do reprezentowania danej osoby lub jego umocowanie nie obejmuje dokonywanej czynności. Możemy mieć z taką sytuacją do czynienia m.in.:

  • w razie wadliwego wydania pełnomocnictwa (np. brak wymaganej formy lub oświadczeń- np. dwóch członków zarządu),
  • w razie oszustwa (tj. pełnomocnik tylko podaje się za przedstawiciela);
  • nieskuteczności pełnomocnictwa w określonym zakresie (np. pełnomocnictwa do dokonania określonych czynności, z których część wymaga pełnomocnictwa w szczególnej formie); 
  • nie dysponuje pełnomocnictwem do danej czynności (szczególnym), które jest wymagane przy danej umowie (np. do sprzedaży przedsiębiorstwa, czy nieruchomości).

W takich sytuacjach, czynność podjęta przez rzekomego pełnomocnika (falsus procurator) jest tzw. czynnością prawną kulejącą (negotium claudicans), wymagającą dla swojej ważności potwierdzenia przez osobę do tego uprawnioną. Do tego czasu czynność prawna wiąże w pewnym stopniu strony – jej bezskuteczność jest zawieszona- do czasu zatwierdzenia lub zaprzeczenia czynności przez mocodawcę.

Wyjątkiem od tej zasady jest czynność podjęta bez umocowania przez agenta (w związku z umową agencyjną). Jeśli agent zawarł umowę bez umocowania lub przekraczając jego zakres, umowę uważa się za potwierdzoną, jeżeli dający zlecenie nie zaprzeczy zawarciu umowy, niezwłocznie po otrzymaniu wiadomości o podjęciu wadliwej czynności prawnej przez agenta.

Zgoda mocodawcy

Zgoda (rzekomego) mocodawcy może być wyrażona w dowolnej formie (nawet dorozumianej)- ustawodawca nie narzucił również żadnego terminu na jej wyrażenie. Druga strona umowy, chcąc wyklarować sytuację, może wyznaczyć tej osobie określony (odpowiednio długi) termin na akceptację umowy lub jej zaprzeczenie. W przypadku braku reakcji w wyznaczony terminie umowa(podobnie jak w przypadku sprzeciwu) staje się zupełnie bezskuteczna (niebyła) – druga strona umowy uwalnia się od zobowiązań z nią związanych.

POBIERZ WZÓR: Pełnomocnictwo szczególne

Jeśli mocodawca zatwierdzi czynność dokonaną przez rzekomego pełnomocnika (kiedy np. jego brak umocowania jest efektem pomyłki, a nie celowego działania)- zgoda ma skutek wsteczny aż do daty zawarcia danej umowy przez pełnomocnika (skutek ex tunc).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sylwia Jezierska

Radca prawny/Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama