REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wadliwe pełnomocnictwo

Subskrybuj nas na Youtube
Kiedy pełnomocnictwo jest wadliwe?
Kiedy pełnomocnictwo jest wadliwe?

REKLAMA

REKLAMA

Czynność prawna podjęta przez pełnomocnika nie mającego (de facto) umocowania nie musi być nieważna- może zostać potwierdzona przez rzekomego mocodawcę (jest czynnością prawną kulejącą).

Kiedy pełnomocnictwa nie udzielono bądź przekroczono jego zakres

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na sytuacje, w której osoba działająca jako pełnomocnik- nie jest (faktycznie) w ogóle umocowana do reprezentowania danej osoby lub jego umocowanie nie obejmuje dokonywanej czynności. Możemy mieć z taką sytuacją do czynienia m.in.:

REKLAMA

  • w razie wadliwego wydania pełnomocnictwa (np. brak wymaganej formy lub oświadczeń- np. dwóch członków zarządu),
  • w razie oszustwa (tj. pełnomocnik tylko podaje się za przedstawiciela);
  • nieskuteczności pełnomocnictwa w określonym zakresie (np. pełnomocnictwa do dokonania określonych czynności, z których część wymaga pełnomocnictwa w szczególnej formie); 
  • nie dysponuje pełnomocnictwem do danej czynności (szczególnym), które jest wymagane przy danej umowie (np. do sprzedaży przedsiębiorstwa, czy nieruchomości).

REKLAMA

W takich sytuacjach, czynność podjęta przez rzekomego pełnomocnika (falsus procurator) jest tzw. czynnością prawną kulejącą (negotium claudicans), wymagającą dla swojej ważności potwierdzenia przez osobę do tego uprawnioną. Do tego czasu czynność prawna wiąże w pewnym stopniu strony – jej bezskuteczność jest zawieszona- do czasu zatwierdzenia lub zaprzeczenia czynności przez mocodawcę.

Wyjątkiem od tej zasady jest czynność podjęta bez umocowania przez agenta (w związku z umową agencyjną). Jeśli agent zawarł umowę bez umocowania lub przekraczając jego zakres, umowę uważa się za potwierdzoną, jeżeli dający zlecenie nie zaprzeczy zawarciu umowy, niezwłocznie po otrzymaniu wiadomości o podjęciu wadliwej czynności prawnej przez agenta.

Zgoda mocodawcy

Zgoda (rzekomego) mocodawcy może być wyrażona w dowolnej formie (nawet dorozumianej)- ustawodawca nie narzucił również żadnego terminu na jej wyrażenie. Druga strona umowy, chcąc wyklarować sytuację, może wyznaczyć tej osobie określony (odpowiednio długi) termin na akceptację umowy lub jej zaprzeczenie. W przypadku braku reakcji w wyznaczony terminie umowa(podobnie jak w przypadku sprzeciwu) staje się zupełnie bezskuteczna (niebyła) – druga strona umowy uwalnia się od zobowiązań z nią związanych.

POBIERZ WZÓR: Pełnomocnictwo szczególne

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Jeśli mocodawca zatwierdzi czynność dokonaną przez rzekomego pełnomocnika (kiedy np. jego brak umocowania jest efektem pomyłki, a nie celowego działania)- zgoda ma skutek wsteczny aż do daty zawarcia danej umowy przez pełnomocnika (skutek ex tunc).

Czynność jednostronna (czyli nie wymagająca przyjęcia przez adresata- np. złożona wobec odpowiedniego organu publicznego) dokonana przez rzekomego pełnomocnika jest nieważna, chyba że osoba, wobec której złożył on oświadczenie woli godzi się na jego działanie bez umocowania. W takiej sytuacji stosuje się przepisy art. 103 kc – opisanego w paragrafach wcześniejszych. Brak zgody lub milczenie oznacza w tym wypadku nieważność jednostronnej czynności prawnej.

Skutki sprzeciwu mocodawcy w stosunku do osoby trzeciej

W braku potwierdzenia ten, kto zawarł umowę w cudzym imieniu, obowiązany jest do zwrotu tego, co otrzymał od drugiej strony w wykonaniu umowy, oraz do naprawienia szkody (np. kosztów zawarcia umowy, czy kosztów związanych z nią – np. kredytu bankowego), którą druga strona poniosła przez to, że zawarła umowę nie wiedząc o braku umocowania lub o przekroczeniu jego zakresu. Przepis ten wyłącza więc roszczenia odszkodowawcze strony, która wiedząc o błędnym umocowaniu dokonała danej czynności (np. licząc na późniejsze potwierdzenie przez mocodawcę).

Jeśli umowa zostanie potwierdzona przez (domniemanego) mocodawcę- pełnomocnik musi wydać mu wszystko to co otrzymał od drugiej strony- zgodnie z przepisami o prowadzeniu cudzych spraw bez zlecenia.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co kandydaci na Prezydenta RP zamierzają zmienić w ochronie zdrowia? Szczegółowa relacja debaty prezydenckiej Trzaskowski-Nawrocki z dnia 23 maja 2025 r. [wybory prezydenckie w 2025 r.]

W dniu 23 maja br. w Telewizji Polskiej, odbyła się debata prezydencka z udziałem dwóch kandydatów II tury wyborów prezydenckich w 2025 r. – Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego. Była ona podzielona na sześć bloków tematycznych, wśród których jednym była ochrona zdrowia. W tym segmencie, każdy z kandydatów udzielił odpowiedzi na trzy pytania przeciwnika. Oto szczegółowa relacja.

Po jakim czasie nie można odwołać darowizny?

Termin na odwołanie przekazanej darowizny jest dość krótki. Od czego zależy? Kiedy jest możliwe odwołanie darowizny?

Kiedy złożenie przysięgi przez nowo wybranego prezydenta RP? [WYBORY 2025]

Zgodnie z art. 128 Konstytucji, kadencja prezydenta RP rozpoczyna się w dniu objęcia przez niego urzędu. Pytanie brzmi: co to dokładnie oznacza i kiedy ten moment następuje? Kto stwierdza ważność wyborów na prezydenta RP?

Tusk obiecuje: Kwota wolna wzrośnie do 60 tys. zł, ale nie w tym roku

Premier Donald Tusk nie owija w bawełnę: podniesienie kwoty wolnej od podatku to jego priorytet, ale w 2025 roku Polacy nie mają na co liczyć. „To moja twarda obietnica – zrealizuję ją w tej kadencji” – zapowiada. Warunek? Deficyt musi trzymać się w ryzach, bo inaczej grozi nam utrata miliardów z UE.

REKLAMA

Tydzień, maksymalnie dwa. Wielu pracowników nie czeka dłużej na wynik rekrutacji

6 na 10 badanych pracowników fizycznych deklaruje, iż maksymalny czas rekrutacji, jakiego oczekują od potencjalnego pracodawcy, to dwa tygodnie. Tak wynika z badania „Rynek pracowników fizycznych”, przeprowadzonego na zlecenie serwisu Pracuj.pl.

Obniżenie wieku emerytalnego dla kolejnej grupy zawodowej już w 2026 r.? Resort pracy daje minus Senatorom [PROJEKT]

Trwają prace nad obniżeniem wieku emerytalnego dla kolejnej grupy zawodowej. Chodzi o projekt nowelizacji o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy o emeryturach pomostowych wniesiony przez senatorów 18 grudnia 2024 r. Projekt trafił do sejmu na początku maja 2025 r.

Specjalny dodatek z ZUS trafił do 133,6 tys. osób w Polsce. Sprawdź konto

Specjalny dodatek z ZUS trafił do 133,6 tys. osób w Polsce. Warto zweryfikować swoje konto, ponieważ w wielu przypadkach ZUS wypłacił świadczenie automatycznie, bez składania wniosku. Wielu osobom należą się bowiem z urzędu dodatkowe pieniądze i to nie miało, bo z wyrównaniem od stycznia i z uwzględnieniem marcowej waloryzacji.

Zmiany w e-ZLA już od 15 czerwca 2025 r. Zwolnienia lekarskie będą wyłącznie akceptowane w protokole HTTP/1.1

Od 15 czerwca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wymusi korzystanie wyłącznie z protokołu HTTP/1.1 przy przesyłaniu elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA). O co chodzi z tą zmianą techniczną? ZUS odpowiada: Pacjenci mogą czuć się spokojnie.

REKLAMA

Niemcy ujawnili ilu mają migrantów. To już ponad jedna czwarta mieszkańców

Ilu migrantów jest u naszego zachodniego sąsiada? Z danych ujawnionych przez Federalny Urząd Statystyczny wynika, że ubiegłym roku w Niemczech mieszkało około 21,2 miliona osób z historią migracji. A zatem jest to już ponad jedna czwarta mieszkańców Niemiec.

Pokaźne zyski z PPK: 135-181 % przez ponad 5 lat. Jak sprawdzić stan rachunku PPK? Wypłacić można zawsze ale przed 60 urodzinami są potrącenia

Zysk statystycznego uczestnika PPK od grudnia 2019 roku do kwietnia 2025 r. wyniósł 135-181 proc. - biorąc pod uwagę kwoty, które uczestnik sam wpłacił. Taka informacja została podana w opublikowanym 21 maja 2025 r. nr 5 (43) biuletynu miesięcznego Pracowniczych Planów Kapitałowych.

REKLAMA