reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Pełnomocnictwo > Zawarcie umowy przez pełnomocnika

Zawarcie umowy przez pełnomocnika

Zdarza się, że chcemy zawrzeć umowę ale nie stają nam na drodze pewne przeszkody. Przeszkodzić może nam choroba albo pilny wyjazd służbowy. W takiej sytuacji możemy ustanowić pełnomocnika, który podpisze umowę za nas.

Ustanowienie pełnomocnika ma na celu ułatwienie zawarcia umowy. Często pełnomocnikiem jest prawnik albo osoba, która zna się na przedmiocie umowy.

Kto może być pełnomocnikiem

Nie ma większych ograniczeń co do tego kto może być pełnomocnikiem. Może nim być nawet osoba posiadająca niepełną zdolność do czynności prawnych może być pełnomocnikiem. Ograniczoną zdolność do czynności prawnych posiadają osoby w wieku 13-18 lat a także osoby ubezwłasnowolnione częściowo.

POBIERZ WZÓR: Pełnomocnictwo szczególne

Forma pełnomocnictwa

Pełnomocnictwo ogólne ( obejmujące umocowanie do dokonywania czynności zwykłego zarządu) musi być pod rygorem nieważności zawarte na piśmie. Jeżeli natomiast do ważności czynności potrzebna jest forma szczególna wtedy pełnomocnictwo musi być udzielone w formie przewidzianej dla tej czynności

Janusz O. chciał zbyć swoje mieszkanie. Niestety miał wypadek samochodowy i w dniu podpisania umowy nie mógł się stawić u notariusza. Dlatego też udzielił w formie aktu notarialnego pełnomocnictwa swojej przyjaciółce Marii P.. Maria P. dzięki pełnomocnictwu w formie aktu notarialnego zawarła skutecznie umowę.

Co może pełnomocnik

Zakres uprawnień pełnomocnika zależy od treści pełnomocnictwa. Mocodawca może ustanowić pełnomocnika do konkretnej czynność (np. zakup samochodu, sprzedaż mieszkania, zawarcie ugody). Może również udzielić pełnomocnictwa ogólnego a więc uprawniającego do dokonywania wszystkich czynności zwykłego zarządu. Pojęcie „czynności zwykłego zarządu” nie jest nigdzie zdefiniowane. Należy rozumieć je zatem intuicyjnie.

Czego nie wolno pełnomocnikowi

Pełnomocnik nie może być drugą stroną czynności prawnej. Nie może być również pełnomocnikiem drugiej strony mowy. Gdy pełnomocnik zawrze umowę „sam ze sobą” to taka umowa jest nie ważna. Zakaz ten można obejść. Należy tylko w treści pełnomocnictwa napisać, że pełnomocnik może występować jako druga strona zwieranej w imieniu mocodawcy umowy.

Zenon F. chciał sprzedać mieszkanie w Krakowie. Wyjechał jednak do pracy w Irlandii i nie mógł wrócić do kraju. Jako pełnomocnika do zawarcia umowy wyznaczył Romana H. przyszłego nabywcę. W treści pełnomocnictwa notarialnego zostało zapisane, że pełnomocnik może dokonać takiej czynności prawnej.

Substytut

Substytucja to inaczej dalsze pełnomocnictwo. Pełnomocnik może bowiem w niektórych sytuacja ustanowić pełnomocnika. Taki dalszy pełnomocnik nazywany jest substytutem. Możliwość ustanawiania substytutów musi wynikać z treści pełnomocnictwa, z ustawy lub stosunku prawnego.

Radca prawny będący pełnomocnikiem może zawsze ustanowić substytuta nawet jeżeli nie wynika to z treści pełnomocnictwa. Uprawnienie takie wynika bowiem z ustawy o radcach prawnych.

Podsumowanie

Każda umowa może być zawarta przez pełnomocnika. W niektórych wypadkach nawet małżeństwo może być zawarte przez pełnomocnika. Pełnomocnik działa zawsze w imieniu i na rzecz mocodawcy. Mocodawca natomiast może pełnomocnictwo w każdej chwili odwołać. Wtedy pełnomocnik przestaje działać za mocodawcę i musi mu zwrócić dokument pełnomocnictwa

Wzór pełnomocnictwa

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pełnomocnikiem może być nawet osoba posiadająca niepełną zdolność do czynności prawnych.
Pełnomocnikiem może być nawet osoba posiadająca niepełną zdolność do czynności prawnych.

Przewodnik po zmianach przepisów 2020/2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS99.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Kacprzak Kowalak i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni

Kancelaria kieruje swoje usługi zarówno do małych i średnich przedsiębiorców, jak i do osób fizycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama