REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zawarcie umowy przez pełnomocnika

Łukasz Matys
Pełnomocnikiem może być nawet osoba posiadająca niepełną zdolność do czynności prawnych.
Pełnomocnikiem może być nawet osoba posiadająca niepełną zdolność do czynności prawnych.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zdarza się, że chcemy zawrzeć umowę ale nie stają nam na drodze pewne przeszkody. Przeszkodzić może nam choroba albo pilny wyjazd służbowy. W takiej sytuacji możemy ustanowić pełnomocnika, który podpisze umowę za nas.

Ustanowienie pełnomocnika ma na celu ułatwienie zawarcia umowy. Często pełnomocnikiem jest prawnik albo osoba, która zna się na przedmiocie umowy.

REKLAMA

Kto może być pełnomocnikiem

Nie ma większych ograniczeń co do tego kto może być pełnomocnikiem. Może nim być nawet osoba posiadająca niepełną zdolność do czynności prawnych może być pełnomocnikiem. Ograniczoną zdolność do czynności prawnych posiadają osoby w wieku 13-18 lat a także osoby ubezwłasnowolnione częściowo.

POBIERZ WZÓR: Pełnomocnictwo szczególne

Forma pełnomocnictwa

REKLAMA

Pełnomocnictwo ogólne ( obejmujące umocowanie do dokonywania czynności zwykłego zarządu) musi być pod rygorem nieważności zawarte na piśmie. Jeżeli natomiast do ważności czynności potrzebna jest forma szczególna wtedy pełnomocnictwo musi być udzielone w formie przewidzianej dla tej czynności

Janusz O. chciał zbyć swoje mieszkanie. Niestety miał wypadek samochodowy i w dniu podpisania umowy nie mógł się stawić u notariusza. Dlatego też udzielił w formie aktu notarialnego pełnomocnictwa swojej przyjaciółce Marii P.. Maria P. dzięki pełnomocnictwu w formie aktu notarialnego zawarła skutecznie umowę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co może pełnomocnik

Zakres uprawnień pełnomocnika zależy od treści pełnomocnictwa. Mocodawca może ustanowić pełnomocnika do konkretnej czynność (np. zakup samochodu, sprzedaż mieszkania, zawarcie ugody). Może również udzielić pełnomocnictwa ogólnego a więc uprawniającego do dokonywania wszystkich czynności zwykłego zarządu. Pojęcie „czynności zwykłego zarządu” nie jest nigdzie zdefiniowane. Należy rozumieć je zatem intuicyjnie.

Czego nie wolno pełnomocnikowi

REKLAMA

Pełnomocnik nie może być drugą stroną czynności prawnej. Nie może być również pełnomocnikiem drugiej strony mowy. Gdy pełnomocnik zawrze umowę „sam ze sobą” to taka umowa jest nie ważna. Zakaz ten można obejść. Należy tylko w treści pełnomocnictwa napisać, że pełnomocnik może występować jako druga strona zwieranej w imieniu mocodawcy umowy.

Zenon F. chciał sprzedać mieszkanie w Krakowie. Wyjechał jednak do pracy w Irlandii i nie mógł wrócić do kraju. Jako pełnomocnika do zawarcia umowy wyznaczył Romana H. przyszłego nabywcę. W treści pełnomocnictwa notarialnego zostało zapisane, że pełnomocnik może dokonać takiej czynności prawnej.

Substytut

Substytucja to inaczej dalsze pełnomocnictwo. Pełnomocnik może bowiem w niektórych sytuacja ustanowić pełnomocnika. Taki dalszy pełnomocnik nazywany jest substytutem. Możliwość ustanawiania substytutów musi wynikać z treści pełnomocnictwa, z ustawy lub stosunku prawnego.

Radca prawny będący pełnomocnikiem może zawsze ustanowić substytuta nawet jeżeli nie wynika to z treści pełnomocnictwa. Uprawnienie takie wynika bowiem z ustawy o radcach prawnych.

Podsumowanie

Każda umowa może być zawarta przez pełnomocnika. W niektórych wypadkach nawet małżeństwo może być zawarte przez pełnomocnika. Pełnomocnik działa zawsze w imieniu i na rzecz mocodawcy. Mocodawca natomiast może pełnomocnictwo w każdej chwili odwołać. Wtedy pełnomocnik przestaje działać za mocodawcę i musi mu zwrócić dokument pełnomocnictwa

Wzór pełnomocnictwa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

REKLAMA

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

REKLAMA

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych. Identyfikator podatkowy jest konieczny do regulowania różnego rodzaju zobowiązań wobec organów podatkowych. Czym jest identyfikator podatkowy, jak go uzyskać oraz zaktualizować?

REKLAMA