| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pomoc prawna > U prawnika > Czy muszę mieć pełnomocnika w postępowaniu egzekucyjnym

Czy muszę mieć pełnomocnika w postępowaniu egzekucyjnym

Komornik wszczął w mojej sprawie postępowanie egzekucyjne. Ma wyrok sądu przeciwko mnie. Przed sądem nie miałam adwokata. Broniłam się sama. Czy do reprezentowania przed komornikiem potrzebny mi jest prawnik?

Pełnomocnika w postępowaniu cywilnym można mieć na każdym etapie sprawy. Można mieć go w postępowaniu przed sądem pierwszej instancji, w sprawach apelacyjnych a także w postępowaniu egzekucyjnym.

Na żadnym jednak etapie postępowania nie ma obowiązku posiadać profesjonalnego pełnomocnika. Polskie prawo wychodzi z założenia, że strona sama może zadbać o swoje interesy.

Tylko w wyjątkowych wypadkach kodeks postępowania cywilnego (lub inne ustawy) nakładają na stronę obowiązek posiadania profesjonalnego pełnomocnika. Adwokat (radca prawny) muszą zastępować stronę w postępowaniach przed Sadem Najwyższym, Trybunałem Konstytucyjnym, jak również Naczelnym Sądem Administracyjnym.

Nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi na Pani pytanie. Z ustanowieniem pełnomocnika związane są zawsze dodatkowe koszty. Jednak przynosi to również wymierne korzyści. Nie trzeba pamiętać o wtedy o terminach na wniesienie pism i skarg. Wie się, że sprawę załatwi profesjonalista.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pełnomocnika w postępowaniu cywilnym można mieć na każdym etapie sprawy, także w postępowaniu egzekucyjnym.
Pełnomocnika w postępowaniu cywilnym można mieć na każdym etapie sprawy, także w postępowaniu egzekucyjnym.

Ochrona danych pracowników. Zmiany 201969.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Wisławski

Adwokat, Kancelaria Brysiewicz i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »